Propagátorku metody zvané shaping – usměvavou plavovlásku Susan Garrett asi znají hlavně příznivci agility a klikr tréninku. Je totiž vedle Karen Pryor nebo Boba Baileyho jednou z guru tohoto způsobu trénování pomocí pozitivní motivace. Ve své výcvikové škole Say Yes, kterou vede se svým životním partnerem Johnem Blenkeyem v kanadském Ontariu, učí majitele, jak rozumět svému psu a jak ho správně směřovat k samostatnému myšlení a řešení úkolů.

Ve své výcvikové škole Say Yes, kterou vede se svým životním partnerem Johnem Blenkeyem v kanadském Ontariu, učí majitele, jak rozumět svému psu a jak ho správně směřovat k samostatnému myšlení a řešení úkolů.

Susanin zájem o práci se zvířaty začal na univerzitě v Guelphu, kde studovala biologii, později se začala živit jako trenérka psů. Se svými psy, většinou border koliemi nebo kříženci, dnes aktivně závodí, všechny její metody vycházejí z praxe s jejími vlastními psími parťáky. V rámci amerického kontinentu je jednou z nejúspěšnějších závodnic desetiletí. Její vlastní psi mají na kontě přes 50 šampionátů v agility a všichni psi, které kdy trénovala, získali minimálně dva národní šampionáty. Susan je také členkou nejrychlejšího flyballového teamu světa. Její psi drží rychlostní rekord ve flyballu už osm sezón za sebou. Sport ji baví a říká: „Agility má být zábava pro vás i vašeho psa. Pamatujte, že pes není sportovní náčiní, ale váš partner.“

Susan přednáší o budování vztahu se psem, o pozitivní motivaci a klikru po celém světě včetně Evropy. Je autorkou několika knih, bohužel žádná ještě nebyla přeložena do češtiny. Nejznámnější je“Ruff Love: A Relationship Building Program” o vztahu mezi psem a člověkem a hlavně Shaping Success: The Education of an Unlikely Champion”, fascinující popis toho, jak se ze Susanina hyperaktivního psa borderáka Buzze stal šampion agility. Tato kniha, něco mezi trénikovým deníčkem, popisem života s jedním psem a metodikou práce s klikrem, by měla být povinnou četbou nejen pro všechny agiliťáky.

Susan a Buzz

V knize Shaping Success najdete příběh o tom, jak si Susan dlouze a těžce budovala vztah se svým borderákem Buzzem a jakým způsobem si nakonec k sobě s tímto poněkud „praštěným psem“ našli cestu.

Buzz je pes border collie, vedený výhradně pozitivní motivací. Je nesmírně temperamentní, je to pes, který byl schopen na trati agility běhat dokola tak dlouho, dokud ho nezastavila zóna – byl totiž učený na nose target, takže se na zóně zastavil a šťouchal do ní nosem tak dlouho, dokud si ho neodřel do krve. Jindy se pokusil přeplavat velké Huronské jezero, protože prostě rád plaval. Byl to pes posedlý agility na tolik, že byl téměř neovladatelný a mnoho trenérů Susan říkalo, že nemá cenu se s takovým psem pokoušet o vyšší závody, že z něj nikdy nic nebude. Susan ale našla radu v Anglii u pozdějšího vicemistra světa Grega Derretta a pomocí pozitivní motivace se nakonec s Buzzem a jeho povahou srovnala natolik, že spolu vyhráli dvoje národní mistrovství. Výcvik Buzze byl pro Susan výzvou, testem její psychické odolnosti a vytrvalosti. Výsledkem je pes snů, nejen šampion agility, ale dokonalý parťák.

SHAPING

Představme si asi nejznámější přínos Susan Garrett pejskařskému světu: a tím je metoda práce s klikrem zvanáshaping. Shaping, neboli tvarování, je jedna z obrovských výhod cvičení s klikrem. Základem je, stejně jako u ostatních metod klikr tréninku, odměňování psa za správné reakce a ignorace nežádoucích pokusů. Psovod navádí psa k výslednému cviku přesností klikání a odměňováním pohybů, které vedou k výslednému cviku, nemanipuluje s ním ručně ani na něj nemluví – pes se potřebuje soustředit. Začíná se odměňováním přibližného chování a postupně se kliká za přesnější a přesnější chování. Pes by měl pochopit, že je na správné stopě, že „přihořívá“, dokud sám nepřijde na to, co přesně po něm chceme. Oproti navádění přes pamlsek tak pes sám, bez dotyku nebo hlasového povzbuzení, přijde na to, co se po něm chce. Učí se tak kromě jiného samostatnému uvažování. Shaping se hodí i pro plemena, která jinak obtížněji spolupracují a klasický drill jim nevyhovuje (například basenji, chrti a jiná přírodnější plemena). Už svému psu klikáte? Pokud ne, začněte třeba podle Susan Garrett.

V zahraničí lze získat i Susanina instruktážní videa – zajímavá je její metoda učení zón a také nácvik slalomu, kde se začíná se dvěma tyčkami a během několika dnů je pes prý schopen zvládnout samostatně kompletní dvanáctityčkový slalom.

V současnosti se Susan a jejím partnerem, psím nadšencem Johnem Blenkeyem, sdílí jejich kanadský domov čtyři psi: Buzz, DeCaff, Encore a Feature.