Barcelona je úžasným katalánským městem, které si velmi rychle získá vaše sympatie. Ať už svou architektonickou jedinečností nebo přátelskou atmosférou, která vás bude provázet na každém kroku. S téměř třemi miliony obyvatel je druhým největším městem Španělska. Barcelona, to jsou především architektonická díla slavného Antonia Gaudího.

V množství staveb se mísí secese, modernismus, motivy z živé přírody, španělský orient a hlavně výrazné barvy. Ve španělské kulturní metropoli nenajdeme jen pestrobarevné, v gaudíovském stylu ztvárněné mozaikové psíky, kteří čekají na turisty v bezpočtu obchůdků se suvenýry. Žijí zde i praví opravdoví pejsci. A dvounozí i čtyřnozí obyvatelé Barcelony se spolu rádi prochází v parcích a po městských plážích.

Při návštěvě Barcelony rychle zjistíte, že je zde všeho tak trochu moc. Bezpočet barů, restaurací, lékáren, malých obchůdků i bank. Kromě toho jen v samotném centru najdete na přes 200 veterinárních ordinací. Když však uvážíme, že zde žije ina 100 000 psů, není se čemu divit. Před několika lety Barcelona zažila v chovu psů opravdový boom, jehož příčiny vlastně nelze nikterak logicky vysvětlit. Když se totiž nad tím trochu zamyslíme, Barcelona se svým minimem zelených ploch není zrovna městem, které by k chovu psů mělo úplně ideální podmínky. To však obyvatele hlavního města Katalánska rozhodně nemůže odradit od toho, aby si splnili své přání a pořídili si čtyřnohého kamaráda. Koneckonců, jestliže se trochu přizpůsobíte barcelonským podmínkám, mohou chlupáči  i zde vést spokojený život. Kromě smíšených ras jsou zde žádaná především menší plemena, například yorkšírští teriéři a Jack Russel teriéři. Co do počtu dominují francouzští buldočci.

PARKY

Oplocená účelová psí hřiště, takzvaná „Pipicans“, která jsou rozeseta v parcích po celém městě, navštěvují obyvatelé města se svými čtyřnohými kamarády pravidelně. Zde se mohou proběhnout bez vodítka a pohrát si s jinými psy. A navíc se tu majitelé seznámí s celou řadou příjemných lidí. Hřiště Pipicans jsou pravidelně udržovaná a dezinfikovaná, jsou zde plastové sáčky na exkrementy a dokonce vždy jednen rezervoár s vodou. Podle nás mohou psi v Barceloně vést naprosto spokojený a šťastný život, ačkoli to může od jejich páníčků a paniček vyžadovat trochu více času a námahy.

Chcete-li poznat Barcelonu, existuje široká nabídka míst, kde uvidí rádi vás i vašeho čtyřnohého kamaráda. Nabízí se například piknik v Parc de la Ciutadella, výlet na městský vrchol Montjuïc, odkud si můžete vychutnat překrásný výhled na celou metropoli, nebo třeba procházka uličkami historické části Barri Gotic. Vaši čtyřnozí přátelé s vámi mohou navštívit dokonce i známou krytou tržnici La Boqueria. Zde je samozřejmě třeba počítat s davy lidí, ve kterých se ne každý pes cítí zrovna dobře.

PSI A PLÁŽE

Zejména v klidných zimních měsících, kdy není „koupací“ sezóna, vycházejí barcelonští chovatelé psů se svými kamarády rádi na pláže a „pěstují“ zde  sociální kontakt mezi člověkem a psem. V této době je zde ještě dostatek místa k hrám se psem, aniž byste svými hrátkami někoho obtěžovali. Nejeden pes se zde odvážně vrhá do vody a nezalekne se ani vysokých vln. Jakmile se však v létě pláže naplní lidmi, je na ně psům vstup zakázán. Mnozí chovatelé však sem i přesto brzy ráno nebo naopak pozdě večer vyrážejí na procházku. Jiní rovnou jedou do jižní části města, kde se nachází neoficiální psí pláž La Playa de las Filipinas, aby se mohli se svými kamarády dosyta nabažit písku a vln.

