Hlavní město Německa patří bezpochyby k nejvíc trendy městům Evropy. Každoročně jej navštíví okolo sedmi milionů turistů, více než polovina obyvatel se sem přistěhovala odjinud. Berlín láká svojí pestrostí a rozmanitostí: prolíná se zde Východ se Západem, dramatická minulost s hektickou přítomností.

Procházet se tu můžete po mondénních nákupních bulvárech nebo hledat skrytou krásu mezi otřískanými paneláky ve čtvrtích bývalého Východního Berlína, najíst se v pětihvězdičkové restauraci nebo zhltnout kebab u nejbližšího stánku, zajít si na operu nebo se ponořit do víru alternativní kultury ve čtvrti Kreuzberg. V Berlíně je všechno možné. Je to moderní, čerstvé a zelené město. Právě kvůli jeho rozsáhlým parkům se zde žije velice dobře všem čtyřnohým společníkům člověka.

KVALITA VÍTĚZÍ

V Německu žije něco přes pět milionů psů. Pokud toto číslo porovnáme s počtem obyvatel, zjistíme, že jenom 8,9 procent domácností vlastní psa. To je docela nízké číslo, v porovnání třeba s Francií, kde pes žije ve 38 procentech domácností. Nicméně naši sousedi i tak své čtyřnohé společníky zbožňují a ten, kdo psa nemá, po něm touží nebo ho alespoň obdivuje u svých známých. V samotném Berlíně žije přibližně 110 tisíc psů, takže je pravděpodobné, že na nejoblíbenějších vycházkových místech nebudete sami.

TROCHA PRAKTICKÝCH RAD

A kam si pejskem vyjít? Berlín nabízí řadu možností. Psi tu můžou prakticky na všechna veřejná prostranství, snad kromě dětských hřišť a koupališť. Kromě míst speciálně označených jako „Výběh“, musí být ale všude na vodítku. V parcích musí být vodítko maximálně dva metry dlouhé, všude jinde nanejvýš metr. Protože Berlín je rozlehlý a vzdálenosti mezi jednotlivými zajímavými místy jsou velké, budete občas při cestování po městě muset využít městskou hromadnou dopravu. Metro a příměstské vlaky tvoří v Berlíně hustou síť, dostanete se s nimi rychle v podstatě kamkoliv. Do metra, tramvaje nebo autobusu můžete vzít pejska zdarma, pouze pokud cestujete se dvěma a více velkými psy budete muset zaplatit. Náhubek je zde povinností. Bohužel stafordšírští teriéři, američtí stafordšírští teriéři, bulteriéři a pitbulové musí zůstat doma. Tato plemena jsou v Německu považována za nebezpečná a jejich dovoz je zakázán.

TIPY NA PROCHÁZKU

Při pohledu shora vypadá druhý největší berlínský park Tiergarten velkolepě: jako les, který někdo vysadil uprostřed města. Se svými 210 hektary snese srovnání s největšími městskými parky světa: například s Londýnským Hyde Parkem nebo New Yorským Central Parkem. Pokud míříte směrem k Braniborské bráně a jste unaveni ruchem ulice, můžete zvolit cestu oklikou právě přes Tiergarten. Tento park je neobyčejný. Je to divočina ve městě, jméno „Tiergarten“ nenese náhodou. Žije tady totiž mnoho divokých zvířat. Při procházce vám tak může přes cestu přeběhnout králík, liška, veverka, lasička, a pokud budete mít štěstí, možná uvidíte i želvu vyhřívající se na sluníčku. Je tady docela živo. Davy turistů tudy proudí směrem ke Spolkovému sněmu, zaměstnanci okolních podniků zde tráví své polední pauzy, mnoho lidí sem chodí běhat, grilovat nebo jen tak posedět. Zdejší rozlehlé zelené plochy potěší každého pejska. Ale pozor! Sem se smí opět jen na vodítku. Tiergarten nabízí spoustu romantických zákoutí, a kromě toho cestou narazíte ještě na několik monumentů: mimo jiné třeba Siegesäule, Bismarckův památník (Bismarck-Nationaldenkmal) nebo poněkud hrůzu nahánějící Památník sovětské armády (Sowjetische Ehrenmal im Tiergarten).  Parkem přijdete přímo k symbolu Berlína, Braniborské bráně (Brandenburger Tor). Klasicistní památka sloužila původně jako součást opevnění. Během studené války se nacházela na pomezí Východního a Západního Berlína a nebyla přístupná. Dnes připomíná rozdělení a znovusjednocení Německa. Jen několik kroků od Braniborské brány se nachází budova Německého spolkového sněmu (Reichstag). Sídlo dnešního německého parlamentu bylo silně poškozeno během požáru ve třicátých letech, svůj díl zkázy vykonalo také bombardování během druhé světové války. V šedesátých letech byla stavba opravena, dnes v sobě kombinuje tradiční a moderní prvky. Za pozornost stojí v této oblasti ještě Památník holocaustu (Holocaust- Mahnmal), 2711 betonových kvádrů, které připomínají oběti nacismu.

