Bývalé první dámě Dagmar Havlové napsal osud ne jednu, ale hned několik životních rolí. Její herecká hvězda zazářila doslova přes noc. Z „obyčejné“ holky z porcelánu se rázem stala jednou z našich nejpopulárnějších a nejobsazovanějších hereček.

Podobné to bylo i s její „rolí“ první dámy, která ji na dlouhou dobu katapultovala do hledáčku českých médií. Dagmar Havlová však ustála všechny životní nástrahy osobitě, s elegancí, empatií a nadhledem, které jsou jí vlastní.

Dagmar Havlová, rozená Veškrnová se narodila 22. 3. 1953 v rodině Markéty a Karla Veškrnových v Brně – Židenicích.

V roce 1971 ukončila maturitou studia na státní konzervatoři v Brně a v roce 1975 dokončila studia na Janáčkově akademii v Brně s titulem magistr.

V roce 1976 se jí narodila dcera Nina, kterou má s prvním manželem Radvítem Novákem. Přestože jejich manželství trvalo pouze 5 let, dodnes jsou velcí přátelé.

Byla stálou členkou divadla Jiřího Wolkera a Divadla na Vinohradech. Mezi její nejvýraznější jevištní výkony patří Jana v Anouilhově Skřivánkovi, Kateřina v Shakespaerově Zkrocení zlé ženy, Lady Macbeth, titulní postavy v Ionescově Macbethovi, Gazdině robě, ve Stridbergově Královně Kristině, v Horovitzově Chvíli pravdy a v Čechovově Višňovém sadu. Nyní hostuje v Divadle na Vinohradech a ve Švandově divadle.

Za hereckou kariéru natočila 50 filmů a přes 200 televizních inscenací. Získala celou řadu ocenění za nejlepší herecký výkon a několikrát byla oceněna jako nejúspěšnější herečka.

V lednu 1997 se provdala za prezidenta Václava Havla a rozhodla se přerušit hereckou kariéru derniérou hry Královna Kristina. Doprovázela manžela při jeho pracovních povinnostech a intenzivně se věnovala charitě.

V roce 1997 založila nadaci, které od roku 1998 nese název Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Nadace VIZE 97 působí ve čtyřech oblastech, v oblasti sociální, zdravotnické, vzdělávací a kulturní. V duchu svého názvu podporuje především to, co míří do budoucna. Stěžejními projekty jsou Pražská křižovatka, Fond porozumění, Vzdělávání, Včasná diagnóza a prevence kolorektálního karcinomu a Cena VIZE 97.

V divadle na Vinohradech působí od roku 1979 a ztvárnila zde na 30 rolí. Na zdejším jevišti zazářila především v roli Gazdiny roby, za niž ji kritika vynesla do nebes a za kterou dostala i řadu cen.

V roce 2005 se navrátila po 11leté pauze s velkým úspěchem na divadelní scénu ve hře Izraele Horovitze „Chvíle pravdy“. Dále nastudovala náročnou roli šlechtičny Raněvské, kterou uvádí Divadlo na Vinohradech. Před televizní kameru se postavila znovu v prosinci 2008, v televizním filmu Kanadská noc, v roce 2009 natočila úspěšný film Normal, ve kterém ztvárnila manželku masového vraha, Marii Kurtenovou.

 

Vzpomenete si, co bylo rozhodujícím impulsem k tomu, že jste si pořídila psa?

Byla jsem tehdy nemocná, unavená a lékař mi doporučil procházky. Nechtěla jsem vyrážet jen tak sama a pejsek je přece jen ten nejlepší společník. Splnila jsem si svůj dětský sen o čtyřnohém kamarádovi.

 

Při vašem povolání herečky muselo být náročné skloubit profesní a rodinný život. Kdo se o Sugar staral, když jste byla pracovně hodně vytížená?

O Sugar i o ostatní jsme se staraly s dcerou. Její kamarádi měli také pejsky, takže venčili společně. Často jsem si naši psí smečku brávala i do divadla. Procházky ze Žižkova na Vinohrady jsme všechny zbožňovaly.

 

A péče o ni? Média jednu dobu hodně propírala, že své psy upřednostňujete, dokonce i před státnickými návštěvami, což je pro mě úsměvná představa. Můžete s nadsázkou popsat, jak by to mohlo vypadat?

