V noci, kdy štěně nezaměstnává hra ani zkoumání nových věcí a veškerá činnost se zastaví, nastává chvíle uvědomění si, co se vlastně stalo?

V neznámém prostředí, mezi cizími lidmi, poprvé z dosahu feny a svých sourozenců, začíná bezradný uzlíček vysílat signály žalu. Co jsou rozcupované bačkory proti tomu, jak vám jeho kňourání trhá srdce?

Krutá skutečnost odloučení většinou nezůstává jen jeho osobní bolístkou, ale obratem zasáhá nervovou soustavu celého okolí. Navíc štěněčím nářkům je každá stěna tenká, zvláště v nájemním domě. Situaci mohou nejprve jistit špunty do uší pro všechny rodinné příslušníky, ale když se o půlnoci objeví za dveřmi zástup sousedů v pyžamech, máte zaděláno na problém. I v nejtrýznivějších momentech je ovšem třeba mít na paměti, že nechat pejska zavrtat se do vašich peřin, představuje obrovskou nerozumnost, nikoli řešení. Na “pro jednou” a “pro tentokrát” malý rušitel nočního klidu s jistotou neuslyší, naopak pochopí, že vytím a kňučením leccos zmůže. Než se nadějete, stane se z nouzového kroku zvyk a z vašeho sladkého štěňátka neústupný trýznitel rodiny.

Pomineme-li hygienické hledisko (včetně představy jak si ve vašem čisto skvoucím prádle jednou ustele hárající fena nebo dospělý novofundlanďan, který se v blátivý podvečer proběhl oranicí), je tradice sdílení lůžka se psem nevýchovná. Jednou si prosadí svoji, podruhé si štěkne a pak vás už skutečně velmi snadno zbaví suverenity. Věřte, že paní domácí i nepřátelsky naladěným nevyspalcům na svém patře s rozkošným tvorečkem v náruči a omluvným výrazem mnohé vysvětlíte, horší časy nastanou, vypěstujete-li u svého mazlíčka do budoucna těžko odstranitelné zlozvyky vytí a štěkání v době každého osamocení. S narušovaným spánkem je třeba počítat v řádu několika dnů, možná týdne a není vyloučeno ani delší časové období. Tím spíše musí štěně hned od počátku pochopit, že povykem nikoho nepřivolá. Nespoléhejte na svou pevnou vůli, kterou psí oči beztak zlomí, ale učiňte předběžná opatření. Našli jsme pro vás pár vhodných rad.

Štěně samotné

Pokud se rozhodnete nechat štěně o samotě, je to sice tvrdé, ale ne chybné rozhodnutí. Najděte mu teplé místo bez průvanu, odkud může sledovat okolní dění a zároveň se cítí v bezpečí.  Kvílet bude jen tak dlouho, než zjistí, že se páníček zase ráno objeví. Ovšem i pro vyznavače skutečně sparťanské výchovy platí starost o psí potřeby a zdraví. V případě, že štěně kvílí skutečně vytrvale, přehodnoťte své postoje a snažte se mu alespoň první noc ulehčit.

Pelíšek u postele

Nepřemísťujte pejska do ložnice, když začne naříkat. Mnohem lepší je ještě před první nocí připravit jeho pelíšek ke své posteli. Pak stačí ke kňourající tlamičce spustit paži. Ucítí vaši přítomnost a bude klid. Budete mít alespoň větší přehled co se děje. Při každém zakňourání nebo dožadování se pozornosti štěně neberte hned do náruče nebo dokonce do postele. Jen ho utište pohlazením a dejte povel např. místo. Štěně k vám musí získat důvěru, a proto jednejte klidně a vlídní.

Existuje řada návodů, jak stesk po mámě štěňátku ulehčit. Jako šikovné šidítko může posloužit obyčejný kus deky, podložky nebo hračka, kterou jsme si přinesli spolu s ním z bývalého domova. Pachová stopa místa, kde spávalo u chovatele, mu v novém pelíškupřipomene vůni smečky a výrazně ho uklidní. Váš drobeček si zvykl na prostředí, ve kterém se k sobě tisklo a vzájemně zahřívalo několik přesně takových. V prázdném košíku bude postrádat živočišné teplo. Za zkoušku stojí termolahev nebo plastová láhev plněná teplou vodou, která ho v noci ohřeje. Pozor ale věnujte odolnosti jejího materiálu ve vztahu k ostrosti zoubků a temperamentu štěněte. V zoufalství a pod vlivem nedostatku spánku přijde člověk na ledajaký zlepšovák. Skuteční koumalové sáhli po budíku. Tikající strojek připomínající tlukot srdce feny narafičili tak, aby byl v noci psímu oušku nablízku. Prý takový trik dokáže zázraky!  Někteří chovatelé zase tvrdí, že hudba působí stejně blahodárně konejšivými účinky. Nezapomínejte ale, že psi mají mnohem citlivější sluch než lidé. Rozhodně se jim nebude líbit usínat pod televizním přijímačem nebo v blízkosti jiného zdroje hluku.

Jsou štěňata (a na plemeni nezáleží), kterým vůbec nevadí, že stráví noc v jiné místnosti, než je zrovna naše ložnice. Některá snáší velmi dobře i ubytování venku hned od prvního dne příchodu do nového domova. Mají-li tam pohodlný pelíšek, boudu, hračky, kousací dobroty.
Doba zvykání štěněte na nové prostředí bývá různá. Záleží na povaze štěněte i zkušenostech majitele nebo na tom, jak si oba padnou do oka. Někdy stačí pár dní a jindy je to o týden déle.