Obojek či postroj – co zvolit? Většina páníčků si při pořízení štěněte či v průběhu jeho života musí pořídit pro psa vodítko a obojek, případně postroj. Ale co je pro toho jejich pejska nejvhodnější?

Trh chovatelských potřeb je dnes tak široký, že není problém sehnat obojek svítící, polostahovací, elektrický nebo třeba s pojistkou proti uškrcení při zachycení se o překážku. I postroje se dočkaly širokého spektra úprav – na výběr je hned několik střihů, zesílené postroje pro sport, postroje s D-tvarem pro pejsky po operaci hrudníku a krku, podložené neoprenem, reflexní a další.

Pokud pořizujete štěňátko, vzhledem k jeho růstu a divokým hrám na vodítku je vhodnější a pohodlnější postroj, který při zátahu za vodítko nenamáhá vyvíjející se krční páteř pejska.  Díky složitějšímu nasazování (oproti obojku) se pejsek od mala bude učit, že se na něj více sahá a že s ním člověk může manipulovat.  Pro štěňátko je vhodný postroj měkký, lehký, dobře tvárný.  Samotný střih už není tolik rozhodující. Nevýhodou postroje je, že se na něm pejsek hůře učí např. chodit u nohy.

Když se rozhodnete pro obojek, ať už pro štěně či dospělého pejska, je nutné vědět, za jakým účelem jej pořizujete. Je mnoho typů obojků, liší se konstrukcí, materiálem, velikostí, funkcí nebo třeba zapínáním. Na klasické nošení je nejvhodnější lehký a pohodlný obojek, nejlépe nylonový či kožený. Existují varianty i s neoprenovým či flísovým podšitím, které zaručí naprosté pohodlí a navíc nebude obojek poškozovat překrytou srst. Dále se můžete rozhodnout např. pro obojek kovový, ten se však kupuje nejčastěji na výcvik. Funkce obojku může být stahovací, polostahovací nebo standartní pevná. Stahovací obojky jsou velkým pomocníkem při výcviku pejsků, kteří jsou velmi energičtí či z jakéhokoli důvodu se stávají pro svého páníčka těžko zvladatelnými. Stahovací obojek se v případě tažení psa vpřed či do stran stáhne a tím i stáhne psovi krk. To je mu velice nepříjemné a v této situaci v chůzi jiným směrem ustane a obojek povolí. Často si pejsci na tento obojek rychle navyknou a nosí ho místo klasického obojku. Polostahovací obojek má stejnou funkci jako stahovací, obojek se však stáhne jen na omezený průměr, nikoli na maximum ke krku. Tak se dá předejít přidušení psa, pokud by ve své snaze vyrazit jiným směrem než má, neustal.

Funkce obojku může být navíc reflexní či svítící. Takové obojky bývají klasickými nylonovými, na vnější straně mají navíc reflexní či svítící aplikace, které zvýší pejskovo bezpečí při pohybu ve tmě. A i páníček má o svém psu lepší přehled. Variantou ke svítícímu obojku jsou svítící nebo blikací přívěsky, které se na obojek připevní podobně jako např. adresář.

Mnozí pejsci jsou velmi temperamentní a nezkušený chovatel může mít potíže s výcvikem. Pro ně je na trhu nabídka elektronických obojků. Spousta lidí je zatracuje jako zcela nehumánní až brutální nástroj ke zkrocení psa. Realita je však někde zcela jinde. Princip obojku spočívá ve vysílání elektrických impulsů do těla psa, jedná se však o jemné impulsy, které jsou psovi nepříjemné. Rozhodně se nejedná o bolestivé rány, které psa znehybní či zraní. Navíc intenzita impulsů je nastavitelná a to je již v rukou majitele. Účinnost těchto obojků je vynikající, ze začátku jsou impulsy časté ale až si pejsek uvědomí souvislost s neuposlechnutím povelu a impulsem, stane se poslušným a impulsy se po pár týdnech výcviku zcela vypustí. Postačí, když pejsek bude elektronický obojek pouze nosit, jeho funkci bude mít neustále na paměti.  Tím vyplývá jediná slabina obojku – jakmile ho pejskovi sundáte, bude se chovat stejně jako před jeho prvním použitím.

Dalšími typy obojků jsou speciální typy obojků s integrovaným vodítkem nebo obojky pro chrty. Jsou nezvykle široké a poměrně krátké – chrti mají úzký krk a široký obojek je pro ně pohodlný a hlavně si krk jeho nošením neporaní. Pro velké a statné psy jsou ideální nylonové či kožené obojky široké 3 cm a více. Nezařezávají se jim do krku a jsou dostatečně pevné, aby vydržely sílu tahu, který dokáže velký pes vyvinout. Navíc, pokud jste majitelem takového obřího mazlíčka, zvažte obojek s pojistkou zapínání, která přenáší tah místo na karabinu obojku přímo na obojek. Tažná síla se karabině vyhne a ta nepraskne.

Postroje pro psy, jak bylo výše zmíněno, jsou často pokládány za pohodlnější variantu, ale týká se to především sportovních aktivit nebo bojového výcviku. Postroj přenáší tah, který pes vytváří pohybem od páníčka, na hrudník a celou přední část těla psa, nikoli pouze na krk. Pokud jste milovníci canicrossu, běžek a cyklistiky, určitě při výběru postroje dbejte na kvalitní, měkké a pevné materiály. Sportovní postroje mají navíc více možností uchycení vodítka, i na to myslete. Postroj musí perfektně sedět a materiály musí vydržet silný tah a časté používání.  Chcete-li postroj používat na běžné nošení, můžete koupit kožený nebo nylonový. Kožený se hodí spíše pro větší psy, jeho hmotnost je mnohem vyšší než hmotnost postroje nylonového.  Textilní postroje se nabízejí taktéž s podešitím, reflexními či svítícími prvky, v různých vzorech. Vždy je však nejdůležitější před koupí postroj na pejskovi vyzkoušet. Nesmí ho nijak omezovat v pohybu ani škrtit.

Postroje typu vestička zakrývají mnohem větší část těla než klasický postroj, jsou ale ještě pohodlnější. Zde se však jedná o vybavení pro malé pejsky a štěňata. Výborně se oblékají a sedí. Samostatnou skupinou jsou postroje bezpečnostní určené k přepravě psů na sedadle automobilu. Jedná se o postroje, které mají vyztuženou především přední část kryjící hrudník.  Součástí je spojka s karabinou a koncovkou určenou k zapnutí místo klasického autopásu. Tento postroj v případě dopravní nehody zamezí pohybu psa v autě a eliminuje zranění, které by si mohl při samotné nehodě nebo poté v šoku způsobit. Pokud nepreferujete tento typ přepravy, kupte si přepravku, klec nebo mříž do automobilu.

Předtím, než obojek nebo postroj zakoupíte, pejskovi jej zkuste a nechte jej v něm projít. Obojek musí být po zapnutí volný tak, abyste pod něj mohli vsunout dva prsty. Určitě je vhodné koupit minimálně jeden obojek pro štěněcí věk a jeden obojek pro psa v dospělosti. V období růstu tělo i krk psa neustále sílí a je nutné, aby byl obojek vždy výborně padnoucí.

Postroj musí stejně dobře sedět okolo krku, důležitá je však i oblast za předními nohami. Pás popruhu se nesmí zařezávat do loktů a musí být také utažen na vůli dvou prstů. Ať se rozhodnete pro obojek v módních vzorech, sportovní postroj nebo autopás, nikdy nezapomínejte na to, že na prvním místě je dobrý pocit psa, který jej bude denně nosit.

www.spokojenypes.cz