Posláním Pestré společnosti, o.p.s. je nabízet lidem se zdravotním postižením i široké veřejnosti kynologické služby a integrační aktivity, které přináší moderní pohled na soužití psa s člověkem.

„Naše obecně prospěšná společnost vznikla na začátku roku 2009

z iniciativy několika lidí, které spojoval zájem o kynologii a práci v sociální oblasti. „Tito lidé se spojili, změnili koníček ve svou profesi a přinesli do společnosti spoustu zajímavých zkušeností a poznatků“, říká její ředitelka Klára Pragerová.

Prvořadým cílem společnosti je kvalitní výcvik a předání asistenčních, vodících, signálních a canisterapeutických psů lidem s postižením. Našim klientům se věnujeme po celou dobu činné služby jejich psích pomocníků a připravujeme pro ně nejrůznější volnočasové aktivity. Pravidelně se scházíme na trénincích, pořádáme letní a podzimní rekondiční pobyty, sportovní a společenské akce.Když naše klienty s jejich psy pravidelně sleduji na setkáních a vidím, jaký pokrok opět udělali a s jakým nadšením se svému čtyřnohému pomocníkovi věnují, mám velkou radost a cítím, že má práce má smysl“, s úsměvem komentuje trenérka Michaela Perčinová.

Dalším neméně významným cílem pro naši společnost je aktivní zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Naši zaměstnanci, kteří nevidí nebo jsou na vozíku, mohou poskytnout našim trenérům při výcviku užitečné rady z běžného života.

„Abychom svým klientům mohli poskytovat služby zdarma a předat psa do jejich osobního vlastnictví, musíme mít komerční aktivity, které pomáhají společnost samofinancovat. Vodící pes pro nevidomé je jediným psem, který je brán jako kompenzační pomůcka a svému majiteli je proplácen. Ostatní asistenční psi to štěstí nemají, a proto pořádáme vzdělávací programy pro školy, prezentace, ukázky a další osvětovou činnost“, dodává Klára Pragerová.

KONKRÉTNÍ PŘÍKLADY NAŠÍ PRÁCE:

KATKA

Nevidomá Katka je majitelkou vodící fenky Elišky, kterou jsme předali v říjnu minulého roku. Doba sehrávání klienta s jeho psím pomocníkem je různá. Musí se naučit vnímat jeden druhého, reagovat na vzniklé situace, zkrátka pracovat dohromady jako jeden tým.

„Když jsem se seznámila s nevidomou Alenou, měla s sebou svého vodícího psa. Už tenkrát mě to zaujalo. Líbilo se mi, že je mnohem rychlejší a může jít bez obav, že do něčeho vrazí. Také jsem si moc přála mít takovou parťačku“, vzpomíná Katka, která studuje druhým rokem na Deylově konzervatoři pro zrakově postižené. Přání se jí s pomocí Pestré společnosti splnilo a do školy ji tak denně doprovází její pomocnice fenka Eliška. „Když jsem předtím chodila samotná, hodně jsem se bála, že se zraním. S Eliškou se mi to stát nemůže. A tak se mi moc líbí, že můžu chodit, kam chci, aniž bych musela prosit svého přítele o doprovod“.

KRISTINA

Neslyšící Kristina je čerstvá maminka. K tomu, aby výchova její dcery Amálky byla snazší, jí pomáhá její bílý labrador Fido, takzvaný signální pes vycvičený speciálně pro neslyšící osobu. Pestrá společnost, o.p.s. ho přijala do výcviku v lednu tohoto roku a zkoušku signálního psa splnil o půl roku později. Obecně práce signálního psa spočívá v tom, že značí zvuky, jež nemůže dotyčná osoba kvůli svému postižení slyšet. Budoucí majitel si sám určí, jaké zvuky by to měly být. Fido dokáže zareagovat na klepání na dveře, zvonící budík, volání jména své paničky Kristiny nebo také na pláč jejího miminka. V případě, že Fido zaslechne některý z těchto zvuků, jemně šťouchne do své paničky a začne pobíhat mezi ní a zdrojem zvuku. Fido je také naučený podávat spadlé předměty, protože panička kvůli svému sluchovému postižení nemusí vůbec zaregistrovat jejich pád na zem.  Dále umí přinášet zvonící telefon. „To se sice Fido naučil nejdříve, ale moc to nevyužíváme, protože nemůžu telefonovat a na SMS upozorňovat nepotřebuju – to by bylo každou chvilku. Spíše když mě někdo kvůli něčemu důležitému prozvání, tak mě na to Fido upozorní tím, že mi přinese telefon,“ vysvětluje Kristina.

Fidův výcvik vyšel na 180 000Kč a v současné době je už plně uhrazený z veřejné sbírky. Kristina je s pomocníkem Fidem velice spokojená, ačkoli říká, že v budoucnu by se mohly najít ještě další zvuky, které bude potřebovat pomoci rozpoznávat, a Fido se tak bude muset přiučit něčemu novému. Kristina je velice ráda, že výcvik Fida proběhl právě u Pestré společnosti a uzavírá: „Trenérka této organizace Míša Perčinová mi kromě instrukcí, jak se psem pracovat, dokázala předat i nadšení a radost ze společných aktivit s Fidem. Ráda bych jí i celé Pestré společnosti tímto ještě jednou moc poděkovala!“

V současné době Pestrá společnost cvičí tři psy. Žadatelů o psího pomocníka je však více, ti ale musí počkat, až  psi, kteří jsou nyní ve výcviku, složí příslušnou zkoušku, a uvolní tak místo dalším. Od srpna tohoto roku je ve výcviku také Čiko – border kolie, která bude pomáhat šestileté holčičce Adélce. Z Čika se stane asistenční canisterapeutický pes a na jeho  výcvik  poputuje i výtěžek z 3. benefičního koncertu, který Pestrá společnost  pořádá.