Při této vycházce jsme navštívili krásná a zajímavá místa v okolí žlutické přehrady. Autem jsme se dopravili do Žlutic (jede sem také vlak). Odtud jsme pokračovali po červené turistické trase do Polomu. Podle šipky na rozcestníku na návsi jsme pokračovali na jih do Skoků.

START: Žlutice

CÍL: Skoky a zpět do Žlutic

PŘES: Polom

POČET KM: 6 km

NÁROČNOST: nenáročná

POPIS TRASY:

Skoky, dříve Maria Stock vznikly již na počátku 16. Stol. V roce 1717 zde vybudovali kapli a místní brzy začali říkat, že zdejší obraz Panny Marie Pomocné má zázračnou léčivou moc. Zdejší zázraky vyšetřovala i církev. Přicházelo stále více poutníků a věhlas Skoků tak narostl, že o 20 let později došlo k rozšíření kaple na kostel. V roce 1748 přišlo k obrazu Marie přes 40 tisíc poutníků. Po válce nastal odsun německé většiny obyvatel, odchod slovenských dosídlenců kvůli komunistické kolektivizaci, a došlo na výstavbu Žlutické přehrady (1968), která odřízla jedinou příjezdovou cestu, telefon i elektřinu. Většinu domů v opuštěné vesnici vojáci strhli. O zchátralý a zčásti vyrabovaný kostel, stojící nyní uprostřed lesů, se stará Karlovarský kraj, premonstráti z Teplé a od roku 2006 i toužimské občanské sdružení Pod střechou. Zachránit ho pomáhají i dobrovolníci, konají se zde různá vystoupení.

Od kostela se dá zarostlou starou pěšinou směrem dolů dojít k přehradě. Koupání je tu zakázané, ale přiznám, že naše „psí holky“ nás „neposlechly“. Bylo horko.