Pravidelné stříhání drápků je součástí kompletní péče o vaše psí miláčky. Zatímco některým pejskům stříhání nevadí, pro některé je tato procedura nesnesitelná. V takovém případě je stříhání i pro samotného chovatele horor. Drápky můžeme stříhat sami doma za pomocí správně zvolených pomůcek nebo pravidelně navštěvovat veterináře, který drápky odborně zakrátí.

Proč pejskům stříhat drápky?

Psí drápky neustále rostou a je třeba o ně správně pečovat. Pokud jsou drápy příliš dlouhé, začínají tlačit na polštářky na tlapkách, zarůstat a pejskům při chůzi způsobovat velkou bolest. Jak ale rozpoznat, že nadešel čas na zkracování? Odpověď je velice jednoduchá. Pokud při chůzi po tvrdé podložce jako je například dlažba nebo asfalt slyšíme typické cvakavé zvuky, jedná se o varovný signál. Obecně řečeno, drápky je nutné zastřihnout tehdy, pokud se začínají dotýkat podložky a kroutí se směrem nahoru.

Jak často drápky stříhat?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Větší pejsci, kteří pravidelně chodí na dlouhé procházky a pohybují se po asfaltu, si drápky obrušují a jejich růst v tomto případě není tak rychlý. Krátit musíme drápky pejskům menšího vzrůstu, kteří venku tráví méně času, a to přibližně jednou za čtvrt roku.

Domácí péče o psí drápky – jaké pomůcky zvolit?

psí drápky

Každý pejsek se v domácím, dobře známém prostředí, cítí nejlépe. Pokud pejska naučíme pravidelné péči o drápky již od štěněte, hravě ji zvládneme v pohodlí domova. K této proceduře si musíme obstarat kvalitní pomůcky, s jejichž výběrem nám jistě poradí každý odborník. Ať už pracujeme s nůžkami nebo kleštěmi, je nutné, aby byl nástroj ostrý a dobře se s ním manipulovalo. K velice oblíbeným patří například gilotinové kleště, které drápky čistě a přesně zaříznou bez třepení rohoviny.

Jak pejska na stříhání připravit?

Stříhání, podobně jako koupání nebo česání, není mezi pejsky příliš oblíbené. Z tohoto důvodu se doporučuje všechny tyto procedury provádět pravidelně a začít již u štěněte. Pokud je pejsek u stříhání nervózní, je velice důležité zachovat klid, vlídně na pejska promlouvat a dát mu najevo naši přítomnost. Po celou dobu pejska povzbuzujte a odměňujte jej oblíbeným pamlskem.

Pozor na živou část drápku

U pejsků rozlišujeme černé a bílé drápky. S bílými drápky je práce mnohem snazší, protože je u nich krásně vidět živá část, do které nesmíme střihnout. U tmavých drápů tuto část nevidíme, proto je nutné postupovat velice obezřetně. Černé drápky stříháme po 1 -2 milimetrech, nikdy se nesnažíme ustřihnout celý drápek najednou.

Kdy navštívit odborníka?

Pokud se nám pejska nedaří uklidnit, sami si nejsme stříháním jisti a zkrátka pejska nechceme doma trápit, je lepší navštívit odborníka, který takzvaně ví co a jak, a celá procedura je rychlá a pro pejska nenáročná.

Autor článku: VšeProPejska.cz

Článek připravili specialisté z internetového obchodu VseProPejska.cz, který se zaměřuje na chovatelské potřeby zejména pro malé a střední krátkosrsté pejsky.