Mělo to být pěkné letní odpoledne… Barča měla narozeniny, a tak na svou oslavu sezvala partičku kamarádek ze školy. Ze zahrady se ozývalo holčičí hihňání, dcera rozbalovala jeden dárek za druhým, bylo vidět, že se dobře baví.

 

„Mami“, ozval se najednou neskutečně zoufalý výkřik. Proboha co se stalo? Rychle jsem vyběhla na zahradu. Holky stály u bazénu, hlavy v dlaních, oči vytřeštěný. Bára ležela na zemi a hystericky ječela. Na hladině plavalo bezvládné tělíčko našeho bíglíka Pedra. Letos to budou už tři roky, ale na ten den nikdy nezapomeneme. Bazén jsme museli dát pryč, dcera by do něj stejně nevlezla. A mě trápí výčitky svědomí, že jsem tohle nebezpečí podcenila.

 

S příchodem léta a prázdnin nás i celou naši rodinu (včetně té zvířecí) začne lákat zahrada a příjemné ochlazení v bazénu. Nikdy bychom však neměli zapomínat, jak velké nebezpečí může na naše psí miláčky při hře v bazénu nebo jeho okolí číhat.

 

Nezbytné bezpečnostní prvky

Pro psa jsou nebezpečné kolmé stěny, které mu neumožňují z bazénu vylézt. Běžné bazénové schůdky jsou nedostačující, pes se po nich ven nedostane.

Možností, jak bazén zabezpečit je instalace „nástupní plošiny“na okraj bazénu. Plošina musí být pevně zachycená na okraji bazénu a zvolna spadat do vody tak, aby psu poskytla dostatečně pevnou oporu a umožnila mu v případě pádu do vody bezpečně vylézt. Tyto „psí schůdky“ je možné zakoupit u dodavatelů bazénových doplňků a příslušenství.

Dobrým řešením jsou také bazénové lamely, kterými zakryjete celý bazén. Lamely jsou z tvrdého (houževnatého) PVC U a na hladině plavou. Jsou natolik pevné, že udrží váhu nejen psa, ale i jeho páníčků. Na obou koncích jsou opatřeny „uzávěry“, které zabraňují průniku vody do jejich duté části a tím zajišťují jejich plavání po hladině. Bazénové bezpečnostní kryty mají bezpečnostní zámky proti samovolnému otevření krytu a lze je dodat ve třech základních provedeních podle typu pohonu: hydraulické, poloautomatické nebo ruční. Navíc uspoří až 80% nákladů na provoz bazénu.
Velmi podstatnou součástí bezpečnosti je zajištění okolí bazénu nebo vodního jezírka. Důležité je, aby okolí bazénu bylo správně upravené – povrch nesmí být kluzký. Proto je důležité zvolit dlažbu s protiskluzovou povrchovou úpravou. Nebezpečné mohou být především kamenné a keramické dlažby bez protiskluzové úpravy, z kterých voda vytvoří dokonalé kluziště.
Bazén je možné také oplotit dostatečně vysokým oplocením (podle velikosti psa). Dobrým pomocníkem může být také aquasenzor, který v případě pádu psa do bazénu spustí pomocí solární sirény hlasitý poplach. Je poháněn lithiovou baterií s desetiletou životností. Nutno však dodat, že jde o poměrně drahou záležitost, a tudíž ve zdejších podmínkách zatím příliš nezdomácněl

Další možností je zastřešení bazénu, které navíc prodlouží možnost venkovních koupání na čtyři a více měsíců, ale znamená výraznou investici.

Bazén na zahradě je nejen místem zábavy, uvolnění a pohody, ale může se z něj stát pro vašeho hafana smrtící past. Snažte se proto eliminovat všechny situace, které by mohly mít za následek nehodu. A pokud není vaše zabezpečení dostatečné, nenechávejte psa bez dozoru.

Ve Francii byl dokonce přijat zákon, podle kterého musí být již od roku 2004 všechny nekryté bazény vybaveny ochrannými prvky proti utonutí, a to i bazény rodinné. V České republice zatím podobný zákon bohužel neexistuje.