Je možné srovnávat inteligenci různých psích plemen?
Podle vědců existují různé druhy psí inteligence:
1) Adaptabilita – schopnost učit se a řešit problémy
2) Poslušnost – schopnost a ochota reagovat na povely
3) Instinkty – poděděná schopnost vykonávat určité činnosti, např pást nebo aportovat
Posuzování psí inteligence:
Britští vědci provedli studii, ve které cvičitelé psů hodnotili, která plemena jsou nejlépe cvičitelná a která se nejrychleji učí nové povely. Nejinteligentnější plemena potřebují méně než pět opakování, aby se nový povel naučila a na první povel poslechnou v 95% případů. Nejméně inteliegentní plemena naopak potřebují více než 80 opakování, než se nový povel naučí a na první povel přijdou jen v 25% případů.
Jsou takové studie k něčemu? Skupina „nejméně inteligeních“ plemen je plná psů, kteří jsou stejně milující, společenští a zábavní jako ostatní. Mají osobnost a jejich chovatelé často hovoří o tom, že jsou chytří, ale poslouchat povely je pod jejich úroveň. Takoví chrti jsou velmi dobří v tom, pro co byli vyšlechtěni – tedy ve štvaní zvěře. Nebudou ale dobří v tom, pro co byla vyšlechtěna border kolie – tedy v přesné koordinaci a spolupráci s člověkem. Pro jezevčíka, tedy norníka, by závislost na člověku, jakou má například pudl, byla v noře smrtelnou nevýhodou, jezevčík prostě geneticky musí mít svou hlavu, aby přežil. Je proto hloupější než borderka?
Testy proto berte s rezervou – více než o inteligenci svědčí o cvičitelnosti jednotlivých plemen. Koneckonců – největší inteligencí prosluli kříženci:-).
NEJINTELIGENTNĚJŠÍ PLEMENA
Australský honácký pes
Border kolie
NEJMÉNĚ INTELIGENTNÍ PLEMENA
CHCETE ZJISTIT, JAK JE NA TOM VÁŠ PES? TĚŠTE SE NA JEDNODUCHÉ TESTY INTELIGENCE!