Psi jsou stejně jako jejich dávní předci smečkovými zvířaty. Očekáváme tedy od nich, že budou mírumilovně žít ve smečkách. Pokud ale máte smečku více psů, měli byste realisticky zhodnotit, co od nich můžete čekat – smečka bude v klidu, pokud se jednotliví členové k sobě hodí a pokud se dokáží sladit.
Kdysi dávno, když ještě psi byli vlky, žili ve smečkách. Bylo životně důležité, aby spolu jednotliví členové smeček vycházeli. I malé škrábnutí se totiž může zanítit a způsobit smrt. Smečka pohromadě lovila a bránila se ostatním. Kvůli přežití tak psi vyvinuli vysoce ritualizovaný jazyk, který jim umožnil žít ve smečkách. Řeč těla, výrazy obličeje, to vše pomáhalo udržet harmonické soužití.
Pak se přidal lidský faktor. Po staletí jsme šlechtili plemena psů, z nichž mnohá – bíglové, labradoři, kokři – mají stále silný smečkový pud. Jiní, jako americký pitbulteriér, naopak ostatní příslušníky svého druhu většinou příliš netolerují, obzvlášť pokud jde o stejné pohlaví.
Pokud chcete mít více psů najednou, lepší je vybírat právě z plemen, které se na to hodí, vynechat teriéry a jiná ostřejší plemena. Samozřejmě i teriéři a bullové mohou šťastně žít pohromadě, jen to stojí více úsilí než dát dohromady dva tři labradory. Dospívající psi stejného pohlaví si nejspíš budou chtít vyřešit pořadí ve smečce -ani to není nutně pokaždé,je lépe na to ale být připraven.

JAK NA TO?

• Krmení: krmte psy, kteří spolu nevycházejí,  odděleně, ideálně i v jiných místnostech nebo v opačných rozích místnosti.

• Procházky: venčete psy i každého zvlášť, alespoň občas, posílíte tím vztah jendotlivých psů k vám, nebudou mít tendenci“udělat se pro sebe“. Povel čekej využijete při vycházení se smečkou z domu, není pro okolí bezpečné, aby se celá smečka vyřítila ven najednou.

• Hra: pokud na sebe vaši psi machrují nebo pokud už došlo ke konfliktu, nehrajte si všichni dohromady s jednou hračkou, mohl by nastat konflikt.

Většina smeček, i těch smíšených, lidsko-psích, žije šťastně pohromadě. Nedělejme ale ze psů lidi a nečekejme, že budoou všichni nadšeni z velké rodiny, stejně tak si my nehrajme na vlky a alfa páry – leda bychom tím své psy zmátli. Mysleme hlavou, psy máme coby partnery, musíme jim jen stanovit základní pravidla pro život s námi, v naší domácnosti.