Už jste byli v Krakově? Od českých hranic je to jen kousek, navštivte třeba krásné vánoční trhy!
Od hraničního přechodu v Českém Těšíně je to po silnici do centra města 130 kilometrů. V centru Krakova se dá celkem bez větších potíží zaparkovat, jen se řidič nesmí ztratit na různých obchvatech kolem města. Jezdí sem ale také přímé vlaky, a to nejen z blízké Moravy, ale i z Prahy. Z hlavního nádraží je to do středu města pár minut chůze.
Přímo pod Wawelským návrším teče řeka Visla. V těchto místech dole je i vchod do slavné dračí jámy, tedy jeskyně, v níž podle pověstí kdysi na počátku dějin města sídlil drak. Dnes je z ní turistická atrakce.Dominantou a turistickým magnetem Krakova je nevysoký vrch Wawel na levém břehu Visly, kde se tyčí impozantní Královský hrad pocházející z 10. století a katedrála sv. Stanislava a Václava.Hrad býval po staletí sídlem panovníků a katedrála místem korunovací králů. O významu Krakova, bývalého hlavního města Polska, svědčí i fakt, že i když roku 1609 byla hlavní metropolí jmenována Varšava, v Krakově se nadále odehrávaly korunovace nových vládců země. Historické centrum společně s hradem Wawel bylo zapsáno už v roce 1978 na prestižní seznam chráněných památek UNESCO. Určitou kuriozitou a turistickým lákadlem kopce Wawel je i Dračí jeskyně, polsky Smocza Jama, s kovovou sochou draka, který chrlí z tlamy oheň. Váže se k ní pověst o sedmihlavém drakovi, který trápil celé město. Chrabrý král Krak draka později lstí zabil a založil město Krakow.
Krakov není jen městem památek, ale také požitků. Centrum je plné restaurací, bister,pizzerií, kaváren a čokoládoven. V restauracích vás nezklame žádná z polských specialit, ať už jde o některou z variant pirohů, klobásy, zelí, houby či třeba ryby na bezpočet způsobů. Jídla jsou tady velmi chutná a na naše poměry v průměru i mírně levnější.Specialitu krakovské kuchyně ale kupodivu nenajdete v žádné restauraci, ale na ulici. Zdejší preclíky, zvané obwarzanky, jsou k dostání v pojízdných stáncích téměř na každém rohu.Co se týče ubytování, je zde celá řada zařízení v různých cenových relacích. Od nejluxusnějších hotelů po třeba studentský hostel přímo v centru, kde se dá slušně přespat za tři stovky
Pokud vás zachvátí nákupní horečka, jste v Krakově na správném místě. Seženete tu vše – kvalitní čokolády, desítky značek vodky nebo třeba výrobky z ryb. Oblíbeným suvenýrem je jantar, nabízejí se kvalitní šperky, ale i nevkusné kýčovité tretky.Ve starobylé tržnici uprostřed Rynku glowneho, zvané Sukiennice, pořídíte ledacos, třeba i kožichy a jantar.
A teď zásadní otázka – jak je to v Krakově se psy? I v tomto ohledu si můžete připadat jako doma. Na psy narazíte takřka na každém rohu. Podle městské vyhlášky musí být ve městě na vodítku, eldorádo pak mají na loukách lemujících řeku Vislu, v létě se mphou i vykoupat. Střed města ohraničují pruhy zeleně, i zde potkáte místní psy. Jen zverimexů jsme zde objevili pomálu. Psi mohou do spousty kavárniček a hospod, jen v hotelích dost často nepochodíte – zkuste ty menší a rodinné penziony.
Krakov má i jednu psí specalitu – je jím pomník psa Džoka. Najdete ho na nábřeží řeky Visly, kousek od hradu Wawel. Pomník zde stojí od roku 1990 a byl vztyčen na památku oříška jménem Džok, jehož pána nedaleko přejelo auto. Pes se sem léta vracel a pána hledal, místní si ho oblíbili a nosili mu jídlo – a po jeho smrti se mezi sebou složili a nechali věrnému psu postavit pomník.
Ať už tedy do starobylého Krakova vyrazíte za památkami nebo i nákupy, udělejte si chvilku a psí pomník navštivte!