Mladí manželé se rozhodnou přestěhovat se na slunnou Floridu. Aby jim nebylo smutno, pořídí si štěně labradora. Ale všechno není tak snadné, jak se může zdát. Právě o tom vypráví film Marley a já (v originále Marley&Me), který je momentálně k sehnání na DVD.

 

Film vybočuje z řady uslintaných romantických komedií tím, že obsahuje oživující prvek, psa. I když označení oživující prvek je v tomto případě možná trochu skromné, protože veselý labrador hraje doslova hlavní roli. Budete se příjemně bavit.  A pokud máte rádi psy, tak obzvlášť.

Film vznikl na motivy knihy Johna Grogana a v zámoří se stal doslova hitem. Hlavní role si zahráli známí komediální herci Owen Wilson a Jennifer Aniston, kteří v něm předvedli nadprůměrně dobrý výkon.  Zajímavé je, že postavu Marleho ztělesnilo postupně dvacet dva psů.

Jenny a John Groganovi se krátce po svatbě přestěhují za sluníčkem. Pořád ale mají pocit, že jim v životě něco chybí. Na dítě se ještě necítí, proto se rozhodnou pořídit si psa. Tímto začíná série komických příhod. Oba totiž o psech absolutně nic neví a svoje štěňátko si vybírají mimo jiné podle ceny. Pojmenují jej podle slavného reggae muzikanta a spokojeně si ho odvezou domů. Jsou až trestuhodně nedůslední v jeho výcviku, dalo by se říct, že jej vůbec nevychovávají. Pak se diví, že se z něj stala nezvladatelná potvora, která trhá polštáře, honí pošťáka a neustále utíká, nejraději se spodním prádlem své paničky v zubech.  Všechno je ještě horší, když se ze štěňátka stane čtyřicetikilové psisko. Napadá vás, co se asi stane, pokud podobně budou vychovávat i své děti.

Jenny a John nad ním jenom kroutí hlavou, neuvědomují si, že svůj podíl viny na tom, jaký Marley je, nesou také. Zvíře není váza, kterou můžeme jen tak postavit na poličku a v případě nezájmu ji někam sklidit. Pořídit si psa není jen tak.

Ale život plyne dál, Marley tu pořád je, spolu se svými páníčky zažívá radosti a strasti, problémy a úspěchy v práci, těhotenství a porody, hádky i první krůčky jejich dětí. Stává se nepostradatelným společníkem a pan a paní Groganovi si postupně uvědomují, co získali. Film Marley a já vlastně symbolizuje všechno, co pro nás znamená pes.

„Psovi je jedno, jestli jste bohatí nebo chudí, chytří nebo hloupí, oškliví nebo hezcí. Dejte mu srdce, on vám dá své,“ uzavírá film Owen Wilson alias John Grogan.