PODÉL BERLÍNSKÉ ZDI NA BŘEH SPRÉVY

East Side Gallery je nejdelším dochovaným úsekem Berlínské zdi. Symbolizuje vítězství svobody nad totalitou. Je bohatě pomalovaný, na jeho výzdobě se podílelo přes sto německých a zahraničních umělců, svými výtvory komentovali překotný politický vývoj v letech 1989/90. Mezi nejznámější malby patří trabant prorážející zeď anebo vášnivý socialistický bratrský polibek Leonida Brežněva a Erika Honeckera. Pokud zatoužíte po troše stínu a odpočinku, využijte toho štěstí, že dnes už můžete bez problémů přejít na druhou stranu zdi. Zde se nachází rozlehlé zelené plochy, kde se dá v klidu posadit a kochat se pohledem na řeku Sprévu (Spree). V létě tu funguje plážový bar. Nerostou zde sice palmy, ale posezení je tady i tak velice příjemné. Na to, jestli s sebou smíte dovnitř vzít i pejska, se pro jistotu zeptejte obsluhy. Pokud vás ještě nebolí nohy, přejděte most Oberbaumbrücke a podívejte se do životem překypující čtvrti Kreuzberg. Dříve byl Kreuzberg sevřený ze tří stran Berlínskou zdí, a v tomto klaustrofobickém prostředí se vyvinula svébytná alternativní kultura. Dnes je to multikulturní oblast, ve které žije mnoho emigrantů (převážně turecké národnosti). Hlad tu zaženete kebabem či místní specialitou – currywurstem.

KDE SPÁT, JÍST, VENČIT

V německé metropoli je poměrně dost hotelů, kde se můžete ubytovat i s pejskem. Někde může pes přespat zadarmo, většinou si ale hotely účtují za čtyřnohého společníka poplatek mezi deseti a třiceti eury. Například v Derag Hotel Koenigin Luise ubytují najednou dokonce dva psy, aniž byste platili něco navíc. V Mercure Hotel & Residenz Berlin Checkpoint Charli přímo u slavného Checkpointu Charlie zaplatíte za pejska deset euro na noc. Najít restauraci, kde je pejskům vstup povolen, dá sice práci, nicméně to není nemožné. Například v Nante Eck ve slavné ulici Unter Linden jsou pejsci vítáni. Tato restaurace nabízí menu pro zvědavce, kteří rádi zkoušejí nové věci: zaměřuje se totiž na regionální kuchyni.

Každý pes se potřebuje občas proběhnout, vyvenčit se nebo prohodit pár slov s ostatními chlupatými kolegy. Pro tyto účely jsou v Berlíně zřízeny speciální oblasti, kde jej můžete v klidu pustit z vodítka. Patří mezi ně mimo jiné park Wittenau nebo Hakenfelde.

Berlín je fascinující metropole, od Prahy vzdálená co by kamenem dohodil. Se svými parky, vstřícnými hotely a restauracemi je ideálním výletním cílem pro všechny, kteří se nechtějí se svým pejskem rozloučit ani na dovolené. Je tak snadné nechat se unášet rytmem nejstylovějšího, nejrozmanitějšího a nejzajímavějšího města Evropy!

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Seznam hotelů pro páníčky a psy v Berlíně:

http://www.bringfido.com/destination/city/berlin_de/

Seznam restaurací, kde jsou pejsci vítáni:

 

Mapa výběhů pro psy:http://www.stadtentwicklung.berlin.de/forsten/hundeauslauf/de/extra/frame_gebiete.shtml

Seznam berlínských parků:

http://www.townster.de/berlin/seen-parks/type/location/sortierung/name/aufsteigend

Podrobné informace o cestování se zvířaty do Německa:

http://berlin.angloinfo.com/information/32/animals.asp#Restricted%20Breeds

http://www.howtogermany.com/pages/pets.html

Plné znění berlínského zákona o psech:

http://www.hundeinberlin.de/themen/themen2003/20031205120937.html