VEŘEJNÉ DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY

Vstup do metra a do autobusů MHD je dovolen pouze vodicím psům a psům bezpečnostních složek. Všechna ostatní zvířata musejí být přepravována ve speciálních klecích. V příměstských vlacích španělských železnic (RENEFE Cercanías) a na regionální železnici Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya (FGC) mohou psi cestovat kdykoli a zcela bezplatně. Předepsáno je však vodítko a náhubek. Plemena označená jako nebezpečná smí být přepravována pouze v doprovodu osob starších 16 let.

PŘÍKAZY A ZÁKAZY

Stejně jako ve všech ostatních velkých městech je i v Barceloně třeba mít psa na vodítku. Kromě toho úřady v poslední době ve zvýšené míře dbají na to, aby chovatelé uklízeli psí exkrementy. Nerespektování tohoto nařízení je pro majitele dost drahé, musí počítat s pokutou až 600 eur.

RESTAURACE, BARY, TAPAS

Oběd či večeři mohou vhodně nahradit tapas, které se nabízí prakticky na každém kroku, zejména v tapas barech. Tyto drobné předkrmy (něco na způsob našich menších chlebíčků) lze libovolně kombinovat, což je ideální příležitostí k nabytí představy o tom, co vlastně místní kuchyně nabízí. Mezi nejběžnější tapas patří např. olivy, masové knedlíčky, bramborový salát, švestky pečené v šunce, krevety, mušle, sýry, salámy, smažené chobotničky, atd. Nejvíce kaváren, tapas barů a restaurací je koncentrováno ve starém městě a ve čtvrti Eixample. Z gastronomického hlediska nejzajímavější jsou čtvrti Raval, Born a Barceloneta. Barceloneta – původně chudá rybářská čtvrť, dnes se zde nachází velké množství restaurací nabízejících pokrmy z ryb a mořských plodů. Vzhledem k její poloze je však nutné počítat s vyššími cenami. Orientačně lze vycházet z toho, že čím blíže k moři, tím dražší. Nicméně nelze nic doporučit více, než vychutnávat si sangríu v některém z barů na pláži, pozorovat západ slunce a poslouchat šumění vln.

NESMÍTE MINOUT

Sagrada Família, Chrám Svaté rodin\ patří k architektonickým skvostům a dodnes také k nejstarším staveništím na světě. Tuto kontroverzní stavbu začal slavný architekt Gaudí stavět roku 1882 a podílel se na jejím řízení. Na první pohled zaujme osm 115 m vysokých věží. Dnes stojí dostavěná dvě průčelí, každé po čtyřech věžích. Mistr Gaudí na tuto stavbu nikdy neměl žádný podrobný project, i po jeho smrti v roce 1926 práce nadále pokračují, a to hlavně díky sbírkám, sponzorům a turistům. Přepokládá se, že tento skvost bude možná dokončen okolo roku 2025.

Chrám najdete mezi dvěma parky severovýchodně od centra mezi ulicemi C. de Provenca a C. de Mallorca, zastávka metra Sagrada Família je přímo u chrámu.

AGUÁRIUM

Jedinečný zážitek dospělým i dětem přinese návštěva akvária, které patří mezi největší v Evropě. Najdete ho na malém poloostrově mezi Torre Jaume a poloostrovem Barcelonetta, který je přístupný přes moderní pěší most Rambla de mar, který rozděluje přístav na kotviště krásných plachetnic a trajektů. Akvárium sousedí s moderním multikinem Imax a nákupním centrem. Nadšeni budete určitě z 80 m dlouhého skleněného tunelu poté, co vstoupíte na pohyblivý chodník a budete pozorovat přes 10 000 mořských živočichů v šesti milionech litrů vody.

