Vídeň je městem Mozarta, opery a umění, někdejším sídlem císařů. Městem, kde se snoubí impozantní architektura staveb z devatenáctého století s architekturou moderní. K posezení zde láká řada kaváren, v kterých jakoby se zastavil čas. Ve Vídni, hlavním městě Rakouska, žijí přibližně dva miliony obyvatel.

V roce 2001 bylo centrum Vídně zapsáno mezi historické dědictví UNESCO. A není se čemu divit! Kdo by neznal podivuhodný Hunderwasserhaus tančící v nejrůznějších tvarech a barvách se zelení vyrůstající ze všech koutů budovy, nebo sousední KunstHausWien. Tento skvost vytvořený v letech 1983-1986 architektem Friedensreichem Hundertwasserem byl postaven bez použití jediného kousku umělé hmoty, pouze za použití cihel a dřeva.

Pokud míříte do Vídně za historií, vydejte se rovnou po stopách největších evropských panovníků. Navštivte barokní zámky Schönbrunn a Belvedere, poznejte bývalé císařské panství Hofburg, ve kterém je nyní zbudováno muzeum připomínající slávu císařské dynastie. Milovníky zvířat a jezdeckého sportu tady nadchne Španělská jízdárna – vysoká jezdecká škola se světoznámými lipicány. Nenechejte si ujít ani nejnavštěvovanější vídeňské muzeum Albertina.

Dalším nej, kterým se Vídeň chlubí, je jeden z největších kulturních areálů světa: Muzejní čtvrť. Kromě Muzea moderního umění, Leopoldova muzea a Umělecké haly se zde rozprostírají desítky vyhlášených restaurací, designových barů a kaváren, obchodů i architektonických skvostů. A to vše na ploše zabírající 60 000 m2. Vídeň je zkrátka metropolí, jakou má být: historická, moderní, s múzami schovávajícími se v útulných koutech místních kaváren.

Výhodou je, že Vídeň je relativně blízko, z Prahy se tam dá dojet za cca 3,5 hod, z Brna je to pak něco přes hodinu. Hotel si můžete vybrat např. na hrs.de. Při vyhledávání hotelu je důležité, v jakém „Bezirku“ se nachází. Čím menší číslo, tím je to více v centru. Samozřejmě za centrum zaplatíte více peněz, na druhou stranu i z okrajových „Bezirků“ se dá pohodlně dojet metrem, pokud se ovšem stanice metra nachází poblíž zvoleného hotelu. A pozor, některé hotely nemají svá parkoviště a je třeba parkovat na ulici. Ve Vídni platí pravidlo, že se smí parkovat jen mezi bílými čarami – ať vás ani nenapadne parkovat jinde, pokud si ovšem nechcete omrknout místní policejní stanici zevnitř. Mimochodem, parkování v centru je o víkendu gratis.

HOFBURG

Hofburg byl sídlem císařů a v současnosti je sídlem rakouského prezidenta. Nejstarší část byla postavena roku 1279. Hofburg se nachází v samotném centru Vídně na Ringstrasse v blízkosti zastávky metra linky „Museumsquartier“.

DÓM SVATÉHO ŠTĚPÁNA

Jde o gotickou katedrálu nacházející se na náměstí Stephenplatz v historickém centru Vídně v blízkosti přestupní stanice metra „Stephenplatz“. Stavba katedrály začala ve 12. století. Chrám je veřejnosti přístupný každý den a vstup je zdarma.

Radnice (Rathaus)

Radnice, neboli Rathaus se nachází na Ringstrasse vedle stanice metra linky U2 Rathaus. Budova byla dokončena roku 1883. Je možné absolvovat prohlídku radnice s průvodcem.

PARLAMENT

Budova parlamentu se nachází nedaleko radnice i nedaleko Hofburgu. Byla postavena na konci 19. století inspirována starověkým Řeckem. Před vchodem ze sloupoví stojí socha bohyně Athény. Vnitřek parlamentu je přístupný veřejnosti.

