Je jen málo starších lidí, kteří by neznali belgického reportéra Tintina a jeho věrného foxteriéra Filuty. Tintin poprvé spatřil světlo světa již před osmdesáti lety a za tu dobu se mimo jiné například podíval do Sovětského svazu, zaletěl si na Měsíc, plavil se po rozlehlém oceánu nebo se pokoušel přežít v nelítostné poušti.

V roce 1929 se postavička Tintina objevila poprvé jako krátký strip v novinách, jeho duchovní otec Herge nakonec vytvořil celkem 24 komiksovych sešitů, ty se posléze dočkaly fenomenálního úspěchu: bylo jich prodáno 250 miliónů a přeloženy byly do stovky světových jazyků.

Stane se kultovní komiks kultovním filmem?

Právě v těchto dnech má nový snímek známého řežiséra Stevena Spielberga v producki Petera Jacksona – The Adventures of Tintin: Secret of the unicorn světovou premiéru a Tintin se tak představuje dnešní mladé generaci. Film byl natáčen stejnou technikou jako například Avatar: živí herci odehráli svoje postavy, a potom jim byl doslova ušit digitální kabát. Jedinou postavičkou, která nebyla vytvořena digitálně, byl psík Filuta. Proslýchalo se ale, že by jej měl hrát Andy Serkis, což by nebylo překvapivé vzhledem k tomu, že si  před tím zahrál Gluma v Pánu prstenů nebo postavu King Konga.

A o čem že Tintinova dobrodružství vlastně jsou?

Jedná se o příběh poskládaný ze tří komiksů, který je nadmíru zamotaný i dramatický. Film sleduje osudy výjimečně zvídavého mladého reportéra Tintina a jeho věrného psího společníka Filuty. Společně objeví model lodi skrývající nebezpečné tajemství. Tintin je vtažen do samého středu několik set let staré záhady a ocitá na mušce Ivana Ivanoviče Sacharina, který je přesvědčen, že Tintin ukradl vzácný poklad. V doprovodu svého Filuty, starého mořského vlka kapitána Haddocka a dvojice nešikovných detektivů Kadlece a Tkadlece procestuje Tintin doslova celý svět. Snaží se totiž co nejdříve dostat na místo, kde leží vrak lodi Jednorožec, a kde by mohl najít klíč k obrovskému bohatství, ale také prastarou kletbu.

James Bond a Glum na jedné lodi

Hereckou předlohu pro konečnou digitální podobu Tintina zahrál mladý herec Jamie Bell (Jana Eyrová, King Kong). Zajímavá je také postava Tintinova protivníka, zloducha Ivana Ivanoviče Sacharina, kterého si předehrával Daniel Craig, poslední představitel Jamese Bonda.  A na Andy Serkise nakonec zbyla postava Titinova přítele kapitána Haddocka.

A jakou roli hraje ve filmu foxteriér Filuta?

Kromě toho, že foxík Filuta je roztomilý, je také aktérem mnoha komických situací a vždy zasáhne v pravou chvíli. Zejména výborně umí skočit po zbrani, kterou někdo namíří na jeho pána. Filutovo originální francouzské jméno je Milou, v angličtině zní Snowy. Filuta je téměř ideální pes: svého pána vždy věrně následuje kamkoli a kdykoli je ochoten mu pomoci. A neustále má slabost pro voňavé kosti…