Léto – slunce, čistá voda a krásné koupání, tak si určitě každý představuje ideální trávení léta.

Bohužel v našich krajích je v posledních letech nalezení krásného čistého rybníku bez zelených řas a kalné vody docela obtížné. Ale protože se nevzdáváme, vyrazili jsme na letní výlet do krásného, ale pro nás opět trochu neznámého kraje, v okolí Ralska. K Hamerskému jezeru a do okolních borových lesů a krásných kopců plných pískovcových skalních útvarů a krásných výhledů.

Společně s Ulli, jejími labradořími kamarády Charliem a Bollou a samozřejmě jejich páníčky jsme vyrazili z městečka Hamr na Jezeře, kde se určitě dá najít místo na zaparkování, směrem k prvnímu zajímavému místu a to zřícenině hradu Děvín. Trasa výletu začíná po červené turistické značce a cestu kolem jezera a pláže určitě doporučuji zpříjemnit vykoupáním, protože občerstvení a ochlazení před prvním stoupáním na kopec ke zřícenině hradu se určitě hodí. Písková pěšinka vás nejprve zavede do sedla mezi Hamerský špičák a Děvín, kde musíte k hradu z trasy kousek odbočit, ale určitě těch pár kroků navíc stojí za krásný výhled na jezero a okolní kopce. A navíc jsme teprve na začátku a sil máme na rozdávání. Po krátkém výhledovém odpočinku ve zbytcích kdysi mohutného hradu se vrátíme zpátky na písčitou turistickou stezku a pokračujeme z kopce do údolí až na křižovatku Pod Děvínem. Tady „změníme barvu“ a pokračujeme po zelené turistické značce kolem Děvínského rybníku směrem k dalšímu zajímavému místu, k Chrástenskému vodopádu na říčce Ploučnici. Asi po jednom kilometru chůze po příjemné cestě mezi borovicemi dojdete k mostku přes říčku a hned za ním se dáte po neznačené cestě doprava. Po dalším půl kilometru sejdete z cesty směrem k vodě a po pár metrech uvidíte nejprve zajímavou červenou skálu a kousek od ní hledaný vodopád. Určitě ho nemůžete minout, cestičky jsou dobře vyšlapané a pokud s sebou budete mít takové čtyřnohé milovníky vody jako my, tak vás k vodopádu neomylně zavedou sami. Kdo by však čekal nějakou malou českou Niagáru, bude asi zklamán. Místo je to kouzelné a určitě vhodné na malou přestávku a odpočinek ve stínu lesa. Pro naše labíky to bylo ideální místo na namočení kožichu a vodní radovánky.Po návratu na lesní cestu a dalším kilometru procházky dojdete k  rybníku Chrástná s kempem, koupalištěm a docela příjemnou restauraci s dobrým jídlem a příjemnou terasou s výhledem na rybník. I vykoupat by se tady dalo, ale psi tu měli koupání oficiálně zakázáno. Asi, aby se od té vody, ve které se právě ráchalo i několik domácích hus, neušpinili. Po dobrém obědě v místě a plni sil vyrážíme na zpáteční cestu. Vracíme se na cestu ke kempu, ale tentokrát půjdeme přes říčku a pěšinou do kopce a dojdeme až na další turisticky značenou červenou cestu. Po ní můžeme v poklidu po příjemné cestě dojít až zpět k rozcestí pod Děvínem…Vyhlídka jako z pohádky a Brumlík – strážce kešky …

Pokud máte ještě dost sil, doporučuji ještě jednu zastávku. A tady se musím přiznat k jedné naší procházkové úchylce … propadli jsme geocachingu. Podobně postižení vědí, o čem mluvím, nezasvěcení možná nerozumí, ale tady jsme si prostě naší cestu museli „zpestřit“ výstupem na Krásnou vyhlídku nebo přesněji na Kavčí kopec. A byl to určitě jeden z nejkrásnějších zážitků našeho výletu. Vyhlídka je skalní výběžek, ležící stranou od značených turistických tras a nebýt geocachingu, nikdy bychom tohle krásné místo určitě nenašli. Stoupání do kopce nebylo v slunečném a horkém počasí nejpříjemnější, ale výsledek rozhodně za tu námahu stál. Po výstupu nahoru se před vámi objeví nečekaně krásný výhled na Ralskou pahorkatinu s hlubokými lesy a jednotlivými horami a kopci. Vyhlídka jakoby ležela úplně mimo civilizaci a bylo krásné se tady na chvilku zastavit a poslouchat zpěv ptáků a kochat se okolní krásnou přírodou kolem. A pro „kačery“ … tuhle krabičku s velkým překvapením uvnitř by jste neměli vynechat.