Vstupné: dospělí:16 €, děti: 4-12 let – 11 €, důchodci od 60 let: 12,50 €

LA RAMBLA A PLACA DE CATALUNYA

Hlavní turistickou třídou historického centra je dlouhá La Rambla. Vede od nábřeží, kde se nachází Kolumbův sloup (Mirador de Colom) a končí na hlavním barcelonském náměstí Plaza de Catalunya. Toto pěší korzo je místem s neskutečnou hustotou kaváren a restaurací, místo s největší koncentrací turistů, kde to žije v jakoukoli denní dobu. Na každém kroku se můžete setkat s různými pouličními umělci. Určitě Vás zaujmou živé sochy v těch nejoriginálnějších kostýmech a pózách: klauni, toreadoři, indiáni a desítky dalších. S “živou” sochou se za mírný obnos můžete nechat vyfotit. Pozor! Nikdy nezapomeňte na maximální ostražitost a buďte opatrní. Především tady a na plážích operují skupinky organizovaných a velmi rychlých  kapsářů. Nenechejte si proto zkazit svůj pobyt v Barceloně. La Rambla: jsou i pouliční malíři, hudebníci a žongléři. V přilehlých ulicích se podívejte na významné památky jako Gaudího Palau Güell, Placa Reial a staré tržiště Mercat Boqueria.

La Rambla ústí na velké náměstí Placa de Catalunya. Je zde možnost nákupů v obrovském obchodním domě El Corte Inglés. Kříží se zde několik tras metra a je hlavním stanovištěm pro turistické autobusy.

CASA MILA – LA PEDRERA

Dům Casa Milá, přezdívaný „La Pedrera“: rohový dům architekta Gaudího nelze na křižovatce ulic Passeig de Grácia a Carrer de Provenca přehlédnout. Monumentální fasáda připomíná víc zbrázděný skalní masiv než činžovní dům. Naleznete zde výstavní síně, Kulturní centrum Caixa a velká část budovy je celoročně přístupná. Na střeše domu Gaudí vybudoval systém vyhlídek a komínů ztvárněných do abstraktních zvonic, dračích hlav a rytířských helem. Stavba byla v roce 1984 zapsána do seznamu Světového dědictví UNESCO.

PARK GUELL

Je chráněnou památkou světové organizace UNESCO, byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1992 a představuje jedinečné místo, kde se příroda setkává s pohádkovou architekturou Gaudího. Domy, které vypadají, jako by byly z perníku, vlnovité lavičky, bezpočet mozaik, les z kamenných sloupů a oblouky kořenovitého tvaru uprostřed zeleně společně vytvářejí magickou atmosféru, kterou můžete nasávat třeba na procházce se svým pejskem, za kterého ani není třeba platit vstupné.

STADION CAMP NOU

Fotbaloví fanoušci a fanynky si určitě nenechají ujít velkou lahůdku: největší fotbalový stadion v Evropě. Sportovní svatostánek se rozkládá na ploše 55.000 m2 a pojme 98.000 diváků. Navštívit můžete také museum, mapující historii klubu, stavbu stadionu a sbírku klubových trofejí. Obchod se suvenýry potěší fanoušky, kteří zde seženou s logem FC Barcelona téměř cokoli.

 

 

TORRE AGBAR

Mrakodrap Torre Agbar od Jean Novela, postavený v roce 2005, je novodobou dominantou města. Z mnoha míst je dobře viditelný a monumentálnost rozhodně není to, co budově chybí. Mnozí stavbu obdivují a jiní zatracují a považují ji jen za „největší vibrátor světa“.

UBYTOVÁNÍ

Nabídka ubytovacích kapacit, které vás přijmou i s vaším čtyřnohým kamarádem, je vpravdě široká. Užitečné informace o hotelích, venkovských vilách a kempech naleznete na četných internetových stránkách:

www.hotels.com

www.booking.com