Psi si umějí zahřát packy i ve sněhu.

 

Japonští vědci prý zjistili, proč psům ve sněhu není zima a nezebou je nohy.

Údajně používají systém podobný ústřednímu topení, kdy se krev ochlazená po dotyku se zemí ohřívá už v nohou, takže se zbytek těla neochlazuje.

„Chladnou krev, která byla v kontaktu s prochlazenou zemí, zahřívá teplá, okysličená krev ze zbytku těla,“ říká profesor Hirojoši Ninomija.  A dodává: „Psi teplo vyměňují na konci svých končetin. Tepenná krev proudí do konečků nohou, a než se vrátí k srdci, ohřeje žilní krev.“ Z toho vyplývá, že psi mají v nohou výměnný tepelný systém.

Ninomija studoval konzervované psí tlapy pod mikroskopem a zjistil, že v nich jsou žíly a tepny v těsné blízkosti. Teplo krve proudící v tepnách od srdce je tak snadno předáno žilám. Tímto způsobem se v psích tlapkách udržuje stálá teplota i za mimořádného chladu.

Delfíni, ale i další zvířata používají podobný tepelný mechanismus. Profesor zároveň upozorňuje na to, že systém sice takto funguje, nicméně to neznamená, že se všichni psi v chladu cítí dobře. Pro jejich páníčky to znamená, že by měli své psy při pohybu sněhem pozorně sledovat a řídit se jejich potřebami.