Po sestupu z kopce už můžete pokračovat k rozcestí pod Děvínem. Kdo se hodně těší na koupání, může se nejkratší cestou po červené vydat k vytouženému koupališti. Ale pokud nebude počasí na koupání nebo se vám ještě nebude chtít domů, určitě doporučuji ještě jedno malé prodloužení  po zelené turistické stezce kolem skalnatého vrcholu Širokého kamene a zajímavého útvaru Skalní divadlo. Potom už vás opravdu čeká jen to jezero, ke kterému vás většina cest bez problému dovede. My jsme se na konci horkého letního dne na zasloužené koupání v jezeře hodně těšili, stejně jako naši utahaní labradoři. Za poznání dalšího krásného místa ta trocha námahy určitě stála.

A ještě trocha historie

Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné, nedotčené přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými útvary u Hamerského jezera pod vrcholem Děvín a sousedním vrcholem Ostrý. Zdejší jezero je napájeno ramenem řeky Ploučnice, na které se nedaleko nachází také Chrastenský vodopád. Obec je poprvé připomínána roku 1322 a v 16. století byl v obci vybudován mlýn a několik hamrů na zpracování železné rudy těžené z nedalekého Děvína a jeho blízkého okolí. Na konci 19. století se Hamr stal vyhledávaným lázeňským letoviskem. Byla zde postavena řada penzionů a vilek, čímž místo nabylo honosného lázeňského charakteru známého i z filmu Dovolená s Andělem s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli. Další, nepříliš slavný osud obce se datuje k polovině 20. století, kdy se Hamr na desetiletí stal centrem těžby uranové rudy. Od roku 1993 se ovšem Hamr navrací postupně ke své zašlé slávě a označení  „Riviéra severu“. V jeho okolí se rozprostírá i několik přístupných chráněných přírodních památek, jako např. botanicky cenné rašeliniště Černý rybník, dále přírodní památka Široký kámen a unikátní Skalní divadlo s výraznými pískovcovými útvary a populací chráněných druhů živočichů a rostlin.

Hrad Děvín – stojí na vrcholu stejnojmenného kopce, ale pro pořádek, tohle není ten hrad známy z Kosmovy kroniky a Jiráskových Starých pověstí českých. Vlastní historie tohoto hradu začíná někdy ve 13. století. kdy je Děvín jedním ze čtyř hradů, které Václav II. postoupil Janovi z Michalovic. Dnes jsou obě nádvoří porostlá stromy a zbytky silných zdí z hrubě opracovaného pískovce jen dávají tušit někdejší mohutnost nikdy nedobytého hradu

Chrastenský vodopád  – romantické a velice zajímavé místo se nachází na jednom z ramen Ploučnice – Hamerská strouha zde tvoří nádherný několikametrový vodopád, který si vás nezíská svou mohutností, ale svou krásou a umístěním uprostřed smrkového porostu.

Hamr na Jezeře a jak se tam dostat

AUTEM   po rychlostní komunikaci R10 přes Mladou Boleslav do Mnichova Hradiště, zde odbočit na Mimoň /268/, dále směr Stráž pod Ralskem, Hamr na Jezeře, vzdálenost z Prahy 116km, délka cesty 1h 20 min

AUTOBUSEM  rychlým autobusem Praha Černý Most – Liberec a dále spoj Liberec Stráž pod Ralskem přes Hamr na Jezeře

VLAKEM  nedoporučujeme, komplikované a zdlouhavé spojení