Vzala jste chlupáče k rybníku a ještě než jste stačila vybalit deku váš psí miláček už stihl najít rybí zdechlinu, se kterou se jaksepatří „pomazlil“? Že je vám to povědomé? No nedivte se – pro většinu psů je rybí „vůně“ stejným lákadlem jako boty od Manola Blahnika pro nás ženy. Proč tedy nedopřát našim chlupatým láskám nějakou tu rybí pochoutku?

 

ZÁZRAČNÉ MASTNÉ KYSELINY

Že jsou ryby zdravé a v našem jídelníčku by rozhodně neměly chybět, víme dávno a pokud jste ten typ chovatele, který razí heslo co je dobré pro mě, je dobré i pro mého mazlíčka, vězte, že v případě ryb to platí dvojnásobně. Ne nadarmo nás rodiče v dětství ládovali lžícemi rybího tuku a filé k nedělnímu obědu nám lezlo krkem. Rybí maso a zejména rybí tuk v sobě totiž skrývá zázrak jménem omega 3 mastné kyseliny, které mají pro vašeho pejska blahodárné účinky. Tyto kyseliny si tělo vašeho pejska neumí samo vytvořit a proto je na vás, abyste chlupáči jejich příjem zajistili. Dříve veterináři doporučovali rybí tuk hlavně k léčbě kožních problémů a pro lesklou srst. Nyní se ale ukazuje, že pokud jsou tyto kyseliny z rybího tuku ve správném poměru s mastnými kyselinami z běžného žrádla, jsou velmi prospěšné i pro játra pejska a jeho pohybovou a oběhovou soustavu. Nejúčinnějšími ze skupiny omega 3 jsou kyseliny dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaeová (EPA). DHA se například přidává i do kojeneckého mléka, jelikož má pozitivní vliv na vývoj nervové soustavy a očních buněk. Podle posledních výzkumů má stejný efekt i u psů – štěňata, kterým bylo podávané krmivo obohacené o DHA, byla při výcviku šikovnější a měla lepší zrak. DHA se navíc zdá být velmi nápomocná v boji s osteoartrózou, která trápí velké množství psů. V souvislosti s léčbou osteoartrózy se hovoří i o látkách zvaných glykosaminoglykany (GAGy), které obsahují některé druhy korýšů a měkkýšů. Údajně by tyto látky měly urychlovat tvorbu nové chrupavky v kloubech. Bohužel jsou GAGy zatím celkem nákladnou záležitostí a není zcela jasné, jaké vedlejší účinky mohou mít, proto se před jejich užíváním raději poraďte s veterinářem.

 

CHLUPATÍ AGRESOŘI

Velmi zajímavé jsou studie, které se pokoušejí objasnit vztah mezi nízkou hladinou omega 3 mastných kyselin a psí agresivitou. Ukázalo se, že agresivnější pejsci mají prokazatelně nižší hladinu omega 3 mastných kyselin, především pak DHA, než normální „hodní“ psi. Na internetu se dokonce objevují i příběhy chovatelů, kteří si s agresivním pejskem nevěděli rady a když mu pravidelně začali předkládat ke svačině rybky, z čerta se stal během několika týdnů andílek. No řekněte sami – nabylo by hezké, kdyby konzerva sardinek vyřešila problém, z kterého si mnohý chovatel zoufalstvím trhá vlasy?

 

VITAMÍNY A ZASE VITAMÍNY

Pokud je vám to ale málo a ryby vám stále „nevoní“ měli byste vědět, že kromě mastných kyselin a jódu je ryba, především pak rybí játra, významným zdrojem vitamínu A, jehož nedostatek by mohl vašemu chlupáči způsobit nejednu obtíž například v podobě hnisavých kožních zánětů nebo zánětů očí. Kromě toho je tu i vitamín D, který podporuje správný růst kostí, neboť pomáhá tělu správně zpracovat vápník. Tento „sluneční“ vitamín se do těla pejska dostává buď z potravy, nebo skrz kůži slunečním zářením. Nedostatek vitamínu D může způsobit vážné zdravotní problémy. Je ale potřeba uvědomit si, že oba tyto vitamíny (stejně tak i mastné kyseliny) jsou obsaženy i v jiných potravinách a kompletních krmivech, takže to s nimi nesmíte přehánět – tím byste mohli mazlíčkovi leda uškodit.

 

VAŘENÉ, SUŠENÉ NEBO SUSHI?

V poslední době se často hovoří o stravě BARF (viz 02/2010 – Čím nakrmit psa? Dejte mu kus masa!), tedy o syrové a kosti obsahující stravě. Jelikož i my si občas labužnicky zamlaskáme nad japonským sushi, je nasnadě dopřát ho i našemu mazlíčkovi. Podle mnohých názorů bychom se v syrové rybě neměli obávat ani kostí, protože jsou měkké a pro pejska snadno stravitelné. Nicméně opatrnost musí být. Obecně jsou kosti považovány za velmi výživné a rozemleté je nalezneme v mnohých granulích či konzervách. Oproti tomu ve vařené rybě bychom si kosti měli odpustit úplně, protože vařením ztvrdnou a jsou tedy pro pejska nebezpečné. Jediným rizikem u krmení syrovým rybím masem tak zůstává (u sladkovodních ryb) enzym thiaminázu, který ničí vitamín B1 napomáhající správné nervové funkci chlupáče. Pokud ale mazlíkovi nebudete denně podstrkovat celého kapra, mělo by být vše v pořádku. Jestliže jste zastánci spíše suché stravy a spoléháte jedině na granule, vězte, že spousta z nich v sobě skrývá buď již zmiňovaný rybí tuk či rybí moučku. Kdybyste ale přeci jen sem tam chtěla vyzkoušet i něco jiného, nemusíte upouštět od svých zásad – existuje velké množství sušených rybích pochoutek, které spolehlivě odmění i toho nejnáročnějšího hafana.

 

NA CO POZOR

Pokud s rybami teprve začínáte, měli byste být opatrní. Je sice nepravděpodobné, že by váš pejsek měl alergii na ryby – naopak alergickým psům je často předepisována rybí dieta, ale stát se může cokoliv a váš pejsek může být výjimkou z pravidla. Některé studie varují před látkou Carrageenan (Irský mech), která se používá jako emulgátor ve velkém množství výrobků, včetně psího žrádla. Ač je látka přírodního původu, bývá někdy označována jako E407 nebo E407a a údajně může vašemu psíkovi způsobit zánět střev. Pokud váš mazlíček trpí střevními obtížemi, můžete zkusit vysadit krmivo obsahující Carrageenan a uvidíte, zda se pejsek nezlepší.

 

VZHŮRU NA RYBY

Pamatujte si, že u ryb je to stejné jako s každým jídlem vašeho psíka – nic se nesmí přehánět. Když si nebudete s rybou vědět rady, poraďte se s veterinářem, či odborníkem na psí výživu. Nebo si rybu snězte sami, ale připravte se na smutné psí oči a uslintanou tlamičku.