Dne 14. dubna to bude přesně sto let, co nejslavnější loď světa – britská královská loď Titanic, narazila do ledovce, aby se nad ránem 15. dubna poroučela ke dnu a stal se z ní nejslavnější vrak světa. Událost se vryla do vzpomínek několika generací po celém světě.

 

Titanic vyplul z anglického přístavu Southampton 10. dubna 1912. O čtyři dny později dvacet minut před půlnocí narazil pravobokem do ledovce. Za dvě a půl hodiny se nad ním zavřela hladina mrazivého Atlantiku. Katastrofu nepřežilo 1514 z 2224 lidí na palubě.

Titanic byl ve své době vrchol lodního stavitelství a hlavně neuvěřitelně krásná loď. Díky různým cenám jízdenek se na palubu dostali lidé všech společenských tříd. Právě zařízení pro smetánku, která byla ochotna dát za prestižní plavbu v přepočtu na dnešní ceny 130 tisíc dolarů, dodnes udivuje na svou dobu velice vyspělým technickým zařízením. Loď se chlubila palubním telefonním komunikačním systémem, knihovnou, bazénem či tělocvičnou. Ti více nároční mohli využít mrazící skladiště řezaných květin a fotolaboratoř. Ke standardu zde patřilo kompletní elektrické osvětlení spolu se třemi elektrickými výtahy.

Titanic a psi

Titanic byl osobním parníkem a cestující si na jeho palubu s sebou vzali svá zvířata. Kupodivu ani ti nejbohatší necestovali se zvířaty tak často, jako je to rozšířeno dnes, a na Titanicu vstříc své zkáze plulo 12 psů. Potopení přežili tři psi. Dokonce tu prý byl prostor určený pro venčení psů. Není ani přesně známo, kde byli ubytování. Některé zdroje uvádějí, že v podpalubí byly pro ně připraveny klece, ale je možné, že cestovali společně v kajutách svých páníčků.

Když se loď potápěla, pasažéři psy pustili ze svých klecí.  James Cameron, režisér slavného filmu Titanic, ověnčeného 12 Oskary, dokonce tuto scénu se psy natočil, ale nakonec ji z filmu vystřihl.

Jeden přeživší také vzpomínal na buldoka plavajícího v oceánu. Mohlo se jednat o buldočka jménem „Gamin de Pycobe“, kterého vlastnil mladý bankéř r. B. Daniel. Vzhledem k tomu, že „Pay“ byl vítěz mnoha výstav, měl poměrně vysokou pojistku.

Nejbohatším pasažérem na lodi byl John Jacob Astor, majitel hotelu Astoria. Cestoval se svojí těhotnou manželkou Madelain, několika sluhy a elderteriérkou Kitty, kterou nadevše miloval. Bohužel jak Astor, tak i fenka na Titanicu zahynuli.  Manželka se spolu se služkou zachránila, a později tvrdila, že viděla svého muže spolu se psem na palubě těsně předtím, než se Titanic rozlomil.

Jedním ze zachráněných psů byl pekinéz „Sun Yat Sen“, který patřil rodině Henryho Sleepera Harpera z Harperova nakladatelství. Manželé Harperovi opustili loď i se svým pejskem v záchranném člunu.

Dalším psem, který unikl jisté smrti, byl pomerian manželky magnáta Martina Rothschilda, Elizabeth. Paradoxně tento pejsek zemřel pouhý týden po příjezdu do N. Y. na pokousání jiným psem. Zdá se, že osud je nevyhnutelný…

Posledním zachráněným psem byl opět pomerian majitelky Margaret Haysové, která ho zabaleného do deky pronesla na záchranný člun.

 

Tak „podnikavá“ už ale nebyla Helen Bishopová. Její malý bílý pejsek jménem Frou- Frou zůstal zavřený v kajutě, zatímco ona se zachránila na člunu, podobně jako makléř Harry Anderson, který na lodi nechal svého psa plemene čau čau.

Další dva psi, kteří katastrofu nepřežili, patřili rodině Ernesta Williama Cartera. Pravděpodobně se jednalo o king charles španěla a druhý pes byl neznámého plemene.

Advokát Williama C. Dullese také zahynul na Titaniku ve společnosti svého psa, podobně jako Ann Isham, padesátiletá emigrantka. Ještě dva dny po ztroskotání, kdy se ve vlnách ledového Atlantiku stále ještě nacházela již neidentifikovatelná těla obětí, bylo objeveno tělo ženy s vestou pevně svírající svého velkého psa.

 

Příběh Titanicu nás fascinuje i sto let po jeho potopení

Na internetu je více než 200 000 záznamů o cestujících na Titanicu. Lidé mohou najít různé informace o mrtvých i zachráněných. Sbírku shromáždil a v pondělí zveřejnil webový portál Ancestry.co.uk, který se zabývá rodinnou historií. Zájemci si ji mohou zdarma prohlédnout do 31. května, píše webový portál televize BBC. Záznamy obsahují mimo jiné oficiální seznam pasažérů Titanicu, jejich jména, věk a zaměstnání. Stejně tak je k přečtení i seznam cestujících na lodi Carpathia, která při nehodě zachránila více než 700 lidí. Na internetu jsou zveřejněny i informace o více než 900 členech posádky, jejich národnost, umístění a adresy. Ve sbírce je také závěť kapitána lodi Edwarda J. Smithe a amerických magnátů Benjamina Guggenheima a Johna Jacoba Astora. Všichni tři při neštěstí zemřeli. Lidé si mohou prohlédnout obrázky náhrobků 121 pasažérů, 329 vyšetřovacích složek koronera a 330 záznamů o tělech, která vylovili z moře.