Jak v zimě pečovat o domácí mazlíčky?

První sníh, první mráz, první ráno, kdy se vašemu mazlíčkovi nechce ven, protože jej ledová půda studí na tlapkách. Tyto chvíle vyvolávají v každém důsledném páníčkovi otázku: Jak pečovat o psy a kočky v zimě? Nepatříte-li mezi ostřílené majitele čtyřnohých přátel, jistě se ptáte i vy. Je čas vám na tuto otázku odpovědět!

pr_1

Také zvířeti to může uklouznout

Internet se tradičně baví videy lidí čelících nástrahám namrzlých chodníků. Myslíte si, že se tohle vaší kočce nebo psovi stát nemůže? Omyl! I domácí šelmy mohou přijít k úrazu díky tomu, že jim uklouzne tlapka na náledí. Snažte se tedy s mazlíčky vyrážet pouze na místa, kde vám ani jednomu nic nehrozí.

Držte je v teple

Ať už chováte mazlíčky striktně doma, nebo naopak žijí spíše venku, bedlivě dbejte na jejich teplo, protože nachlazení či podchlazení může být pro zvíře smrtelné. Dvojnásobně představuje mráz nebezpečí pro starší čtyřnohé společníky.

Mnozí chovatelé své miláčky rádi obléknou do oblečků pro psy či kočky. Vstříc jim vychází rovněž nabídka – od botiček až po kabátky s kapucí. Je to správně? Zeptejte se svého psa nebo kočky. Pokud se nejedná o rasu bez srsti, oslabeného mazlíčka a štěňata, poslední slovo by mělo mít jednoznačně zvíře. Zjistěte, zda mu další vrstva vyhovuje! Oblečky mají ale neopomenutelnou výhodu v tom, že opravdu zahřejí, zamezují navlhnutí srsti a chrání před zánětem močových cest. Obleček vytáhněte nejdřív až s příchodem mrazu.

Pečujte o tlapky

Sníh může být zvláště pro psy neuvěřitelně zábavnou záležitostí, vy se však nesmíte zapomínat následně řádně postarat o jejich tlapky. Sníh na ulicích obsahuje posypové soli, jež mohou poškodit tlapky a pokud si je pes olízne, pak i trávicí trakt. Po každé vycházce tedy nohy svému parťákovi důkladně opláchněte a před odchodem použijte speciální vazelínu, jež bude sníh odpuzovat. U koček nezapomeňte na česání a stříhání drápků.

pr_2

Zimní jídelníček pro psy a kočky

V zimě může chybět domácím mazlíčkům energie, proto se ujistěte, že svému mazlíčkovi podáváte kvalitní krmivo s vyváženým obsahem živin, které mu dodá vše potřebné. Energii totiž potřebuje nejen k běžným denním činnostem, nýbrž i k udržení tělesné teploty. Určitě ho však nepřekrmujte. Při výběru krmiva na zimní období se soustřeďte na vysoký podíl bílkovin, tuků, vitamínů.