Frisbee – tuto naprosto jednoduchou a přitom geniální hračku, která pro svou nenáročnost pronikla na každý kontinent a snad do každé země, vymyslel Walter Fredrick Morrison.

 

V roce 1937 si během Dne Díkůvzdání se svou budoucí ženou Lucile Nay házel na dvorku plechovým víčkem od kukuřice a když se rozbilo, pokračovali s kulatým pekáčem na koláč. Neznámý kolemjdoucí mu nabídl za letící pekáč čtvrťák, a v tu chvíli Morrisona napadlo svůj koníček zpeněžit.  Po II. světové válce a zajetí v Itálii se Morrison usadil v Californii.  Využil svých znalostí pilota k výrobě disku s lepšími letovými vlastnostmi. V roce 1948 vznikl první plastový disk s názvem Flyin-Saucer. Další jeho verzí vylepšenou obrázky planet sluneční soustavy byl Pluto Platter, jehož design si nechal patentovat. Vynález však nešel dobře na odbyt, a tak v roce 1957 prodal licenci na jeho výrobu firmě Wham-O. Hračka byla přejmenována na frisbee po pekařské firmě Frisbie Pie Company, jejíž tácky byly populární hračkou mezi studenty na univerzitách v Nové Anglii. Od té doby se frisbee rozšířilo do celého světa, kde se prodalo na 200 milionů kusů.

Frisbee inspirovalo vznik oficiálních sportů: ultimate frisbee, discgolf či freestyle frisbee. Nejznámější z nich je ultimate frisbee, kdy se hráči jednoho sedmičlenného týmu snaží pomocí přihrávek dopravit disk do koncové zóny, zatímco soupeři se pokoušejí jejich snahu zmařit. Hrou s diskem se ale nebaví jen lidé, ale sportují i psi a to v disciplíně zvané dogfrisbee.

Impuls k této „psí“ variantě sportu dal Alex Stein, hráč ultimate na jedné z losangeleských univerzit. Zjistil, že jeho pes Ashley – plemeno whippet – má výjimečný talent na chytání disků a chtěl ho nejen předvést ostatním, ale také ho plánoval využít jako sponzora svých studií. O přestávce baseballového utkání LA Dodgers s ním vběhl na hrací plochu a začal nadšeným divákům poprvé v historii předvádět dogfrisbee. Po 7 minutovém předvádění byl zatčen a pes ve zmatku utekl. Pomohl mu Irv Lander, který ho dostal z vězení a vypátral psa. Alex s Ashleym se stali doslova přes noc slavní. Byli hosty mnoha televizních show, objevili se na titulních stranách časopisů a Ashley dokonce hrál hlavní roli v dokumentu, který získal nominaci na Oscara…Lander byl zaměstnaný jako promotér u výrobce disků Wham-O a společně s Alexem a Eldonem McIntirem AWE (Ashley Whippet Enterprise), využili popularity Ashley Whippeta pro rozvoj a popularizaci dogfrisbee. Společně pak vytvořili sérii turnajů s názvem Ashley Whippet Invitational (AWI). Ashley zemřel ve věku 14 let majiteli v náruči. Frisbee hrál až do svých třinácti. O jeho úmrtí informovala téměř všechna média v USA.

Reklamní foto (rok 1957)

 

Frisbee patří neodmyslitelně zejména k letním prázdninám – tak neváhejte, kupte disk, vezměte hafana a zkuste si to!

Více info najdete na: http://www.discdog.cz/