16 let -194 asistenčních psů……Pomocné tlapky slaví!

24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce…jsou tlapky z Pomocných tlapek o.p.s. k dispozici svým handicapovaným klientům. Dne 6. února 2001 vznikla oficiálně první organizace v České republice, která začala cvičit asistenční psi pro tělesně postižené. Do této doby byl u nás veřejně známý pouze vodící pes.

Na začátku  to byla výzva pro partu přátel, zda po letitých zkušenostech  s výcvikem vodících psů pro nevidomé zvládnou připravit  asistenčního psa pro člověka upoutaného na vozíku. Pilotní projekt, kdy na své náklady parta nadšenců připravila první 4 psy, byl jen začátek. Od té doby  společnost se zkušenými  trenéry  vycvičila  164 psů, kteří doprovází lidi upoutané na vozík  či chodící o berlích, nebo pomáhají epileptikům či lidem s kombinovanými vadami, ale také dětem s poruchami artistického spektra. Jako jediná organizace  připravila rezidenčního canisterapeutického psa pro nemocnici  Na Bulovce v Praze,  Domov pro seniory v Heřmanově Městci, či  dva terapeuty pro Domovinku o.p.s v Plzni.. Asistenční psi jsou připravování vždy na míru, dle potřeb konkrétního  klienta. Každý pes je originálem.  Klient svého psa získá do držení zdarma a společnost mu zajišťuje  zázemí po celou dobu aktivní služby.

Pomocné tlapky své výročí budou slavit  postupně.

Nejdříve bude předán 165. asistenční pes Michalce S., která má poruchu autistického spektra. Fenka Zuzka bude pro ni šikovnou společnicí i mostem  mezi jejím vnitřním a okolním světem.  Zuzka se pro snadnější navazování kontaktu s Michalkou naučila bez povelu pokládat hračky do klína, na ukázání otevřít dveře, svlékat oblečení, polohovat a masírovat ruce, nohy i bříško. Mamince bude přinášet potřebné pomůcky, oblečení  apod. a bude oběma oporou i na veřejnosti.

Oslavy 16. výročí budou pokračovat plesem pod názvem „ Senior i pes mohou mít svůj ples“, který Tlapky pořádají se spolupracující organizací Domovinka o.p.s. Ples se koná v Měšťanské besedě v Plzni dne 3. 3. 2017.

Vyvrcholením oslav bude 4. benefiční koncert skupiny  Čechomor opět v Měšťanské besedě, dne 6 .6. 2017.

Jste srdečně zváni…

Hana Pirnerová

PS pro média: pokud máte zájem přijít se podívat na závěrečný test  Michalky a Zuzky, koná se ve čtvrtek  9.2.2017  v 10,30 h v Olympii Plzeň. Test  má dvě části a čas se může posunout.

Prosím, kontaktujte předem paní Olgu Tomášů na tel. 724 279 589.