Hotel pro psy (Hotel For Dogs) má všechno, co musí obsahovat správný rodinný film: dramatickou zápletku, vtipné scény, dvě osiřelé děti a hlavně spoustu roztomilých chlupáčů, o které je třeba se postarat. Upřímně, bavit bude nejspíš vaše děti. Ale pokud už nic jiného, vyplatí se na něj dívat kvůli sedmi desítkám psů, kteří předvádějí naprosto neskutečné kousky.

 

Příběh je sám o sobě docela jednoduchý. Sourozenci Andi a Bruce mají problém. Bydlí u pěstounů, kteří nemají zvířata zrovna v lásce, a zkoušejí před nimi ukrývat voříška Pátka. Když už vypadá všechno beznadějně, objeví starý, opuštěný hotel, kde svého kamaráda ubytují.  Časem začne hotel poskytovat azyl všem zatoulaným psům z okolí.  Bruce vymyslí řadu zlepšováků, které mají hafanům zpříjemnit pobyt v hotelu – velmi vtipný je například automat na boty. Když je všechno v nejlepším, celá věc se provalí, sourozencům a jejich kamarádům začne na paty šlapat policie. Nakonec všechno ale dobře dopadne, jako v každé správné pohádce.

Film vznikl podle dětské knížky spisovatelky Lois Duncan. Ačkoliv mohli tvůrci zvolit snadnější cestu a pomoct si animací, obsadili do filmu skutečnou směsku psů nejrůznějších ras. Zajímavostí je, že mnoho z nich bylo skutečně nalezených. Jedním z nich byl představitel Pátka, pes Cosmo. 14 chlupáčů našlo nový domov u členů štábu. Výcvik psů byl samozřejmě velmi náročný. Nejprve museli tvůrci obstarat, psa, který by svojí velikostí a rasou odpovídal scénáři.  Protože se jednalo o tuláky, museli cvičitelé začít s tréninkem od píky. Výcvik trval 16 týdnů a byl rozdělen do čtyř fází. Nejdřív se museli čtyřnozí herci naučit základní pokyny jako „sedni“ nebo „lehni“. Ve druhé fázi učili cvičitelé pejsky složitější povely, například „přines“ nebo „zavrť ocasem“.  Poté sledoval, jak se psi chovají v jednotlivých situacích, například kdy podávají tlapku nebo sklopí uši. Nakonec brali psy na veřejná místa, mimo jiné do obchodních domů a do parků. Chtěli, aby si pejsci zvykli na ruch, který panuje na place.  Jak se jim to povedlo, můžete posoudit sami.

Také dvounozí herci si se svými chlupatými kolegy užili svoje. „„Občas se nám stalo, že psi úplně vypadli z role, což obzvlášť zamrzelo, když jsme byli sami se sebou spokojení. V takovou chvíli jsme si museli připomínat, že to jsou „jenom“ němé tváře,“ vzpomíná na natáčení filmová Andi Emma Roberts. Tato nadějná herečka je mimochodem neteří slavné Julie Roberts. Ve filmu dostali prostor mladí herci.  Třeba Dava, kamaráda a první lásku Andi, si střihl sladký Johnny Simmons. Komickou roli pěstounky, která si myslí, že by mohla být rocková hvězda, ačkoliv její zpěv zní, jako když tahá kočku za ocas, si zahrála Lisa Kudrow. Tato herečka se proslavila nezapomenutelnou rolí Phoebe v kultovním seriálu Přátelé. Režírování se ujal debutant Thor Freudenthal, který už dříve pracoval na zvířecím filmu Myšák Stuart Little.

Film je perfektní oddechovkou pro načatý večer, jeho pozitivum je, že na rozdíl od jiných psích filmů neždímá ze svých diváků slzy. Zde se o to snaží jenom pes bez nožičky, který má pořád chuť si hrát. Každopádně jeho hlavním účelem je pobavit, což si myslím, že perfektně splňuje. Nekomplikovaně, jednoduše a s přehledem. Večer, který se rozhodnete strávit s Hotelem pro psy, bude určitě příjemný.