Pozor – víte, jaké hračky kupujete pro své psy?

Vážení zákazníci,

protože jsem měl určité podezření, že se u hraček pro psy z měkčeného PVC nedodržují limity množství ftalátů, jako je to poviné u hraček pro děti, zadal jsem si udělat rozbor dle ČSN EN 14372,bod 6.3.2, u jedné z takových hraček. Tuto práci jsem zadal do ITC Zlín (Institut pro testování a certifikaci). Očekával jsem horší výsledek než u dětských hraček, ale to, co bylo zjištěno, mi úplně vyrazilo dech. (Výsledek viz níže. )

Nejdříve pro Vaši informaci:

Množství ftalátů v hračkách pro děti, u kterých je předpoklad, že je budou děti brát do úst, je řešeno vyhláškou ministerstva zdravotnictví z roku 2001, předpisem č. 84/2001 Sb. V § 6 je uvedeno:

,,(1) Výrobky z měkčeného plastu, které jsou určené k péči o děti a k tomu, aby je děti vkládaly do úst pro usnadnění spánku, odpočinku a krmení dětí nebo sání dětmi, nesmí obsahovat více než 0,1 procent (hmotnostních) jednoho nebo více esterů kyseliny ftalové.“

Teď konečně k těm výsledkům. Rozborem bylo zjištěno, že testovaná hračka obsahuje přes 38 % různých ftalátů!!! To je 380x více !!!!! než je vyhláškou povoleno ve výše zmiňovaných hračkách pro děti !!! (Musím srovnávat s touto vyhláškou, protože u hraček pro psy totiž tato věc není nikde ošetřena, nebo mi to aspoň není známo.) Konkrétní testovaná hračka je výrobek zn. Magnum – quality pet product. (Hlavně to ,,quality“ je trefné!) Dovozcem je firma Tenesco s.r.o. Některé výrobky jiných dovozců jsou ale úplně stejné (taky z Číny) a to mě vede k názoru, že obsahují stejné nebo podobné množství ftalátů jako testovaná hračka.(Viz dodatek na konci)

Informoval jsem se u odborníka na to, co ftaláty u savců způsobují:

Při pravidelném přísunu ftalátů v tomto množství do organismu dochází k jeho pozvolné otravě, která může způsobit poškození ledvin a jater. Negativně ovlivňují plodnost. Mimo to dochází k poškozování dědičného materiálu v buňkách a oxidaci tuků v těle, čímž je zaděláno na problémy s rakovinou. To samozřejmě neplatí o ftalátech ve stopovém množství.

Nemůžu na základě tohoto rozboru prohlásit všechny hračky tohoto typu za jedovaté či zdraví škodlivé, ale rozhodně mi to stačí k tomu, abych hračky z měkčeného plastu ve svém obchodě vyřadil ze sortimentu, případně je nahradil hračkami, které budou splňovat potřebné limity. Důsledkem toho sice může být, že pískací hračky, které Vám budu do budoucna nabízet, můžou být o pár korun dražší, ale myslím si, že takové ,,jedovaté sviňstvo“ (promiňte, ale jinak to ani nemůžu nazvat) do tlamy našim miláčkům nepatří!

Minulý pes mi umřel v osmi letech na rakovinu a pískací hračky měl moc rád. Nemůžu říct, že hra s těmito hračkami byla jedinou příčinou ke vzniku rakoviny, ale mohlo to nemoci hodně napomoci.

Rozbor mě sice stál přes 4 tisíce korun, ale jsem vzhledem k výsledku přesvědčen, že to rozhodně nebyly vyhozené peníze.

Výsledek – zkušební protokol, je pro případné zájemce k nahlédnutí na mé prodejně nebo si ho můžete prohlédnout zde a porovnat i hračku MAGNUM a jiné firmy.

Pokud byste měli k tomuto tématu nějaké doplnění či připomínku(jsem přece jen laik), můžete mi napsat na e-mail. Rád to zde napíšu nebo doplním. Můžu i pod Vaším jménem.

Kontaktoval jsem i televizi Nova, aby tuto věc zveřejnili, ale reportérovi se k tomu nikdo nechce vyjádřit na kameru a v podstatě jen zjistil to co jsem uvedl výše. Dal jsem vědět dodavatelům těchto hraček, ale nic se neděje……

Ozvali se mi 16.7. redaktoři deníku MF dnes a internetového serveru idnes.cz, tak to snad přece jen půjde do medií. Doufám, že to tím neskončí a bude se tím zabývat někdo, kdo to může zarazit. Bylo by to potřeba nejen kvůli našim psům, ale je reálná možnost, že tuto hračku můžou dávat do úst i děti.

Dodatek(21.7.2009) : Podle vyjádření majitele výše uvedené firmy Tenesco nakupují i ostatní dovozci v Číně u stejných dodavatelů. Tzn, že moje domněnka, že budou hračky od jiných dovozců, co se týče složení stejné, je správná.

Dodatek (22.7) Včera se to konečně objevilo v novinách. Snad je to jen začátek a ne konec v mém snažení. MF Dnes

Tato firma se nedá obvinit jako jediná a asi by nebylo správné ji označit za jediného viníka a ,,vozit“ se po jen ní. To by nic nevyřešilo! Myslím si, že když se udělá rozbor hraček od jiných dovozců, vysledek bude obdobný. Je to plošný problém a bylo by potřeba vytvořit nějaké předpisy pro dovoz hraček pro psy. Jinak dojde ke stažení vadného zboží, aby se vše uklidnilo, a nová várka bude to samé. To je ale už na někom jiném než na mně.

Třeba se toho dovozci sami chytnou, nakoupí hračky s atestem nezávadnosti, sami je budou prezentovat jako neškodné a tím se posunou před konkurenci. První pokusy jsem zaznamenal na výstavě. Kéž by se toto stalo časem běžnou věcí!

Jiří Kovář Krmiva Zlín- Letná

Převzato z webu http://www.krmivazlin.cz/rozbor.html