Žádnému jinému psímu plemeni se za posledních 15 let nedostalo takové mediální pozornosti, jako právě pitbulovi.

Jedna strana říká, že jsou nebezpeční a měli by být zakázáni, druhá zase, že jsou to milující zvířata a za jejich chyby mohou majitelé. Tak kde je pravda? Jak to bývá – někde uprostřed.

Je těžké nebýt vůči tomuto plemeni nějak vyhrazen, zvlášť pokud jste buď někdy pitbula měli, nebo jste se s ním naopak ocitli v nějaké konfliktní situaci.

Ještě nepřehlednější situace nastane, když se pokusíme dohledat, za kolika útoky na jiné psy nebo lidi pitbulové stojí. Pokud uvidíte v tisku slovo pitbul, může to znamenat jakékoliv plemeno – lidé zaměňují amerického stafordširského teriéra za amerického pitbulteriéra nebo dokonce bulteriéra…

Častokrát pes, který napadl člověka a je označen jako pitbul, je ve skutečnosti nějaký kříženec, nebo dokonce i úplně jiné plemeno.

Najde se velké množství lidí, kteří si myslí, že pitbulové, nebo jakýkoliv pes, který se mu podobá, je nebezpečím pro společnost. Velmi často tito lidé o psech nic nevědí, a o pitbulech už vůbec ne. Jen jsou masírováni negativní kampaní. Ale statistika, o kterou se média opírají, je velmi pochybná a nepřesná.

 

10 nejčastějších omylů a předsudků vůči pitbulům, které o nich podporují všeobecné povědomí nebezpečného zvířete.

  • Všichni pitbulové jsou zlí – psi nemají svědomí, nemohou tedy být „zlí“. Pitbulové pouze reagují na svět tak, jak byli vychováni a vycvičeni. Nelze šlechtit plemeno 200 let k boji s ostatními psy a poté očekávat, že se tyto pudy ihned ztratí.

 

  • Všichni pitbulové jsou hodní – žádný pes není sám od sebe hodný. Pouze následují své instinkty apřání svých páníčků.

 

  • Pitbulové jsou agresivní na lidi – Vzhledem k tomu, že pitbulové byli šlechtěni na psí zápasy, jejich majitelé si museli být jisti tím, že na ně nezaútočí, když k nim vstoupí do ringu. Představte si bojujícího psa, ve kterém proudí adrenalin a agresivita, který je schopen vše utlumit, když do ringu vstoupí jeho pán. Při útocích na lidi byl přítomen vždy nějaký další faktor, jako ochrana nebo jídlo. Jakýkoliv pes kouše, když je k tomu vyprovokován.

 

  • Pitbulové napáchají větší škody než ostatní psi – ne, ale bohužel, vzhledem k mnoha rysům tohoto plemene, jako je jeho čelist, přirozená dravost, motivovanost, váha atp. mají pitbulové větší předpoklady k tomu způsobit ošklivější zranění.

 

  • Agresivní pitbul se nedá převychovat – tento předsudek byl vyvrácen, když bylo zachráněno 50 pitbulů ze zápasnických ringů a 49 z nich bylo úspěšně převychováno a zapojeno do normálního života.

 

  • Kdokoliv si může pořídit pitbula – pitbulové jsou odlišní od ostatních plemen, musí mít nad sebou silného alfa samce, někoho v kom budou vidět autoritu, někoho kdo jim dá potřebný výcvik a pozornost.

 

  • Pitbulové budou vždy zápasit s ostatními psy – u některých jedinců mohou být jejich přirozené pudy natolik silné, že by se neměl setkávat s jinými psy.

 

  • Pitbulové jsou milující, ne zápasící – od ujasnění, že pitbul může být zápasník, může být ale také milovník. Pitbulové milují lidi a interakci s nimi. Vyžadují pozitivní pozornost.

 

  • Pitbulové jsou špatně vychovatelní – jakýkoliv pes, který by měl ve své DNA zakódováno tolik energie a motivace bude mít problémy s výchovou. Pitbulové vkládají celé své srdce do destrukce – pohovek, postelí, polštářů, bot…Potřebují mít svoji energii nějak usměrněnou. Jsou velmi dobře vycvičitelní, ale potřebují pevnou ruku a dostatek času.

 

  • Kompromis je nemyslitelný – bohužel obě strany sporu o pitbulech jsou ve svých názorech velmi tvrdohlavé. Pitbulové mohou být milující mazlíčci, tak nebezpeční bojoví psi. Jejich zákaz však nevyřeší úroky psů na lidi.