Londýn je hlavním městem Velké Británie, největším městem Evropské Unie (na počátku minulého století byl ještě největším městem na světě) a světovým střediskem obchodu, kultury a módy. Londýn se nachází na jihovýchodě Anglie nedaleko ústí řeky Temže.

V dnešní době má Londýn se svými předměstími až 10 milionů obyvatel. Hlavním rysem Londýna je jeho multietnicita, multikulturalita, multinacionalita, multi-, multi-, multi-. Už když přijíždíte autobusem do města z jihu, všimnete si v menších čtvrtích řeckých, karibských, tureckých a thajských obchodů. Přestože je město neustále přelidněné, udrželo se zde ještě mnoho zeleně. A psi? Podívali jsme se za Vás za londýnskými psími obyvateli.

Pravé londýnské psy, tedy psy obývající pulsující střed britské metropole nenajdeme snadno. Hledáme nejdříve v londýnské City plné bank, bankéřů a bílých límečků. Na místě, kde úředníci v oblecích spěchají do práce, kde každý pospíchá a hekticky tiskne k uchu mobilní telefon, kde jsou autobusy a metro přeplněné v kteroukoli denní i noční hodinu a kde proudy turistů zaplňují ulice ve všech ročních obdobích. A je to tak: psi se ve středu Londýna nevyskytují často. Město je přeplněné a byty malé…

Na ulicích v okolí Hyde Park, Regent Park či Green Park uprostřed města se nacházejí nejžádanější obytné domy v Londýně. Zjevně zde bydlí i příznivci psů a mají to tak s procházkami velmi blízko do oáz zeleně. Větší plemena chovají obvykle lidé žijící na předměstích Londýna, například ve Heampstedu, Brentfordunebo Richmondu. Zde je dostatek místa a příležitostí k procházkám v zeleni a přírodě. V samotném centru jsou velké parky jako Hyde Park, Green Park, Regent’s Park,Battersea Park nebo Greenwich Park do kterých mají psi vstup povolen. Problém představují spíše stísněné byty a přeplněné ulice.

LONDÝNSKÉ PSÍ SYMBOLY

Hřbitov Highgate Cemetery: zde má svůj hrob Tom Sayers, slavný boxer a velký příznivec psů v 19. století. Psi na náhrobcích představují symboly věrnosti.

Pet Cemetery na Bayswater Road u vchodu do Hyde Parku je veřejnosti nepřístupný historický psí hřbitov z 18.století s kamennými náhrobky psů šlechtického původu- Lze se poněkud komplikovaně podívat pouze přes plot.

Nejslavnější londýnský pes: „London Jack“sbíral coby maskot dobročinné organizace v 19. století na stanici Paddington peníze na sirotky. Charita v té době nabývala na důležitosti, vznikaly organizace jako například Armáda spásy, a na tehdejší dobu velmi moderní sociální programy pro zaměstnance a jejich rodiny. London Jack je tedy typickým symbolem své doby.

Angličané rozhodně nejsou nepřátelé psů. Podle dostupných statistik jsou naopak velkými milovníky psů, chovají nejvíce domácích zvířat v celé Evropě a chov psů má v souvislosti s popularitou lovu v Anglii dlouhou tradici. Proto psy najdete na ulici, v parcích, u Temže, v podobě soch a kreseb, v metru ve vlaku… Jako příjemné životní místo pro psy však Londýn označit nelze: na to je jednoduše Londýn trochu moc přeplněný, rychlý a hektický.

KRÁLOVNA A JEJÍ PSI

Anglie má své „první psy“ – a to psy královské. Královna Alžběta zbožňuje všechny psy, od malých až po ty největší. Speciálně chová plemeno Welsh Corgi Cardigan. Královští psi vstupují na londýnskou půdu z letadla vždy hned po královně.

DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY

Pravidla pro psy v místní MHD jsou jednoduchá: musejí se chovat klidně, zvládat základní příkazy a páníčci je musejí vždy mít na vodítku. Jízdné je standardní. Ve špičkách je však přeprava psa prakticky nemožná vzhledem k přeplněnosti vlaků metra i autobusů. Řidiče autobusů je třeba se předem optat, zda pes smí nastoupit. Obvykle je totiž dovolen jeden (větší) pes na patro.

Vodicí a jiné pomocné psy lze samozřejmě s sebou brát do všech veřejných dopravních prostředků a budov.

Řidiči taxislužby mají právo čtyřnohého pasažéra odmítnout, ale převážná část z nich nebude mít se psem jakýkoli problém.

PROFESIONÁLNÍ VENČENÍ PSU

V Londýně je bezpočet firem, které za přijatelnou taxu nabízejí pravidelné venčení pejsků. Prostě se jenom domluvíte na hodině, kdy si pejska od vás vyzvednou a době po kterou chcete venčit. Firmy jsou pod dozorem veterinárního specialisty, služba je pojištěna a „procházkáři“ jsou proškoleni.

PSÍ TULÁCI A ÚTULKY

Jak mohou vypadat útulky již více než 150 let ukazuje útulek Battersea z Londýna.  Řídí se heslem Nikdy neodmítnout žádného psa či kočku v nouzi. Battersea se snaží za pomocí moderních prostředků včetně Internetu (internetová databáze, aplikace iPhone)  nalézt pro ztracené psy a kočky jejich majitele, a v případě nezdaru jim poskytnout potřebnou péči do doby, než se najde páníček nový. Během pobytu podstupují nejrůznější výcvikové a výchovné lekce. Mimo to nabízí Battersea i výchovné lekce pro veřejnost, kde diskutují s majiteli o správné výchově sjejich mazlíčku, jak se zachovat pokud naleznete zatoulaného psa nebo kočku, či jak mohou lidé Battersea pomoci.

HOTELY A PSI

NOVOTEL LONDON TOWER BRIDGE 

Greater London, EC3N 2NU

Příjemný tříhvězdičkový hotel velmi blízko centrálního Londýna, pejskové jsou běžně akceptováni.

850m do centra

noc 85 liber

EXPRESS BY HOLIDAY INN – LIMEHOUSE  

469-475  The Highway Road, E1W 3HN

Velmi pohodlný hotel známého světového řetězce, pejsci povoleni.

2,5 km do centra

noc 51 liber

THE KINGSLEY-THISTLE HOTEL  

Bloomsbury Way, WC1A 2SD

Příjemný hotel v dosahu centra, pejsci plně akceptováni

2,6 km do centra

noc 104 liber

ODKAZY