Kam si v Praze vyjít se psem na procházku? Zkuste třeba rozsáhlý park Gréboka neboli Havlíčkovy sady na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10.

Původně se zde nacházely vinice založené Karlem IV. v 2. pol 14. stol. Tyto pozemky i s usedlostmi Dolní a Horní Landhauska koupil v 2. Polo. 19. Stol. pražský továrník MoritzGröbe, společník firmy Lanna a Šebek, nechal si na nich postavit letní sídlo, upravit vinici a park a postavit v něm další stavby. Jeho dědicové areál neužívali, a v roce 1905 ho odprodali Vinohradské obci. Ta ho pod názvem Havlíčkovy sady zpřístupnila veřejnosti. Za 2. světové války ve vile sídlila pražská organizace Hitlerjugend, poté sloužila pro změnu jako Ústřední Dům pionýrů a mládeže Julia Fučíka, dále zde působila Soukromá taneční konzervatoř. Dnes slouží jako vzdělávací středisko pro právníky, s výzkumným centrem, knihovnou a ubytovacími kapacitami pro účastníky kurzů společnosti CEELI Institut, o. p. s.

V horní části je dětské hřiště, umělé Grotty a Pavilon. Ten původně sloužil jako zahradní herna se střelnicí, kuželnou, šachovými stoly a dalšími atrakcemi, kde si mohli návštěvníci tehdejšího areálu odpočinout a odreagovat se. Po 2. Sv. v. se z něj staly jesle, dnes patří Městské části Prahy 2 a slouží jako kavárna.

Vinice, rozkládající se pod Gröbeho vilou byla založena při stavbě areálu v příkrém svahu navýšeném navážkou z vinohradského tunelu. Má rozlohu 1,7 ha a ročně produkuje 4000 litrů vína. Koná se tu vinohradské vinobraní.

Viniční altán je chráněnou kulturní památkou. Je zdařilou replikou původního, má krásnou vyhlídku a zvláštní zrcadlovou stěnu.

PES PLUS

Park je rozdělený na část, kde psi mohou být pouze na vodítku a vyhrazenou spodní část parku, kde je povolené jejich volné pobíhání. Pozor – chodí tu celkem často hlídky Policie a skutečně kontrolují a pokutují – pokuta 5000 kč za jednoho psa.  Ve vyhrazených hodinách je park přístupný psům celý. Psi bez vodítka sem smějí od sedmi večer do devíti ráno.

Jak se tam dostanete

Z Vinohrad tram 4 a 22 stanice Francouzská nebo z Nuslí tram 6, 7 a 24 stanice Otakarova. Nejbližší metro je na náměstí Míru vzdálené zhruba 1km. V parku Grébovka se parkovat nedá a v okolí je horší možnost zaparkování.

Trasu doporučil: Zuzana Zikmundová