“Amsterdam se nedá popsat, Amsterdam se musí vidět.” To je jedna z vět, kterou lze použít pro popis, jaký je Amsterdam a jak se v něm žije. A přidáme ještě jednu: “Amsterdam je město s duší!”

Navštívíte-li Amsterdam, možná tu duši spatříte. Na první pohled vám možná bude připadat špinavá, povrchní, plná pozlátka a levných drog na dosah. Ale když chvíli vydržíte a dáte Amsterdamu ještě jednu šanci, tak můžete vidět i duši plnou otevřených lidí ochotných diskutovat vždy a o všem, duši plnou krásných zákoutí, parků, laviček, kanálů, zahrádek a kaváren, kde si můžete dovolit to, co jinde nejde: zastavit na chvíli čas a jen tak sledovat, co se děje kolem.

 

O AMSTERDAMU

Amsterdam je největším nizozemským městem a zároveň take nejnavštěvovanějším městem. Je zároveň městem s velmi bohatou historií: bylo sice založeno jako rybářská osada, ale později se stalo hlavním střediskem obchodu v severní Evropě a v 17. století dokonce srdcem obrovské světové koloniální říše.. Pak zažívalo střídavá období vzestupů a pádů.. V 16. A 17. Století zde probíhala výstavba pro město příznačných grachtů a štítových domů a vzniklo tak centrum neobvyklé architektonické krásy.

Amsterdam je rozdělen do několika čtvrtí, z nichž každá má svůj neopakovatelný charakter a atmosféru. Můžete neustále procházet z jedné do druhé a obdivovat atmosféru města měnící se v rámci jednotlivých uliček.

Typická architektura úzkých a málo prostorných štítových domů v centru města však limituje majitele k pořízení větších plemen psů a psů vůbec, zato v příměstských částech okolí Amsterdamu v řadových domech jsou podmínky pro chování psů mnohem lepší.

PARKY

Představte si, že Vás obklopují stromy, rybníky, keře a květiny, zatímco jste na hony vzdáleni městskému ruchu. Přesně tohle Vás čeká ve velkých amsterdamských parcích. Navíc jsou to místa, kam obyvatelé Amsterdamu vyrážejí se svými pejsky na procházky či dokonce výlety, protože jsou to místa rozlehlá a psi jsou zde spokojeni bez výrazně omezujících zákazů.

BEATRIXPARK – je krásný parčík v sousedství čtvrti Zuider Amstel. Jelikož není zrovna v centru, je tu pres den méne lidí a je také mnohem cistší než ostatní parky. Park má krásné zahrady a opečováváné živé ploty, ale váš pes bude nejvíce nadšen z vodních kanálů.

OOSTERPARK – Rozlehlý park z konce 19. Století ve východním Amsterdamu, hned za Tropical Muzeem. V parku je velká travnatá plocha a dlážděné cyklostezky. Nalezneme zde I dog friendly a dog-free zóny.

VONDELPARK – je tím největším parkem v Amsterdamu a tím nejslavnějším v celém Holandsku. Každoročně jej navštíví přes 8 milionů návštěvníků a je vyhledávaným místem pro jogging nebo venčení psů. V létě se zde pořádá nespočet koncertů nebo open-air divadel. Najdete zde I čtyři příjemné kavárny, kde se můžete zastavit I se svým mazlíčkem.

PLÁŽE

Jako správné přímořské město má také Amsterdam své vlastní pláže. Vzhledem k celoroční průměrné nízké teplotě severního moře jsou to spíše místa pro procházky třeba se psem.

OKOLÍ AMSTERDAMU

Nejenom Amsterdamem živ je člověk. Jeho okolí vám také nabízí spoustu turisticky zajímavých cílů. Kupříkladu Haarlem je vzdálen pouhých 15 minut jízdy a za necelou půlhodinku se ocitnete na sýrových trzích v Edamu nebo Goudě.

HOLANDŠTINA

Šance, že v Amsterdamu budete mluvit holandsky, je velmi malá, protože téměř každý, kdo žije a pracuje v Nizozemí, umí a je ochoten mluvit anglicky. Navíc je Amsterdam velmi kosmopolitním městem různých afrických či asijských přistěhovalců. Nicméně pár holandských slovíček od vás prokáže dobrou vůli, kterou Nizozemci vždycky ocení.

MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA

Amsterdam se může pochlubit precizní sítí městské hromadné dopravy. Její hlavní uzel je Central Station, kde se sbíhají jak linky autobusové a tramvajové, tak linky metra. Chcete-li cestovat na kratší vzdálenosti, nejvýhodnější je to tramvají. Na cestu ke vzdálenějším cílům pak využijte autobus. Metro je dobré použít tehdy, potřebujete-li se dostat na jakoukoli stanici autobusu. S pejskem můžete cestovat všemi prostředky městské dopravy, musí mít však náhubek nebo být umístěn ve schránce. Všichni jsou však ke psům přátelští a tolerantní, takže cestování psů tramvají I bez náhubku je prakticky samozřejmé.

AMSTERDAM NA KOLE

V Amsterdamu máte možnost si na vlakových nádražích nebo jiných rozličných místech v centru města půjčit kolo. Cyklostezky se proplétají takřka celým městem. Jízdou na kole se také vyhnete čekání v ucpaných ulicích. Kolo lze snadno zaparkovat téměř kdekoli, ale než od kola odejdete, zkontrolujte, zda jste ho řádně zajistili proti krádeži, neboť kola se v Amsterdamu kradou poměrně běžně. Nejrůznější nosiče a přídavné vozíky umožňují vidět za určitých okolností vozit nákup, děti i pejsky.

TIPY

DE BAKKERSWINKEL. Skvělé místo, kde se zastavit na odpolední čaj se svým pejskem. Pekárna používá tradiční francouzské recepty a je zde spousta místa pro hladové návštěvníky. I ty psí.

VILLA ZEEZICHT, kde je vždy plno. Ať už uvnitř nebo za pěkného počasí venku z jednoho dobrého důvodu: podávají tu ten nejlepší jablkový koláč (apple pie) ve městě. A pozor s pejskem jako do většiny kaváren můžete samozřejmě.

VAN GOGH MUSEUM. Moderní budova z roku 1973 soustřeďuje sbírku 200 obrazů a 500 kreseb významného malíře. Pejsci dovnitř bohužel nesmí.

RIJKSMUSEUM je známou amsterdamskou dominantou a uchovává jedinečnou sbírku nizozemského výtvarného umění. Pejska nutno nechat doma.

HOTELY

IBIS

Velmi vstřícný hotel ke psům. Každý pejsek 5 EUR/noc ve velmi dobře vybaveném čtyřhvězdičkovém hotelu.

Od 129 EUR/noc

BILDERBERG GARDEN HOTEL

Moderní a dobře vybavený hotel se čtyřmi hvězdami situovaný v klidné vilové čtvrti poblíž centra a nedalekých grachtů. Pet friendly! Ale pozor 25 EUR za psa a noc.

Od 119 EUR/noc

COMFORT HOTEL TERMINUS

Pro pohodlné ubytování přímo v rušném centru poblíž Central Station se zde nabízí ideální volba. Poplatek za psa: 10 EUR.

Od 150 EUR/noc