Ani nevím, co se všechno tenkrát v médiích říkalo a psalo, ale věřte, že protokolární povinnosti se obejít nedají.

 

V této pozici by bylo asi značně nedůstojné, sbírat po svých pejscích na procházce v parku exkrementy, ale přesto si tu otázku neodpustím…

Mně to připadá samozřejmé. Horší je, když nejsou poblíž odpadkové koše a vy s tím „pokladem“ chodíte půl hodiny po parku J.

 

Fenku Almu máte z chovatelské stanice KellyBox jejíž majitelka paní Prokopová vám pomáhá s výcvikem a výstavami. Almě jsou necelé dva roky, kdy plánujete štěňátka a jste rozhodnutá si jedno nechat, stejně jako tomu bylo v případě Sugar a Madly?

Z Almy je filmová herečka J. Byla při letním natáčení filmu „Odcházení“, který režíroval můj muž, po celou dobu tak přirozená a skvělá, že profesiálnálům na zvířata u filmu by výcvik trval roky. Při výcviku na šupáka se zas dokáže proměnit v krvelačnou šelmu, ale jinak je velmi společenská. Štěňata budou jistě skvělá, ale ještě je na ně čas.

 

V čem spatřujete klady a zápory toho, že jsou pejsci dva?

Vyhrají si spolu, lépe se cvičí a taky lépe poslouchají a nemusím se bát v noci v parku. Negativem může být, že vytvoří sehranou dvojici, což může submisivnější tvory uvádět do prekérních situací.

 

V bulváru se několikrát psalo, že vás Alma neposlouchá. V pořadu Top Star magazín jsem si však všimla, že na povel Fuj! Reagovala okamžitě. Jak byste zhodnotila poslušnost Almy a jaké chování u svého psa v žádném případě netolerujete?

Já mám výhodu, že to nečtu. Každý pes někdy neposlechne, a pokud je temperamentní jako naše Alma, která je zvyklá žít v širším kolektivu a má ráda lidi, tak se občas stane, že se zapomene a vrhá se samou radostí i k cizím lidem a chce si s nimi hrát. To je ale asi jediný větší prohřešek proti pravidlům (po)slušnosti.

 

Je ve vašem domě místo, kam Alma nesmí?

Není, je to člen rodiny. Snad na stůl, ale tam nikdo z rodiny taky nesedává.

 

Vaše první fenka Sugar zemřela v úctyhodných téměř 15 letech, její dcera Madla podlehla nemoci před necelými dvěma lety. Nechala jste některou z nich uspat? Pokud ano, co rozhodlo?

Asi rozhodne moment, kdy se bolesti stávají nesnesitelnými a je vidět, že se zvíře trápí…

 

Euthanázie ano či ne? U lidí jde o celospolečensky diskutované téma, které má své odpůrce i zastánce. Jde-li o zvíře, které máme rádi a vidímě-li, že se hodně trápí, většina z nás se pro milosrdnou smrt rozhodne. Lze zde podle vás vidět určitou paralelu?

Myslím, že nelze. Za psapřebíráte zodpovědnost navždy, tedy i v posledních chvílích, a je jen na vás, jak se rozhodnete. V případě člověka je to jinak. A téma eutanazie je natolik složité a sporné, že na něj snad není možné mít vyhraněný názor.

Při natáčení televizního seriálu Cirkus Humberto jste jezdila vestoje na koni a předváděla jiné náročné kousky, za které by se nemusela stydět ani zkušená artistka. Pamatujete si však na nějakou svou roli, kde jste hrála se psem a vzpomenete si, v čem pro vás byla tato zkušenost náročná?

Ve filmu Juraje Herze „Buldoci a třešně“ jsem vodila dva anglické buldoky. Pokud si vzpomínám, nějak zvlášť náročné to pro mě nebylo. S pejsky jsem kamarádka odjakživa, tak mi to šlo samo.

Vypadáte úžasně a váš věk by vám nikdo nehádal. V rozhovoru pro Právo jste uvedla, že používáte pouze přírodní krémy. Rozhodujete se při výběru kosmetiky toho, zda byla testována na zvířatech?

Používám přírodní kosmetiku Botanicus, a ta na zvířatech testována rozhodně není.