We love New York &dogs . New York je město, kde zapomenete, že jste cizinec a neumíte se pořádně domluvit, tam se domluvíte s každým.

Je to město, které na vás křičí, ale má vás rádo, hned vás přijme, město, kde se bojíte, ale nechcete odtud odejít, město na vodě, které se skládá z 5 velkých měst, které vzniklo na smetišti, a postavili je Holanďané. Město, do kterého musíte po mostě nebo tunelem a každá jeho ulice končí u vody. Ve městě dnes žije zhruba 8 a půl milionu obyvatel a skoro každý patnáctý má nějakého psa. Podívejme se, jak se jim žije v centru megapole, kterému se říká “Big Apple”…

Odhaduje se, že na samotném Manhattanu je téměř 300000 čtyřnohých obyvatel. A nejsou to jenom malé rasy jako čivavy, šitzu nebo jorkšíři, ale podle evidence NYCDH se zde nejvíce zabydleli labradorští retrívři a němečtí ovčáci. Pak jsou také rasy, které dominují v některých problémovějších částech, jako je jižní Bronx (zde jsou oblíbení rotvajleři) nebo v některých vybydlených částech Brooklynu je častý pitbul. Různorodost a tvořivost v umělecké tvorbě-hudba, divadlo, film, tanec a vizuální umění je dána spojením tolika kultur a tím, že v tomto prostředí není žádné kultuře nic tabu, jako v jejich domovině. Další zvláštností je že velmi málo ostrovních Newyorčanů vlastní auto, všichni tu používají metro nebo taxíky nebo lodní dopravu, taxikáři jsou kamarádi, zpovědníci a jsou všude.

V New Yorku je 113km2 parků, 22km pláží, Macy je největší obchodní dům, Soho je scéna umění a tisíců špičkových butiků, originální módy, Universita města New Yorku pojme najednou 400.000. Na některých místech žije přes 10.000lidí na 1km2.

EMPIRE STATE BUILDING

Je už zase nejvyšší budova v New Yorku, vyšší byla dvojčata, postavena v r. 1931, 102. pater, vysoká 443m, 85 pater je obchodních a kancelářských prostor, zbytek jsou observatoře, televizní věž, muzea, restaurace, rozhledny. Má 6500 oken, 73 výtahů, 1000 podniků, vlastní PSČ, 21000 zaměstnanců a stavba trvala 1 rok a 45 dnů. Barevné reflektory, které budovu v noci osvětlují, se mění podle ročních období nebo příležitosti.

SOCHA SVOBOY/ STATUE OF LIBERTY

Stojí na ostrově Liberty Island a patří v New York City k nejnavštěvovanějším atrakcím vůbec. Vedle Empire State Building patří k nejznámějším symbolům New Yorku. Socha Svobody byl dar přátelství Francie během Francouzské revoluce pro New York. Stala se symbolem svobody a vítala imigranty, kteří kolem ní připlouvali, aby nelezli lepší život v USA. Je vysoká i s podstavcem 93 metrů a váží 200 tun.

PARKY V NEW YORKU

Central Park: na místě dnešního parku byly dříve dvě továrny na klíh, tři kostely a osada osvobozených černých otroků. Newyorská radnice rozhodla o zřízení parku v roce 1853 na přání mnoha obyvatel, kteří si přáli obdobu pařížského Bouloňského lesíka nebo londýnského Hyde Parku pro trávení volného času uprostřed rychle se rozvíjejícího města. Dnes se park rozkládá na ploše 3,41 kilometrů čtverečních, ročně ho navštíví asi 25 milionů lidí a jeho ostrahu má na starosti zvláštní oddělení newyorské policie. Je to oblíbené místo na schůzky, procházky, běhání ale i venčení pejsků – ale pozor, pouze na vodítku, volně jenom na vyhrazených místech (viz Dog Run). Ostatní newyorské parky, které jsou oblíbeným cílem vycházek a venčení pejsků: Union Square, Washington Square, Inwood Hill Park, Leroy Park. V každém parku je zřízen minimálně jeden Dog Run na volné venčení.

