Jinak hezké a příjemné léto nám může zkazit obyčejná osina.

 

Obal zralého travního semínka je utvořen tak, že může zvířeti způsobit vážné zdravotní problémy. Osina je dlouhá asi 1 cm, je ostrá jako jehla a jednoduše pronikne přes kůži do těla. Na jednom konci má ostrý výběžek zakončený malým„zpětným háčkem“ a na druhém několik tvrdých štětinek. Při pohybu zvířete neposečeným porostem zralá semínka z klasu vypadnou a zachytí se na srsti zvířete. Nejčastěji to je mezi prsty na tlapkách, ale můžeme je nalézt i ve spojivkovém vaku, předkožce psů, konečníku, močové trubici (penisu) u psa či v pochvě feny. Velice často se uchytí v ušním boltci či nose.

Bohužel se osina zapichuje poměrně hluboko a pouhým okem není většinou vidět. Ani pes o ní zpočátku neví. Po pár dnech však dojde k zanícení místa, objeví se hnis. Pes si místo neustále líže. Pokud hnisavý puchýř praskne, může se v lepším případě stát, že osina vypadne. Ve většině případů se ale posouvá hlouběji. Jestliže si toho majitel psa nevšimne, může se stát, že osina zapíchnutá například v tlapce „procestuje“ celou tlapkou napříč, a způsobí vážný zánět podkoží a okolních tkání.  Pak je nutná chirurgická revize, kdy veterinář místo lokálně znecitliví, malým řezem tkáň otevře, a osinu vyjme.  Ránu překryje obvazem s hojivou emulzí. Proto jestliže si všimnete bolestivého puchýřku v meziprstí a pes si místo neustále líže, prohlédněte psa a zkuste osinu najít, než se dostane pod kůži. Pokud nebudete úspěšní, rozhodně navštivte veterináře.

Při vniknutí osiny do ucha je situace jiná – pes ihned neustále klepe hlavou, ucho si neustále drbe a naříká. V tomto případě návštěvu veterináře neodkládejte. Osinu totiž nemáte šanci vytáhnout a spíše byste mohli pejskovi uškodit. Ucho nečistěte – osinu byste zasunuli ještě hlouběji a mohlo by dojít i na perforaci bubínku. Okamžité odstranění osiny odborníkem je rychlá záležitost, pokud však budete otálet, vznikne v uchu bolestivý a komplikovaný zánět.