Čivavy jsou všeobecně považovány za rozmazlené psíky, kteří se nechávají opečovávat a místo toho, aby udělaly pár kroků po vlastních tlapkách, se raději nechávají nosit. Tento stereotyp se snaží vyvrátit film z produkce Walta Disneyho Čivava z Beverly Hills. Vypráví o psí slečně, která se dostane do potíží a musí si sama poradit v drsném Mexiku.

 

Bílá čivava Chloe má vše nač pomyslí; do salonu krásy se nosí v kabelce Luis Vuitton, kolem krku má diamantový obojek, její šatník zabírá několik místností a většinu času tráví v miniaturních plavečkách u bazénu. Jenomže to všechno se změní. Panička odjede na služební cestu a Chloina dočasná opatrovatelka ji vezme na výlet do Mexika, kde ji unesou zloději psů, a malá čivava se musí na vlastní pěst porvat s okolním nepřátelským světem. Tak začíná anabáze, během které Chloe pozná, že existují důležitější věci než kašmírové svetříky a psí botičky, a naučí se neohrnovat nos nad tím, co na první pohled nevypadá krásně. Navíc zavítá přeci do Mexika, odkud čivavy pocházejí, a dozví se tak něco o svém původu.

Čivavy se ve filmech  objevují celkem často, i když většinou pouze jako módní doplněk hlavních hrdinek. Například ve filmu  Pravá blondýnka se objevuje čivava jako načančaný pejsek, který svým outfitem vždy ladí s paničkou. V Čivavě z Beverly Hills se ovšem tito malí psíci stávají hybateli událostí. Připojují se tak do rodiny psích hrdinů: jako jsou němečtí ovčáci, kolie a dalmatini.

Natáčení filmu bylo velmi náročné: celkem se v něm objevují dvě stovky psů, z toho samozřejmě většina čivav. Chloe není na své cestě úplně osamělá: pomáhá jí charismatický německý ovčák Delgado, potkává jak načesané pudlíky a jorky, tak mnoho pouličních kříženců. Aby toho nebylo málo, svoji roli v příběhu má také mluvící myšák a leguán. Film je celkově vizuálním pošušňáním: komu nestačí dívat se na roztomilé hafany, může si užívat krásných záběrů na mexickou krajinu, milovníci módy zase můžou vzdychat nad rozmanitými psími oblečky. Ve snímku hrají skutečná zvířata, občas si tvůrci pomohli animací, například když rozhýbali psům tlamičky tak, aby to vypadalo, že mluví.

Ve filmu se představili relativně neokoukaní herci. Dívku, která se vydá do Mexika hledat Chloe, si zahrála sympatická plavovláska Piper Perabo. Ve filmu naopak hrají téměř všichni populární mexičtí herci. Jedinou, českým divákům známější tváří,  je Jamie Lee Curtis, která hraje paničku Chloe. Tato herečka se proslavila mimo jiné rolí v kultovním hororu Halloween. Velké hvězdy se každopádně objevují v dabingu. V originále Chloe mluví hlasem Drew Barrymore, ovčáka Delgada s grácií namluvil Andy Garcia. V epizodní roli kamarádky Chloe můžeme slyšet Salmu Hayek. Všem hercům, dvounohým i čtyřnohým, velel režisér Raja Gosnell, který sbíral zkušenosti mimo jiné v animovaném snímku Scooby-Doo.

Čivava z Beverly Hills je dalším z řady rodinných filmů o zvířatech. Jeho kouzlo vychází z toho, že roztomilí pejsánci mluví i jednají jako lidé. Občas pronesou i pár docela vtipných hlášek. Film je sice určen pro dospělé, ale primárně pobaví spíše děti. Další cílovou skupinou jsou chovatelé čivav. Přesto Čivava z Beverly Hills neurazí, chvíle strávené s ní jsou příjemné.

Pro ty, kterým se Čivava z Beverly Hills obzvlášť zalíbí, máme navíc dobrou zprávu: na rok 2011 je naplánováno pokračování. Tentokrát budou v hlavní roli štěňata Chloe.