Halloween je jeden z nejoblíbenějších amerických svátků. Slaví se v předvečer svátku všech zesnulých, 31. října. Američané tento svátek milují. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu) a „koledují“ o sladkosti.

 

Ani dospělí nezůstávají pozadu. Oblečeni do různých masek vyrážejí za zábavou a mnohdy s sebou berou jako doprovod i své psí mazlíčky. I pro ně mají nachystané nejrůznější masky. Na ulici tak můžete potkat čtyřnohého Spidermana, Piráta, Čarodějku, ale třeba i Párek v rohlíku.

Kostýmy jsou sice legrační a roztomilé, ale to neznamená, že ho váš pes bude chtít mít na sobě. Zkuste mu ho obléknout v předstihu, abyste viděli, jak zareaguje.  Zatímco některému hafanovi kostým vůbec nevadí, jinému je nepohodlný a stresuje ho. Ujistěte se také, že psa obleček neomezuje při pohybu, mádostatek prostoru k vidění, a že nic nezakrývá jeho nos a tlamu. Pokud se mu nebude líbit, k nošení ho nenuťte.  Halloween je sice strašidelný večer pro děti, ale neměl by jím být pro vaše domácí mazlíčky.

 

Halloween je původně Keltský svátek. Vychází z původního pohanského svátku Samhain, kdy Keltové slavili konec jejich kalendářního roku. Kořeny těchto oslav sahají až do 5. století před naším letopočtem. Keltové věřili, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Bylo zvykem například prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné, u kterých se čekalo, že přijdou rodinu navštívit, nebo vystavovat za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu. Lidé se také převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy.

Vlna irských emigrantů přinesla tento svátek do USA, kde se stal velmi populární. Tuříny se  zde nepěstovaly, a tak začali lidé dlabat dýně. Tento den byl také spojen s černou magií: z vnitřností obětí obřadu se pomocí motliteb, magických formulí a předmětů věštila budoucnost. Církvi, která stála proti oslavám tohoto svátku, se 16. století podařilo svátek změnit na All-hallow-even, což znamená Předvečer všech svatých, kdy se jen vítají duše zemřelých, a Samhain se neoslavuje. Zkratkou tohoto názvu vznikl dnešní pojem Halloween.

V Čechách lidé vnímají tento svátek jako další nepříznivý příliv amerikanizace, odmítají ho a přitom jeho historický původ ani neznají. Škoda. Je to svátek, při kterém se užije spousta zábavy a legrace.