Desátý jubilejní ročník Staffího dne máme zdárně za sebou…

Myslím, že se nám všem oddechlo, když jsme to za nepříznivých předpovědí počasí zvládli nad očekávání. Kennel Fransimo Bohemia a Chesway za podpory klubu SBTC CZ si tak můžou zapsat na své konto další úspěšně splněnou misi.

Celou republiku zaskočily přívalové deště a bohužel i povodňový stav, my jsme však na Staffím dni sportovali, vystavovali jako by se na chvíli zastavil čas…

Akce byla vrácena zpět do České republiky, do samého srdce Vysočiny do krásného penzionu Gaudeamus, kde bylo vše připraveno jen pro nás… První účastníci se začínali sjíždět již v pátek na večer. Mohli jsme si tak užít večer plný zábavy ještě před tím než vše vypukne. V sobotu už nebyl na zábavu čas, všichni sportovali, taktizovali a soustředili se z plných sil. Trochu nás mrzí, že se vytratila pohodová a bezstarostná atmosféra a všichni už to berou velmi vážně… každoroční heslo akce, kdo si hraje, nezlobí se tak trochu vytratilo.

Celé soutěžní klání jsme začínali weight pull sprintem, dráha 50 m byla připravena na závod o čas. Profesionalizace účastníků byla vidět již na postrojích, do kterých byli staffbulíci navlékáni. Dá se říct, že to byla i trochu módní přehlídka. Žádné modelky jsme však na dráze neměli, každý věděl, co má dělat a tak časomíra, která byla připravena na měření výkonů, stopovala o sto šest.

Protože je soutěžících čím dál více a váhové rozdíly jsou u některých psů znatelné, byla poprvé disciplína rozdělena do dalších dvou kategorií. Feny do 15 kg a feny nad 15 kg. U psů to pak bylo o trochu více, jsou to přece, že jenom samci – psi do 20 kg a psi nad 20 kg. Obě kategorie byly plně obsazeny a nikdo se nemohl cítit znevýhodněn.

V nejlepším čase 6:04 zdolala dráhu patnáctikilová fenečka Cara Honey Heart (majitelka Lucie Pičmanová) a doběhla si tak pro první místo. Ve váhově vyšší kategorii, to pak byla fenka Wanted LBT´S Impossant Bohemia(majitel Daniel Žďárský), která s časem 6:17 též získala příčku nejvyšší.

Cid alias Clark Andaika (majitelka Iva Vlasáková) stanul na prvním místě v kategorii psi do 20 kg s časem 6:74 a všem známý Balthazar Smaragd Smile (majitel Slavomír Janoušek) ovládl s časem 6:31 kategorii psi nad 20 kg.

Sprint se zvládnul díky krásným výkonům poměrně rychle a již byla připravena opičí dráha, která byla tentokrát postavena v klikatém terénu, závodníci museli zdolávat skočky, tunely, slalom a zároveň se neztratit ve dráze ve tvaru podkovy. Ale poradit si s tím také nebyl až na pár výjimek problém. Na Staffím dni hodnotíme zdolání překážek… až na druhém místě je čas. Nicméně tolik sbt proběhlo dráhu čistě, že se zase bojovalo jen a jen o čas.

Zde opět vzdáváme hold fenečce Wanted LBT´S Impossant Bohemia (Daniel Žďárský) a psovi Tyrone Master Wizard Brabanter (majitel René a Jitka Blažejovský), kteří proletěli dráhu čistě s časy 37:7 a 36:9.

Po dopoledním programu byla pauza na oběd a klábosení…, kde jsme stihli odběhnout junior handling, děcka běhala stejně dobře jako dospělí…Gratulujeme Sarah Tomanové a fence Gina Nijada, kteří byli ve své kategorii nejlepší. Poté už se všichni připravovali na disciplínu nejtěžší a královskou – weight pulling.

Dráha byla postavena na betonovém hřišťátku přímo mezi chatkami, a tak byla úplně rovná. Vozík se hýbal pouze dle tahu psa. Začínalo se na základní váze 280 kg, kterou musel zvládnout každý soutěžící, poté mohl začít boj plný napětí i vypětí.

