V letošním roce se stalo nejdražším psem na světě štěně tibetské dogy jménem Hong Dong (Velké šplouchnutí/ Velký šplouch).

 

Jeho novým páníčkem se stal nejmenovaný uhlobaron, který štěně koupil za 10 milionů jüanů, což je v přepočtu téměř 27 milionu korun. Utratit za psa takový majlant, to si nedovolí ani v Evropě, ani USA. Je to možné jen v jediné zemi světa – v Číně. Původní majitel pan Lu Liang o něm říká, že je to dokonalý exemplář. Má nejen skvělé geny, ale bude z něj i dobrý chovný pes. Zároveň ale přiznává, že když před deseti lety s tímto podnikáním začínal, nikdy by si nepomyslel, že nějakého psa prodá za tolik peněz.

Jedenáctiměsíční štěně už váží úctyhodných 80 kilo a každý den spořádá několik misek kuřecího a hovězího masa. Šlechtitel také doporučuje přidávat mu do žrádla olej z tresčích jater a syrové kosti, aby se mu správně vyvíjely kosti a zuby. Takže, jen jeho strava přijde páníčka pěkně draho. Nyní se stravuje těmi nejvybranějšími pochoutkami. Zatím má devadesát kilogramů a stovku zřejmě nikdy nepřekročí. Je totiž v ideálním stavu a jedná se o výjimečně krásného psa. Až vyroste do plné výšky, bude v kohoutku měřit asi 71 centimetrů.  Štěně má navíc pěknou šarlatově červenou barvu, která je v Číně považována za šťastnou, takže Hong Dong splňuje vše, co si boháč může přát.
PROČ PRÁVĚ TOHLE PLEMENO?

Tibetská doga je zřejmě úplně nejstarší historicky doložené plemeno psa. Jedná se o mohutně stavěného psa, který může v dospělosti vážit až 140 kilogramů. Má hustou srst, která mu umožňuje přežívat i ve vysokých nadmořských výškách. Vyznačuje se i tím, že jeho srst může mít ty nejroztodivnější barvy. První důkazy o plemeni pocházejí z doby kolem roku 1000 před naším letopočtem. Alexandr Makedonský je získal jako dar od vládců, které porazil v Indii a díky němu se dostal do Evropy. V mnoha ohledech je to opravdu výjimečné a unikátní plemeno, což dokazuje i fakt, že antičtí i čínští kronikáři psa popisují více méně stejně jako dnešní kynologové. Zdá se tedy, že se za 3000 let téměř nezměnil! Zatímco v minulosti bylo v Číně těchto psů dostatek, ve 20. století téměř vymizeli. Pro svou sílu a odolnost se dříve používali jako bojoví psi, do své armády je začlenil například Čingischán. Ve 20. století se však komunistická Čína rozhodla, že pes je buržoazním přepychem a do domu nepatří. Navíc byly tibetské dogy spjaté s Tibetem, který se Čína pokoušela zcela přeměnit k obrazu svému. Čistokrevných tibetských dog se zachovalo jen minimum, geny ostatních byly zničené křížením s jinými plemeny. Pak však přišlo 21. století a s ním i obliba, která trvá dodnes.