Dovolená s domácím mazlíčkem není tabu. Vše, co jste chtěli vědět o transportu zvířat do zahraničí

Praha, 25. října 2018 – Mnoho Čechů neví, co si počít s domácími mazlíčky, když se chystají vycestovat do zahraničí. Nabízí se hned několik variant –  zaplatit čtyřnohému kamarádovi speciální hotel, poprosit přátele o dočasný azyl, nebo neodolat smutným očím zvířete a vzít ho s sebou. V případě letecké dopravy to možné je. Každá aerolinka má však jiná pravidla a podmínky přepravy se liší také podle konkrétního zvířete a cílové destinace.

„Pokud se chystáte absolvovat cestu letadlem se zvířecím doprovodem, dejte si záležet při výběru letecké společnosti. Přeprava zvířat je vždy zpoplatněná. Některé aerolinky ji neumožňují vůbec,“ říká Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz. Teoreticky může v letadle cestovat jakékoliv domácí zvíře. Je však nezbytné konkrétního dopravce dopředu informovat, nejlépe již při rezervaci letenky, a zjistit si všechny potřebné informace včetně velikosti a hmotnostních limitů.

Cestující se zvířetem by se měli na letiště dostavit s dostatečným předstihem, řekneme alespoň tři hodiny před odletem, aby si stihli vyřídit nezbytné formality, jako je kontrola cestovních dokladů zvířete či kontrola přepravky“ radí Trejbal.  V případě, že cestujete se zvířetem v rámci Evropské unie, bude vám stačit cestovní pas zvířete či veterinární potvrzení, které nesmí být starší 21 dní. U mladších zvířat se pak vyžaduje mikročip či tetování.

Menší domácí mazlíček může se svým majitelem cestovat přímo na palubě letadla v kabinovém zavazadle nebo v prostoru pro odbavená zavazadla. Pro zvířata cestující v kabině platí určité hmotnostní limity. Váha zvířete i přepravky by neměla přesáhnout 8 kilogramů. Přepravka navíc musí být dostatečně prostorná, aby se zvíře mohlo pohodlně otočit a postavit.

Některé letecké společnosti umožňují přepravu na palubě jen v případě, že se jedná o asistenční psy cestujících se zrakovým postižením nebo s omezenou schopností pohybu. I v tomto případě platí, že je důležité zjistit si podmínky u konkrétního dopravce.

Češi nejčastěji převáží psy, kočky, králíky nebo činčily. Zvířata cestují vždy v klimatizovaných/ vyhřívaných prostorách letadla. V některých případech jsou zvířatům podávána uklidňující léčiva, či jsou na doporučení zvěrolékaře před cestou uspávány. Pro některé mazlíčky je cestování v letadle rizikovější, proto se jejich přepravě letecké společnosti vyhýbají. Patří sem například společnost Aeroflot, která nepřepravuje například psí plemena s plochým a širokým tvarem lebky a zploštělým čenichem, patří sem mj. buldoci, mopsíci či boxeři.

O společnosti ASIANA a portálu Letuška.cz

Společnost ASIANA byla založena v roce 1993. Její portál Letuška.cz byl spuštěn v roce 2001 jako první online prodejce letenek v České republice a střední a východní Evropě. Letuška.cz se stala  prvním úspěšným  start-up ve svém oboru v ČR, naučila Čechy nakupovat letenky přes internet. ASIANA patří rovněž mezi nejvýznamnější poskytovatele cestovních služeb pro korporátní klienty. Divize Eurpea.Travel se věnuje oblasti MICE. Organizuje eventy, konference, teambuildingové aktivity pro tuzemské firmy, nadnárodní korporace i zahraniční subjekty. Jazykové pobyty a studium v zahraničí ASIANA nabízí prostřednictvím portálu Study.cz.

Tisková zpráva