ZÁMEK BELVEDERE

Jde o druhý největší palácový komplex ve Vídni hned po již zmiňovaném Schönbrunnu. Zámek blízkosti stanic metra linky U4 (zelená) „Stadtpark“ a „Karlsplatz“. Zámek nechal postavit mezi lety 1714 – 1723 jako své letní sídlo Evžen Savojský.

SACHER

Hotel Sacher je známým vídeňským hotelem a to nejen jako luxusní ubytovací zařízení, ale především díky Sacherovu dortu (Sacher torte) – čokoládové lahůdce, jejíž věhlas přesahuje dávno hranice Rakouska. Budova stojí hned vedle Vídeňské státní opery, tzn. v centru města na ulici Kärntner strasse.

PRATER

Co je ale ve Vídni nejúžasnější? No přece zábavní park v Prateru: jsou zde snad stovky různých atrakcí pro malé i velké, uvidíte zde atrakce, o kterých si můžeme v Praze na Matějské pouti nechat jen zdát. A nejlepší na tom jsou ty ceny: opět leckdy nižší než v Čechách (např. 2,50 EUR za atrakci, která v Praze stojí 100 Kč). Nejznámější je asi obří kolo, které vás vynese až do výšky 65metrů, odkud je fakt úžasný rozhled.

HUNDE/PEJSCI

Pejsek musi mit svuj prukaz s provedenymi ockovanimi (tzv. Pet Passport). Vseobecne plati v Rakousku v kazdem kraji jina opatreni, takze zalezi na tom, kam presne jedete. Pes musi mit voditko a nahubek, predevsim ve meste,  na detskych hristich je zakaz vubec se psem vstupovat a obecně téměř všude take plati pod vysokou pokutou povinnost odstranovani psich exkrementu. Tam kde jsou psi zony tzv. Hundezonen (po celé Vídni jich je několik desítek), pak zde muze pes pohibat zcela volne. Na delší procházku se dá potom se čtyřnožci vyrazit do Wienerwaldu v bezprostřední blízkosti . Svým charakterem zaoblených zalesněných pahorků řipomene spíše českou Šumavu nebo Beskydy. Celá oblast Vídeňského lesa slouží především Vídeňanům jako přirozené přírodní zákoutí a v rámci „skutečných“ Alp nemá výrazný význam

HUNDE BEFEHL/PŘEDPISY PRO PSY

Chovatelé ze zahraničí či z jiných rakouských spolkových zemí při návštěvě Vídně průkaz na psa nepotřebují. Jejich čtyřnohý přítel ale musí mít na veřejných místech po celou dobu náhubekKdo chce jet do Vídně na déle než měsíc, musí se přizpůsobit a případně absolvovat zkoušky stejně jako Vídeňané. Nová pravidla se totiž vztahují na 13 plemen, mezi nimiž je třeba pitbul, stafordšírský terrier, španělský mastin, argentinská doga či rotvajler. Jejich majitelé na ně teď musí mít zvláštní průkaz.

Průkaz lze získat po složení zkoušky, při níž majitelé psa prokážou, že svého čtyřnohého přítele zvládají. Do absolvování testů musí jejich miláček nosit všude náhubek. O průkazech na vybraná psí plemena rozhodli  Vídeňané  v roce 2010 v referendu. Pro zavedení této povinnosti bylo 89 procent hlasujících.

DOPRAVA

Vídeňská hromadná doprava nabízí stejné dopravní prostředky jako Praha a její systém a přehlednost je podobná – tedy nadprůměrně dobrá. Co je však rozdílné, jsou ceny lístků, kdy je třeba zvážit, zda se nevyplatí koupit například celodenní jízdenku a ušetřit tak na poměrně drahém jednotlivém jízdném. Nejlepším dopravním prostředkem pro pohyb po městě je metro, případně tramvaj, autobus nebo příměstský vlak S-bahn.

V případě, že se Vám nechce trmácet městskou hromadnou dopravou, nabízí se tu ještě možnost taxi. Cena je o něco málo vyší než jsme zvyklí doma, pejska přiměřené velikosti s sebou vezmete prakticky vždy.