Jste milovníkem velkých plemen psů, ale neradi byste s vaším parťákem sdíleli obývák? Ideální řešení napadne každého, pes bude bydlet na zahradě. Pokud mu pořídíte kotec s boudou, zajistíte mu tím i jeho soukromý prostor, ve kterém bude v klidu a rád. Přečtěte si, jak na to.

Výhody kotce
Jaké jsou výhody kotce pro střední až větší psy? Jak jej ocení majitel psa?

  • Pes vám neuteče a nikdo (ani náhodou vy) ho autem nepřejede.
  • Pes vám během vaší nepřítomnosti nezničí zahradu.
  • Nehrozí žádné zběsilé či zběsile radostné vítání pošťáka či návštěv.
  • Pes si v kotci může v klidu odpočinout a toto místo bere jako svůj osobní prostor.

Čím dříve začnete, tím lépe
V kotci by pes samozřejmě neměl strávit celý svůj život, ale kotec by pro psa měl především sloužit jako soukromé útočiště a místo odpočinku. Současně tím, že kotec postavíte nedaleko svého domu, pes s vámi bude stále mít kontakt a bude v klidu.

kotec-900x200-01-00

Kotce jsou ideálním řešením pro střední až velká plemena psů. Majitelé by měli svého čtyřnohého kamaráda začít zvykat na pobyt v kotci již od štěňátka. Takto si pes rychleji zvykne, i přes prvotní smutné kňučení, a začne chápat, jak příjemné místo soukromí a klidu pro něj kotec je.

Jaký kotec je nejvhodnější?

Při výrobě kotců je zohledněna převážně rasa, velikost, ale i povaha psa. Kotce jsou vždy vyrobeny tak, aby byl zajištěn co nejlepší úkryt společně s jednoduchým použitím pro vlastníka pejska.

Každý kotec pro psa má střechu vyrobenou z plechu a impregnovanou podlahu z desek, která imituje parkety. Tento typ podlahy má velmi užitečné vlastnosti – v létě psa ochladí a v zimě zahřeje. Tři strany kotce obsahují ocelové trubky, odstup mezi nimi se volí podle velikosti psa, aby buď nebyl příliš velký, a nebo aby nedošlo k zaklínění či zranění zvířete. Čtvrtá strana je vyplněná stěnou. Tento typ kotce má výhodu dlouhé životnosti, bytelnosti a faktu, že se v něm nedrží vlhkost.

Vhodné je také zvážit zabudování boudy dovnitř kotce. Bouda psovi zajistí teplé obydlí a ochranu před nepříznivým počasím, stejně jako například pocit bezpečí. Bouda se obvykle skládá z předsíňky a ložnice. V ložnici se pes bez rušení a průvanu v klidu vyspí.

Jaká velikost?
Kotce je vhodné stavět dostatečně velké, aby se do nich eventuálně vešla i psí bouda. Nejlepší variantou jsou kotce o velikosti 2 x 3 metry, které se hodí pro prakticky jakékoliv plemeno psa. Jinou možností je rozměr 2 x 4 metry.

Velikost kotce by měla být vždy přizpůsobena velikosti a počtu psů, kteří ho budou využívat. Ze zkušenosti majitelů kotců je lepší pro každého psa pořídit individuální kotec, aby nedocházelo k šarvátkám mezi psy.