Případ křížence Lennoxe, vyhodnoceného jako nebezpečný pitbull, drženého dva roky v izolaci a následně před týdnem utraceného, otřásl pejskařským světem.

 

Lennox zemřel jen proto, že jakémusi úředníkovi připomněl údajně nebezpečného pitbulla. Lennox byl přitom křížencem labradora a buldoga, rodinným mazlíčkem severoirské rodiny Barnesových. Byl jim ale coby nebezpečný pes (v Severním Irsku platí zákon, zakazující držení tzv nebezpečných plemen) zabaven a přes všechny petice a organizované protesty byl po dvou letech vězení 11. července zavražděn…

Nikdo ho nemohl zachránit. Ani kampaň Zachraňte Lennoxe, ani Twitter, Facebook, ani politický tlak severoirského premiéra Petera Robinsona, ani celebrita Victoria Stilwell, ani celosvětové protesty.

Všechno selhalo. Lennox byl vydán na milost městské radě Belfastu – a rada mu milost nedala. Rada totiž rozhodla, že kříženec labradora a buldoga, který nikdy nikomu neublížil, je psem „typu pitbulla“ a jako takový musí být utracen. Proč?

Ve vyjádření, které předcházelo Lennoxově vraždě, rada citovala experty, kteří tvrdili že tento kříženec je nebezpečný. V den, kdy byl Lennox utracen, vyšlo další prohlášení:

„Protože musíme dbát na veřejnou bezpečnost, psi vyhodnocení podle jistého schématu jako psi v typu pitbullteriera jsou považováni za ohrožení.“

Psi v typu pitbullteriera? Mluvíme opravdu o Lennoxovi? O kříženci labradora s buldogem?

Prohlášení ovšem pokračuje – a je to šok: „Odborníci najatí radou vyhodnotili tohoto psa jako nepředvídatelného a jako jednoho z nejnebezpečnějších psů, se kterými se setkali.“

Doopravdy? Spíš to vypadá, že si někdo snaží pojistit zadní vrátka. A kdo jsou ti jejich experti? Mnoho světových odborníků na psí chování, včetně Victorie Stilwell nabízeli, že Lennoxe navštíví a jeho chování vyhodnotí, ale měststká rada másvé odborníky, že.Tak si je poslechněme.

A pak je tu další šok:  „V uplynulých dvou letech byla městská rada cílem útoků, vydírání a výhrůžek smrtí. V tomto ohledu jsme se obrátili na policii.“

Bravo, v prohlášení, mimo jiné čítajícím pouhých 150 slov, se tedy dozvídáme, jak trpěla městská rada. A jak trpěl Lennox, dva roky vězněný a pak popravený za to, že vypadal jako pitbull?

Lennox ve vězení. V karanténě strávil dva roky, jeho rodina za ním nemohla.

Jste zmatení? Naštvaní? Vzteklí? To byste měli být. Co zastaví úředníky od toho, aby vyhodnotili vašeho psa jako nebezpečného? Nic. Pokud žijete v zemi, kde existuje zákon o nebezpečných plemenech psů nebo kde je takový zákon připravován, nemůžete udělat nic. Jste vydáni na milost a nemilost lidem, kteří vyhodnotí křížence labradora a buldoga jako pitbulla a navíc nejnebezpečnější zvíře, s jakým se setkali.

Přemýšlejme proto i nad tím, jaké zákony ve svých zemích schvalujeme. Severní Irsko by nám nemělo jít příkladem.

 R.I.P. Lennoxi, ať je ti za duhovým mostem lépe než s námi lidmi.

Přidejte se i vy do facebookové skupiny I AM LENNOX – protože příště to může být i váš pes.

http://www.facebook.com/groups/385143248205972/?notif_t=group_added_to_group