Průvodce agresí psa vůči psovi. Vydalo nakladatelství PLOT.

Co způsobuje agresivní chování psa vůči jiným psům? Jak ho odnaučit? Jak mu předcházet? A jak řešit, pokud už k rvačce dojde? Knihu Od sebe! napsala Jean Donaldsonová, u nás známá coby autorka knih To je moje! aLidé a psi: střet kultur.

Donaldsonová ve své knize jednak popisuje principy a zrod agresivního chování, druhak to, jak ho řešit. A jelikož při tom vychází ze zásad behavioristického přístupu, snaží se přijít na to, za jakých podmínek a v jakém kontextu pes projevuje agresi a toto chování pak upravuje.Používá při tom zavedené operantní podmiňování, tedy principů pozitivně laděného přístupu k výchově psů. Podle autorky je nutné pochopit fungování psí sociální hierarchie, genetiku a hlavně psa pozorovat – znát jeho chování v dané situaci. Nejdřív je podle ní potřeba stanovit důvod agresivního chování. Někteří psi na jiné útočí ze strachu, jiní si např hájí své teritorium, hračku nebo jídlo a zase jiní se prostě nenaučili, jak si hrát s jinými psy a jsou jejich přítomností příliš rozrušení.

Pokud víme, proč nás pes útočí, můžeme jeho nežádoucí chování řešit – a v tomto bodě podává Jean Donaldsonová velmi podrobné návody, jak postupovat krok za krokem, jak zvykat psa na jiné psy – nemusí si s nimi nutně hrát, ale musíme ho naučit je ignorovat. Věnuje se i tomu, jak by se měl chovat majitel potenciálně agresivního psa i to, jak řešit případnou rvačku tak, aby nedošlo ke zraněním. Poukazuje i na důležitost prevence – tedy důsledné socializace formou psích školek a kurzů pro psy, psích parků a cvičáků.

Kniha je psaná pro laickou veřejnost, využijí ji ale podle mě i psí trenéři, do jejichž knihovničky bych knhu povinně zařadila. Kniha je navzdory tomu, jak je útlá (jde o malou brožovanou knížečku, zhruba 140 stran textu), velmi podnětná a čtivě napsaná – mínus bych dala pouze za český překlad, který je místy těžko srozumitelný, protože větná stavba je – opět místy – spíše anglická než česká a některé odborné termíny se rovněž v češtině používají jinak. Každopádně ale nakladatelství PLOT palec vzhůru za to, co pro českou kynologii dělá!