Jedna z nejpopulárnějších skupin psích plemen jsou teriéři. Jde o původně lovecké psy, až na nepatrné výjimky pocházející z Velké Británie, kteří mají společné jedno: živý temperament a veselou povahu, proto jsou to dnes oblíbení společenští psi pro aktivní lidi.

Teriéři byli vyšlechtěni, jak jejich název (terra – latinsky země) napovídá, pro práci pod zemí, tedy pro lov lišek či jezevců, ti menší pak pro lov krys. Z toho vyplývá i jejich ostrá, sebevědomá povaha.

Teriéři se rozdělují do několika sekcí – velcí a střední, malí, toy a teriéři typu bull. Pro velké se také někdy používá termín vysokonozí a pro malé nízkonozí. Mezi velké a střední patří plemena, populární za první republiky – foxteriér, erdelteriér nebo velšteriér, i plemena populární dnes, jako je parson russel teriér. Patří sem i asi nejznámější zástupce teriérů, který nepochází z Británie, německý lovecký teriér, u nás jedno z nejpopulárnějších loveckých plemen vůbec.

To v sekci malých neboli nízkonohých teriérů má své želízko v ohni i naše republika, patří sem totiž český teriér, u nás nepříliš početné plemeno, které si ale získává popularitu v zahraničí. Byl vyšlechtěn z dalších malých teriérů, sealyham teriéra a – zase spíš prvorepublikového – skotského teriéra. Patří sem ale i zářivě bílý populární westík aneb west highland white teriér nebo podivný pes připomínající briarda bez nožiček – skye teriér.

Čím dál populárnější je skupina toy teriérů, krom asi nejpopulárnějšího teriéra vůbec – yorkšíra, sem patří třeba jeho větší bratránek silky teriér. Oblibu mají i bull plemena, ať už jde o klasického klabonosého bullteriéra, oblíbeného rodinného společníka staffordšírského bullteriéra nebo amerického stafordšírského teriéra, který se ale hodí spíš pro zkušeného majitele. Teriéři typu bull jsou silní psi svalovci, vhodní na psí sporty a pro majitele, kteří jsou dostatečně klidní a sebevědomí a nechtějí si „namakaným psem“ řešit vlastní mindráky. Dobře vedený bull je pohodový společník.