Na plavbu po moři je příprava poněkud složitější. Ideální je, pokud jste si již vyzkoušeli plavbu na některé z našich řek a víte, jak se váš pes choval a jak jízdu zvládal. Záleží také na plemeni a povaze psa – co jednomu nesvědčí, druhý si pochvaluje.

 

Počítejte však s tím, že plavbu budete muset potřebám vaší čtyřnohé posádky přizpůsobit – a naplánujte podle toho časový rozvrh a trasu.

Plachetnice plující po vlnách a poháněná větrem má mnohem větší náklony trupu, takže riziko pádu psa do vody je mnohem větší. Pes by měl být na lodi klidný a poslušný, a pokud se na to nemůžete spolehnout, nechejte ho raději v podpalubí. Ujistěte se, že nemá možnost odsud nepozorovaně odejít, a že mu při naklánění lodi nehrozí padající předměty. Někteří psi nechtějí zůstat v podpalubí osamocení, dejte mu alespoň nějakou žvýkací kost, ať se má čím zabavit nebo se někdo z posádky obětuje a bude mu dělat společnost. Pokud si psa budete brát na palubu, dejte mu plovací vestu, uvažte ho za postroj, kolem trupu lodi pořiďte relingy sítě.

Jak se může pes po lodi pohybovat?
Klíčové jsou přesuny z kajuty do kokpitu, z kokpitu na palubu a na plachetnici přesun z boku na bok při obratu. Je třeba naučit svého psa povely jako „dolů“ – což znamená, že má jít do kajuty, „nahoru“ – což znamená, že může jít na procházku po palubě, „do kokpitu“ nebo „obrat“. Pokud je hladké moře, psa nemusíte přivazovat, aby měl co nejvíce volného pohybu. Naopak v těžších podmínkách, pokud není v podpalubí, by měl být v každém případě přivázán. Opravdu se nemá čím držet.

Může se vám také stát, že váš pes nebude snášet kymácení lodi  – dopředu si od veterináře zajistěte uklidňující prostředek.

Jak venčit?

Nejjednodušší je brát psa na břeh – někteří psi zvládnou doplavat, jiní se nechají převeézt na člunu, matračce…apod. Malým plemenům někdy stačí kočičí záchod. Někteří psi se dokonce naučí chodit na noviny nebo kus hadru.

Pes musí mít:

Pas, čipování, očkování proti vzteklině (záznam v pase nebo v očkovacím průkaze). Očkování nesmí být před vycestováním mladší 1 měsíc a starší než 1rok.

Je nezbytné si zjistit, jestli v oblasti, kde plánujete dovolenou, není nějaké zvláštní veterinární nařízení pro vstup do země (to se týká především exotických zemí).Například do Velké Británie je zakázáno přivést psa na soukromé lodi. Když se tak stane, pes stráví několik týdnů v karanténě.

Preventivně nechte psa antiparazitálně ošetřit proti cizopasníkům, vezměte repelentními prostředky proti kousavému a bodavému hmyzu, protialergické léky. Po návratu z dovolené nechte psa odčervit.
Před cestou pojistěte psa proti případným škodám, které může způsobit.

 

Co vzít k moři s sebou do lékárničky:

K běžnému vybavení „psí lékárničky“ (viz. článek v rubrice Zdraví) doporučujeme vzít více balení kapek do očí, vodu na výplach očí, kapky do uší, vatové tyčinky na čištění uší, tampóny, krém na tlapky, léky proti žaludečním nevolnostem, pinzetu na střepy pro případ úrazu tlapky.

 

Na loď

plavací vestu

siť kolem trupu lodě

schůdky do vody! kvůli snadnějšímu vylézání z vody

malý člun na převážení ke břehu


Názory několika „lodivodů“, kteří již plavbu se psem absolvovali.
 

1./ Lidé se často domnívají, že jediným štěstím hafíka je být s páníčkem. Myslím však, že většina psů jsou natolik rozvinuté osobnosti, že ke štěstí potřebují víc – běhat, skákat, potkávat přátele ze psího světa, občas se jen tak válet, štěkat z okna na kolemjdoucí a podobné kratochvíle. Je možné, že se najdou psí jedinci, kteří by v jachtingu zálibu našli, ale představa např. mého jezevčíka, jak sedí v kokpitu a nechává si větříkem čechrat ouška, se mi zdá trochu nereálná. Spíše vidím spráskaného chudáka s žaludkem na vodě, jak při každém náklonu lodě klopýtá, padá, spát nemůže, dívat se není na co. Už vůbec si neumím představit situaci, kdy se s přítelkyní (jezdíme ve dvou)snažíme řídit plachetnici například v silném protivětru a o psa se nemá v tu chvíli kdo starat – je zavřený v kajutě (nemám psí vestu ani harnesy), vydává zoufalé zvuky, zvrací a mi dva v kokpitu si neskutečně vyčítáme, že jsme mu to udělali. Myslím, že psi pro jachting nemají smysl a u někoho hodného na zahrádce jim je jistě lépe. (autor: toma)

