Při cvičení s mladými psy se vyvarujte vysokých skoků a chůze po zadních. Dokud nebude váš hafan zvládat jeden prvek opravdu dobře, nezačínejte s dalším – měl by v hlavě zbytečný chaos. Neustále chvalte a odměňujte tím, co má váš psí miláček nejraději.

Neustále chvalte a odměňujte tím, co má váš psí miláček nejraději.

  • Mrtvý pes
  • Chůze po zadních
  • Kulhání
  • Sudy
  • Hrabej

MRTVÝ PES

Tento zajímavý cvik můžete využít na konci nebo na začátku sestavy. Pozice „mrtvý pes“ se učí z lehu, pejska tedy nejdříve položte a potom mu zároveň s vámi vybraným povelem („bum“, „mrtvý“ atd.) dlaní zatlačte na plece a dostaňte ho do požadované polohy na bok. Někteří psi mají tendenci jít proti tlaku ruky a odmítají se nechat na bok převalit. V tomto případě buďte trpěliví, na trénink si vyberte klidné místo, postupujte velmi pomalu a cvik začněte zkoušet teprve tehdy, když je na psovi vidět, že je uvolněný. V žádném případě psa nepřevalujte násilím. Vypomoci si můžete i pamlskem, za kterým se pes bude otáčet, a druhou rukou psa lehce přidržovat, aby se z lehu nezvedl. Po čase by pejsek měl reagovat už jen na slovní povel a na bok se převalovat sám.

CHŮZE PO ZADNÍCH

Chůze na zadních je prvek, který zejména u velkých psů působí impozantně. Nehodí se však pro všechna plemena, psy s dlouhou páteří (např. jezevčíky) nebo naopak molosoidní a těžcí psi (dogy) by cviky na zadních měli zkoušet minimálně. Pokud chcete svého pejska tento prvek naučit, trénujte nejdříve samotný balanc na zadních nohách. Pejska „vytáhněte“ na zadní pomocí lákavého pamlsku. Ze začátku se vám pes může opírat o ruce, ovšem postupně se je snažte odbourávat. Většině psů je při chůzi na zadních příjemnější pohyb dozadu – couvání, můžete pejska ovšem naučit chodit také dopředu. Nejdříve navádějte svého čtyřnohého přítele rukou, časem by se pes měl stavět na zadní pouze na slovní povel.

KULHÁNÍ

Jedná se o poměrně technicky náročný cvik, takže se vybavte zásobou pamlsků, obrňte trpělivostí a jdeme na to. Při kulhání je důležité, aby pes již znal a uměl na povel sám zvedat tlapky. Pejska nejdříve učíme držet tlapku pouze ve vzduchu, zatímco sedí. Jakmile tuto pozici bez problémů zvládá, postavte ho a opakujte totéž – držení jedné přední tlapy ve vzduchu. Vypomoci si můžete i vodítkem, které protáhněte pejskovi pod tlapku, čímž mu ji podržíte nad zemí. Když pejsek drží packu zvednutou, pokusíme se ho rozpohybovat. Vyberte si povel („kulhej“) a pomocí pamlsků psa lákejte dopředu a zpočátku odměňujte každý, byť minimální, pohyb po třech nohách.  Zvládá-li pohyb vpřed, tak sundejte vodítko a zdviženou tlapku mu lehce podržte rukou. Postupně ruku od tlapky oddalujte a až bude kulhat sám tak se narovnejte (toto platí především u malých pejsků, kdy se k nim musíte hodně sklánět). Pes může kulhat na obě tlapky, na každou si však zvolte jiný povel. Zpočátku však doporučujeme cvičit pouze jednu stranu.

SUDY

Prvek, který určitě využijete ve své sestavě. Dobrou průpravou pro cvik „sudy“ je dřívější zvládnutí cviku „mrtvý pes“. Z této polohy je již pak jen kousek k tomu, aby se pejsek přetočil na opačnou stranu. Do správné pozice, čili aby se pes celý převalil, musíte ze začátku pejska šikovně navést pamlskem u jeho hlavy. Nutno podotknout, že mnoho psovodů má s tímto problémy J. Válení sudů se dá opět provádět na obě strany, pro každou je také nutný jiný povel (např. “sudy“ a „zpět“ atd. )

HRABEJ

Prvek, který se psi většinou učí rádi a rychle. Ukažte pejskovi pamlsek a schovejte ho, např. pod krabičku nebo deku rozprostřenou na zemi. Slovně ho povzbuzujte, většina psů ve snaze dostat se k odměně dříve nebo později zkusí krabičky dotknout packou. Jakmile pes předvede i jen náznak hrabání, bouřlivě ho pochvalte a pamlsek/hračku mu odkryjte. Přidejte slovní povel „hrabej“. Pokud použijete na nácvik hrabání deku a po její odstranění by pejsek nevěděl co dělat, můžete odměnu umístit pod pevnější rovnou plochu, tj. třeba pod větší kus koberce. Alternativně se hrabání dá trénovat také na ruku (kterou položíte na zem a dlaní přikryjete odměnu). Vzhledem k silným psím drápům to ale příliš nedoporučujeme.