Namalujte svému psu velikonoční vejce!

Psi by sice vejce měli jíst jen občas, ale kdy jindy je zařadit do jídelníčku, než na Velikonoce? A když už zdobíte vajíčka, inspirujte se!Pozor ovšem dávejte na velikonoční vejce z čokolády – ta je pro psy nejen nezdravá, ale ve větším množství i vyloženě nebezpečná.

PES A VEJCE

 Vejce je zdrojem plnohodnotných bílkovin, obsahuje pro organismus nezbytné aminokyseliny v tom nejpříznivějším poměru, obsahuje tuky, vitamíny a minerální látky.Vejce je ideálním zdrojem bílkoviny, ale existují i psi citliví na jeho složky. Proto – stejně jako u každého dalšího živočišného zdroje, je nutno u citlivých psů pozorovat a volit přesně. U zdravého psa samozřejmě není žádný problém.

Bílek syrových vajec obsahuje složku avidin, která znemožňuje psům využívat biotin (jeden z vitamínů). Nedoporučuje se proto zkrmovat větší množství syrových bílků. Ze syrových vajec tedy podáváme jen žloutky.

PES A ČOKOLÁDA

Čokoláda obsahuje mimo jíné látku theobromin, kterou psy musejí dlouho metabolizovat a při tomto procesu se vytvářejí v jejich organizmu toxiny (jedovaté látky).Různé druhy čokolády obsahují rozdílné množství theobrominu. Kakao, čokoláda na vaření a hořká čokoláda mají největší množství theobrominu, zatímco mléčná a bílá čokoláda obsahují této látky méně. Malé množství čokolády způsobí vašemu psovi pravděpodobně pouze zažívací problémy. Může zvracet nebo také mít průjem.

Větší množství čokolády může psovi způsobit vážné zdravotní problémy. Ve větším množství způsobuje theobromin svalové chvění, záchvaty, nepravidelný tep, vnitřní krvácení nebo dokonce infarkt.

Pokud jste sami vyráběli nějaká ta psí velikonoční vajíčka, pošlete nám jejich fotografie, rádi je zveřejníme!

Hezké Velikonoce přeje redakce Dogsmagazínu.