 

2./ Moje zkušenost z moře – jen ta nejlepší. Lepší než jsem čekal.
Byli jsme varováni, že první dny nebudou nic moc. Pes se naloká slané vody, bude mu blbě, nebude žrát …atd. Ale Největší starost byla s venčením. Naučit ho to na lodi se nepovedlo, je čistotný a doma by si to taky nedovolil.vše v pohodě, vodu ochutnal a dal si říct, že je fuj….Na lodi byl za chvíli jako doma. Vyhovovalo mu, že se může po všech a všude válet. Během plavby byl s námi na palubě, nebo si šel lehnout do kajuty. Pravda, žral spíše večer, až pominulo největší horko, vodu měl kdykoliv si o ní řekl. Bohužel voda natankovaná v Chorvatsku mu nechutnala, odmítl, tak dostával koupenou balenou vodu. Po týdnu si byl už tak jistý na palubě, natáhly jsme totiž síť na reling, že se mu povedlo spadnout do vody. Největší starost byla s venčením. Naučit ho to na lodi se nepovedlo, je čistotný a doma by si to taky nedovolil. Ráno (zpravidla kolem 6:30, někdy už v 5:30) když se vzbudil, všechny obešel a olízal – testoval tak kdo už je vzhůru (nikdo nebyl). Pak začal tiše kňourat, někdy lehce blafnul = „tak už pojďte někdo“. Pak šel do kokpitu a pozoroval okolí, přitom se občas připomněl. Scénář byl tedy následující: Vlézt do vody, přistavit lehátko, pes okamžitě naskočil, zavést ho na břeh, projít (poběhat) se cca 20 minut, umýt pacičky, obrat „chorvatské“ bodláčky, přeplavat zpět, otřít pacičky a podle hodiny, buď se kochat krásami okolí, nebo se ještě chvíli natáhnout.
Poznámka: tolik východů slunce jako letos jsem ještě na plavbě nikdy neviděl.

(autor: libor)

 

3./ Mám leonbergra – dost velký pes a přiznám se, že jsme se nakonec rozhodli ho na loď nebrat. On sice miluje vodu, ale na lodi by mu bylo těsno a plavba by se musela opravdu hodně přizpůsobit, jinak by to bylo trápení pro obě strany. Jinak letos na jaře jsem potkal v Chorvatsku loď, kde měli labradora a vypadal spokojeně, až na to, že si skočil zaplavat, posádka nechala plachty venku a ono zrovna začalo foukat – no pes plaval jak o život, posádka lodi místo nějaké činnosti psa jen povzbuzovala, ale naštěstí  jim po 20 metrech došlo, že to asi stačit nebude a začali záchranu – pes přes palubu:)

(autor: jirkaM)

 

4./Mám kokršpaněla a vozím ho na lodi už od štěněte, pokud to nejde jinak. Dokud mírně fouká, tak je v pohodě, courá po lodi, když foukne víc, tak se mi začne tlačit na klín, kde při točení kormidlem docela překáží, ale vyhodit se nedá. Jednou při přistávacím manévru chtěl skočit na molo a skončil ve vodě, jindy jsme prohledávali celou loď, než jsme ho objevili na swiming boardu, to už jsme byli přesvědčení, že jsme ho někde ztratili. Zásadně si lehá na stočená lana, takže se už stalo, že byl smýkaný po palubě s nohou zamotanou do lana… Když upaluje na břeh, mám podezření, že se mu to moc nelíbí, no ale nikdy si ani slovíčkem nepostěžoval, tak jezdíme dál…

(autor: dan)

 

