Malujete vajíčka? Máme pro vás inspiraci!

A až se pokocháte svým dílem, můžete vajíčko hodit do psí misky. Jak je to se psy a vajíčky? Smí je? A jak často?

Psi vejce milují, je to pro ně výborná pochoutka. Navíc jsou zdrojem vápníku, důležitého pro vývoj a fungování kostry, vitaminu A,B a D. Vejce jsou výživná, pokud krmíte syrovou stravou, středně velký pes by měl dostat cca dvě tři vejce týdně.

Pozor ale na syrový vaječný bílek, který obsahuje advidin a ovomucoid (může působit alergie). Jsou to termolabilní proteiny (varem se ničí). První způsobuje při nadměrném podávání nemožnost využití biotinu v organismu, čili avitaminózu H, druhý narušuje trávení proteinů. Takže raději podávejte jen syrový žloutek, nejvýše 1-2x za týden, případně vejce vařené. Jednorázové podání syrového bílku však avitaminózu biotinu nezpůsobí – tedy klasika – všeho s mírou.

a na závěr vaječný recept:

VAJEČNÁ TLAČENKA PRO PSY

Vejce uvaříme natvrdo, oloupeme skořápku a opláchneme, nakrájíme na větší kousky a vložíme do mísy. Ve větším kastrolu povaříme zeleninu dle chuti, například brokolici, mrkev, co kdo máme doma a co našim chlupáčům chutná. Přidáme kousky uvařeného kuřete nebo třeba sardinky.

Ve vývaru rozpustíme želatinu dle návodu (můžeme použít domácí želatinu z prasečích nožiček) a přidáme ke všem ostatním ingrediencím. Vše promícháme a necháme ztuhnout. Dobrou chuť!