Že má britská královna roztomilé corgi, to asi ví každý. Co ale třeba princ William?

Britská královna Alžběta je vyhlášená pejskařka. Psi má od dětství, většinu jejího života ji provází britské plemeno – velškorgi ve variantě pembroke, tedy psík vzhledu bezocasé lišky.

V současné době jich má královna pět a k tomu dva křížence, zvané dorgi (tedy dachshund plus corgi), křížence jejích milovaných corgiů s jezevčíky, které chová její sestra, princezna Margaret.

Jeden z jezevčíků se před několika lety ztratil na královském panství ve Skotsku – a hledal ho celý národ. Britové mají totiž rádi jak psi, tak své panovníky. Královnini corgiové si zahráli i v klipu k zahájení olympijských her – a byli prý stejně talentovaní a disciplinovaní jako jejich vznešená panička.V rodině ale jsou i další psi. Královnina dcera, princezna Anna, na příklad dlouho chovala bulteriéry. A bohužel je asi nebyla schopna pořádně vychovat, protože jeden z jejích miláčků smrtelně zranil jednoho z královniných corgiů.

Nejnovějším přírůstkem do královské psí smečky je černý kokršpaněl Lupo, kterého si pořídil Elizabethin vnuk, princ William a jeho manželka Catherine. Lupo znamená italsky vlk a zdá se, že tenhlý čerý rarášek Williama a Catherine plně zaměstnává. Pár se se svým psem rád nechává fotit na procházkách přírodou anebo při venčení v parku. Důvod, proč si pořídili zrovna toto plemeno, je ovšem nasnadě.

Pokud se podíváte na fotografie a přijde vám, že tenhle kokřík je nějaký jiný, máte pravdu. Jde totiž o takzvaného working cockera, tedy o čistě pracovní linii anglického kokršpaněla.Working cockers jsou menší, nohatější a lehčí než jejich výstavní bratránci, mají také méně srsti. Používají se hlavně na lov drobné zvěře, bažant, koroptví a králíků. A protože je princ náruživým lovcem, vybral si právě tohle plemeno.Předtím choval dlouhá léta černého labradora, kterého dostal od své královské babičky.

To jeho bratr, princ Harry, zatím kouká, zdá se, spíš po kočkách…