Ondřejov je obec v okrese Praha-východ, asi 15 km jihovýchodně od města Říčany. Je známý zejména svou hvězdárnou, kterou v letech 1898 až 1906 postavil průmyslník Josef Jan Frič na vrchu Mandě a v roce 1928 ji věnoval Univerzitě Karlově. Dnes je zde Astronomický ústav Akademie věd ČR.

START: Ondřejov náměstí

CÍL: Ondřejov

PŘES: hvězdárnu, vesnici Třemblat

POČET KM: 7 km

NÁROČNOST: nenáročná

POPIS TRASY

Procházku můžete začít na náměstí Ondřejova, odkud se vydáte vzhůru do kopce po žluté značce. Po mírném stoupání jsou již další cesty víceméně po rovině. Můžete si zvolit několik okruhů různých délek – od hvězdárny k arboretu, k vrcholu Pecný či naopak. Dobrý terén je tu i v zimě na běžky.

My jsme zvolili klasickou prohlídku okolí hvězdárny a arboreta, poté se vydali stále po žluté k vesnici Třemblat. Název obce vznikl dle pověsti od toho, že víska se nachází na území třech blat. O Třemblatech je zmínka v knize Josefa Lady, když kocour Mikeš šel přes Třemblaty, Myšlín a Mnichovice do světa. Mikeš šel z Hrusic, které jsou od Třemblat vzdáleny asi 3 km krásnou lesní cestou. Odkud se naše cesta stočila zpět do Ondřejova.
MOŽNOST OBČERSTVENÍ PO TRASE: Restaurace U Páců, v Ondřejově Pizzeria Pietro s venkovní zahrádkou, psi vítáni

MOŽNOST KOUPÁNÍ PRO PSY: Rybník ve vesnici Třemblat, na vlastní riziko

TRASU DOPORUČIL: Cermanová Dáša