DOG RUNS

Na samotném Manhattanu se nachází (většinou v některém z mnoha parků) přes 30 zvláště vyhrazených a oplocených míst, kterým se říká Dog Runs. Tady můžou majitelé pejsků bez obav svého mazlíka pustit bez vodítka, aby se vyběhal či pohrál s jinými psisky. Mimo tyto výběhy je pohyb psů po městě bez vodítka pod pokutou 250 USD přísně zakázán. Je třeba zmínit, že Dog Runy jsou perfektně vybaveny a udržovány v čistotě, takže majitelé psů ani psi samotní se zde necítí nijak diskriminováni. Naopak pejsci si tady velmi “společensky” pohrají s jinými čtyřnožci.

DOGWALKERS

Velmi oblíbeným povoláním na přivýdělek je v New Yorku tzv. Dogwalker, něco jako venčič psů. Každý dogwalker má nasmlouváno denně zhruba 10 až 15 psů na venčení (nezřídka jsou všichni na vodítcích společně). Průměrná sazba je 15 USD/hod. za psa, na dva psy je sleva, dáte pouze 22 USD/hod. Pokud si pracovně vytížený manažer nechává venčit dva pejsky v průměru 4 hodiny denně, pak za celý rok zaplatí za pobyt na čerstvém vzduchu pro své miláčky přes 30000 USD, to není nic levného, ale o služby dogwalkerů je a bude stále velký zájem…

PSI JSOU TRENDY

Na Manhattanu jsou nejméně 4 až 5 zařízení typu Dog Spa&Hotel, kam může majitel svého pejska přes den “odložit” jako do mateřské školy: postarají se zde o něho se vším všudy. Vyvenčí ho, postarají se třeba i o výcvik, umyjí, ostříhají, nakrmí. Taková denní péče je výrazně dražší než servis dogwalkerů a využívají jí pravidelně opravdu movití klienti (těch však na Manhattanu bydlí stále dost).

ANIMAL CARE&CONTROL OF NYC

Nezisková organizace podporovaná městem se stará o toulavé či nemocné psy, dohlíží na adopci psů a koček a organizuje preventivní zdravotní programy. Více na nycacc.org.

STREETART

Protože je New York i městem spontánního výtvarného projevu, našel si street art cestu k pejskům. Setkáte se s různými “dodělávkami” či dotagováním.

NEW YORK DOG MAGAZINE

To, že se na pejsky v New Yorku myslí prakticky ve všem doplňuje jenom to, že vychází samostaný magazín New York Dog, kde se o čtyřnožcích v NYC pejskaři dozví prakticky úplně všechno a to v náležitě poutavém provedení

OBCHODY, RESTAURACE

Čtenáři časopisu Animal Fair zvolili právě New York jako to nejvlídnější město pro psí mazlíčky. New York nabízí velké množství míst, kam můžete se svým psem zajít, od malých kaváren až po velké obchodní domy. Všude jsou k pejskům milí, protože vědí, že jejich páníček je jejich dobrým zákazníkem.

DOPRAVA

S dopravou psích miláčků to v New Yorku úplně jednoduché není. Menší plemena lze přepravovat v metru (subway) nebo v autobusech či taxících (yellow cabs) v přepravních boxech, ale s větším plemenem budete mít trochu problem. Buďto přemluvíte taxikáře Yellowcab, že Vás odveze za dobré zpropitné a budete-li mu Vy i pes sympatičtí nebo si můžete objednat specikální taxislužbu, která je na převoz psů vybavena: Pet Chauffeur (www.petride.com), Canine Cab Company (www.caninecabcompany.com). Ceny jsou jenom nepatrně vyšší než u normálního žlutého taxíku.

HOTELY

Většina newyorských hotelů za mírný příplatek ubytovává své hosty bez problémů i se psy. Detailní a konkrétní informace v případě potřeby najdete na www.dogfriendly.com nebo www.petswelcome.com.

DOG SHOPY

Na samotném Manhattanu je bezpočet prodejen s produkty pro pejsky i další domácí mazlíčky. Všechny mají kromě kamenných prodejen i své online služby, takže vše pohodlně doručí kurýrní služba

CANINE STYLE

Patří mezi největší obchody se psími proprietami na Manhattanu. Založeno již v roce 1959 a dnes má celkem 4 pobočky.

THE NEW YORK DOG SHOP

Je jedním z novějších obchůdků, samozřejmě s velkou nabídkou online

PETLAND DISCOUNTS

je velmi oblíbený řetězec obchodů se všemi potřebami pro pejsky a ostatní domácí mazlíčky. K dispozici je i služba veterináře, trénink na obedience či agility a další.