Je možné srovnávat inteligenci různých psích plemen?

Podle vědců existují různé druhy psí inteligence:

1) Adaptabilita – schopnost učit se a řešit problémy

2) Poslušnost – schopnost a ochota reagovat na povely

3) Instinkty – poděděná schopnost vykonávat určité činnosti, např pást nebo aportovat

Posuzování psí inteligence:

Britští vědci provedli studii, ve které cvičitelé psů hodnotili, která plemena jsou nejlépe cvičitelná a která se nejrychleji učí nové povely.  Nejinteligentnější plemena potřebují méně než pět opakování, aby se nový povel naučila a na první povel poslechnou v 95% případů. Nejméně inteliegentní plemena naopak potřebují více než 80 opakování, než se nový povel naučí a na první povel přijdou jen v 25% případů.

Jsou takové studie k něčemu? Skupina „nejméně inteligeních“ plemen je plná psů, kteří jsou stejně milující, společenští a zábavní jako ostatní. Mají osobnost a jejich chovatelé často hovoří o tom, že jsou chytří, ale poslouchat povely je pod jejich úroveň. Takoví chrti jsou velmi dobří v tom, pro co byli vyšlechtěni – tedy ve štvaní zvěře. Nebudou ale dobří v tom, pro co byla vyšlechtěna border kolie – tedy v přesné koordinaci a spolupráci s člověkem. Pro jezevčíka, tedy norníka, by závislost na člověku, jakou má například pudl, byla v noře smrtelnou nevýhodou, jezevčík prostě geneticky musí mít svou hlavu, aby přežil. Je proto hloupější než borderka?

Testy proto berte s rezervou – více než o inteligenci svědčí o cvičitelnosti jednotlivých plemen. Koneckonců – největší inteligencí prosluli kříženci:-).

NEJINTELIGENTNĚJŠÍ PLEMENA

Australský honácký pes

Border kolie

Dobrman

Německý ovčák

Labradorský retrívr

Pudl

Šeltie

NEJMÉNĚ INTELIGENTNÍ PLEMENA

Afghánský chrt

Basenji

Baset

Beagle

Čau čau

Shi tzu

CHCETE ZJISTIT, JAK JE NA TOM VÁŠ PES? TĚŠTE SE NA JEDNODUCHÉ TESTY INTELIGENCE!