Přikládalo se po 40 kg a na každou váhu mohl nastoupit, kdo měl zájem. Přemýšlet u toho však bylo zapotřebí, protože každý pes měl pouze 8 pokusů tedy osm tahů. Vítězství nebo naopak prohra je pak na hrbu páníčka, protože třeba dlouho vyčkává a neodhadne možnosti a síly svého psa. Trochu mě mrazilo v zádech, když jsme nakládali váhu 1600 kg a ve hře byli ještě tři feny… Vozík dotáhla do cíle fenečka Historia Genesis RAC Popelka(majitelka Kateřina Prokopová) a sklidila tak nemalý obdiv všech účastníků. Odnesla si první místo ve weight pullingu a zároveň body za most – přepočet váhy na kg psa. Ještě o 40 kg těžší vozík čili 1640 kg dotáhl za ohromného aplausu pejsek Clark Andaika alias Cid (majitelka Iva Vlasáková).

Gratulace Vám oběma!!! Oba se zároveň staly IRON STAFFY roku 2013!!! Respekt!

Tahání trvalo do pozdních večerních hodin a během klání bylo dogrilováno prasátko jako pozornost pořadatelů, kdo chtěl, mohl si dát do nosu. Čekání na vyhlášení výsledků nám zpříjemnila velmi zajímavá přednáška o lovecké kynologii, kterou připravil Mgr. Ruda Slaba. Této přednášky se účastnilo přes padesát lidí a myslím, že pro nás všechny byla velkým přínosem. Děkujeme.

Předávání proběhlo až kolem půlnoci, každý si však rád počkal, protože ceny od našeho generálního sponzora firmy Husse byli opravdu štědré! Stejně tak děkujeme i kynologickým potřebám MAG a všem našim sponzorům a mediálním parnetrům!

Dalším dnem nás provázel déšť, měli jsme však zajištěny stany a tak mohla výstava probíhat jako každá jiná. Začínali jsme přednáškou o vystavovaní, kterou si připravila známá anglická chovatelka Marie Stokes (loni posuzoval její muž). Bylo velmi zajímavé poslouchat, jak se vystavuje ve Velké Británii, a myslím, že každý si odnesl spoustu zajímavých rad, které mohl aplikovat rovnou v kruhu. Výstavu zahájil dětský handling, kde jsme měli zpestření v podobě syna paní majitelky areálu, který nastoupil do kruhu s bíglem. Na malého chlapečka, který tento ročník provázel, budeme dlouho vzpomínat a všichni víme, že má bígla :).

Pak už se vystavovalo, posuzovalo, hodnotilo… přihlášeno bylo 41 sbt a k vidění bylo spoustu krásných jedinců. Paní rozhodčí to rozhodně neměla lehké a velmi chválila kvalitu českých psů, což nás samozřejmě těší. Odborný překlad zajistil Ing. Petr Lahoda. Držitelkou Poháru Fransimo Bohemia – BOB získala černá fenka Wanted LBT´S Impossant Bohemia (majitel Daniel Žďárský), kdyby se Vám zdálo, že už jste to jméno slyšeli, tak ano pro fenečku to byl opravdu úspěšný víkend!

Novinkou staffího dne byla soutěž best of beauty, kde se hodnotili psy a feny na základě posudku tří rozhodčích. Obdobně jako se to děje na soutěžích v UK. K naší radosti pozvání přijal bývalý předseda klubu SBTC CZ Roman Záliš a doplnil tak Marie Stokes a její kamarádku Kristie Hawkes též chovatelku stafordšírského bulteriéra v Anglii. Pro představu, jak soutěž krásy probíhá – každý účastník dostal něco jako svodovou kartu, s kterou se ukázal u každého z rozhodčích a odnesl si určité body. Na základě součtu bodů si pak jeden sbt odnesl, užasnou sošku v podobě našeho plemene a titul best of beaty 2013. Pro letošní rok se jím stal pejsek Dream Hunter Fransimo Bohemia (Ruda Slaba).
Následovala malá pauza na oběd, a kdo si počká, ten se dočká – na každého účastníka Staffího dne čekal se závěrečným vyhlášením dárek od firmy Husse…