5./ Náš pes je notorický vodomil, jak vidí vodu okamžitě je v ní a je obtížné ho z ní dostat ven. Je to kříženec psa a nejspíš vydry. Do vody se vrhá přímo s rozběhem a vysokým výskokem. Pokud jsme na plachetnici, tak venčení řešíme dopravou psa na malém nafukovacím kajaku na břeh a to hned ráno, pak těsně před vyplutím, když stavíme na oběd nebo koupání, večer při kotvení a ještě než jdeme spát. Když je blbý počasí, je to horší, jinak to je v pohodě, pes si nestěžuje. Večer samozřejmě musím dávat pozor, aby se nám nevykoupal, a musím ho od vody odhánět. Jak ho znám, tak by si klidně po návratu na loď vlezl mokrej někomu do spacáku.  Ve dne se zdraví s ostatními psi na jiných lodí, pozoruje kačeny, čumí, jak šplouchá voda od přídě no a taky samozřejmě i spí. V noci to je výbornej hlídač. Na jakýkoli podezřelé dění okolo lodi upozorňuje vrčením. Na lodi se mu líbí, když je mu vedro, tak zaleze do přídě, kde je chládek, když chce tak vyskočí na malou příď a nechá se ovívat větrem, samozřejmě má pořád misku s vodou plnou a když někde zastavíme, tak se všichni, nebo jen pes vykoupeme a jedem dál. Do lodě skáče sám. Na venčení mu samozřejmě zastavujeme u břehu, takže zaoceánskou plavbu bych s ním asi neabsolvoval. Dlouhou jízdu v náklonu asi taky ne. Já preferuju motorový čluny a tam náklon moc nehrozí a jezdím tak aby byla možnost zastavit a vyběhat. S námi se psy nenuděj a tím pádem nejsou otravný. Takže pejsky pořádně socializovat a pak s vámi budou dělat cokoliv a rádi.  Ještě poslední rada, až budete psa na něco zvykat, tak z toho nedělejte vědu, tvařte se a chovejte se jako by to bylo úplně normální (protože to je normální). Když z vás pes ucejtí napětí, nebo obavy, tak je to pak těžký. Prostě dělejte jakoby nic, funguje to. Hlavně žádný šišlání, chlácholení a prošení.

(autor: josef)

 

6./ Ahoj lidi
Jelikož jsme také vodní nadšenci a vlastníme partu dvou zavislých krysaříků, tak s námi také jezdí na dovolenou a na loď. Vlastníme malej člun se závěsným motorem a každej rok vyrážíme do Chorvatska. Cestu snášejí bez sebemenších problémů. Samozřejmě v autě máme klimatizaci, která jim to v těch vedrech hodně ulehčuje. Na lodi jsou jako doma. Oba to mají velice rádi. Nevím, jestli to je daný rivalitou mezi oběma, ale u břehu se oba derou dopředu a oba musejí být na lodi jako první. Ještěže je máme přivázaný na vodítku s kšírkama, protože nejednou jim to nevyšlo a místo na lodi, skončili ve vodě. Se psem na lodi je to jako s děckem. Pořád jej musíte hlídat, aby byl někde schovanej a nevyvaloval se dlouho na sluníčku. Problém venčení jsme vyřešili tak, že jsme koupili malej dětskej bazének, na dno dali polystyren jako podlážku. V tomto plavátku je odvezeme na břeh, aby tam vykonali tu svoji potřebu. Takto to již praktikujeme od začátku a až na chvíle, kdy se mi do vody moc nechce, ale bohuzel musím, je to úplně v pohodě.

(autor: thomas80)

 

7./ Pes na palubě? Nic moc. Za plavby si ani nesedne, nosíš ho na loď a z lodě, na záchod jedině na břeh, má oblibu v požírání těch nejsmrdutějších leklých ryb a ještě se v nich vyválí. Já bych ho dal k sousedům na hlídání.

 

8./ My máme doma skoro 50ti kilového kanadského labradora… plavbu se psem jsme absolvovali celkem dvakrát… Co se týče plavby se psem, není to sranda u takovýchto plemen. My jsme našemu pro jistotu koupili psí záchrannou vestu, kterou měl během plavby vždy na sobě. Za velkou nevýhodu považuji rozdílné výšky podlah kajut a kokpitu, je to víc jak půl metru a pes měl problémy dostat se ze salonu na palubu (tam jsme museli vždy pomoci). Na druhou stranu je to dobré bezpečnostní řešení při plavbě, že pes zůstane uvnitř, ale musí si na to zvyknout. Náš neustále štěkal. Jinak musím uznat, že dovolená se psem hodně ulehčuje. Nemusíte hledat odvážné známé, kteří vám psa pohlídají a vyvezete ven i psa… Co se týče venčení tak u nás to není zas takový problém, my chodíme se psem v Praze 3x denně ven a tím, že jsme byli na lodi v Chorvatsku a spíše šlo o přejíždění z místa na místo, tak se dostalo psovi dosti prostoru pro jeho potřeby… Určitě ale takové akce nejsou pro starší psy… jsem toho názoru, že pes by měl být tímto směrem vychováván už od útlého věku stejně jako s cvičákem…. V případě, že máte i děti, je pes super, že děti tam budou mít i o zábavu postaráno mimo loď.. na pláži a na procházkách…

(autor: vicky7)
Tolik z vybraných příspěvků na serveru: http://www.jachting.info. Konečné rozhodnutí j na vás – vy musíte vědět, co bude pro vašeho psa lepší, jestli odloučení (kdy ho necháte u rodičů či známých na zahradě), nebo plavba.

A pokud přeci jen vyplujete, pak vám přejeme šťastnou plavbu!