Psa cvičíte každou minutu, kterou s ním strávíte. Vaše každodenní interakce je tím nejmocnějším nástrojem, který vlastníte.

Váš pes je na vás zcela závislý, co se jeho potřeb týká. Pokud chce žrát, vy ho nakrmíte. Když chce jít ven, vy otevřete dveře. Když chce hračku, vy ji vytáhnete a hodíte mu ji. Vždy, když pes něco chce, může to být motivátorem něčeho, co chcete, aby učinil, když mu chcete dát něco, co chce nebo potřebuje, získáváte tím příležitost, abyste si za to od něj vyžádali něco na oplátku. Drbání na hlavě, na břichu, hrátky, odměny, procházky, to všechno jsou věci, které svému psovi dáváte, a všechny představují příležitost k výcviku. Protože je stejně pro svého psa denně vykonáváte, můžete ho trénovat, aniž byste si na to museli vyhradit jiný čas.

Zapamatujte si tyto dva koncepty:

1./ Když pro svého psa vykonáváte činnosti a nic za to od něj nechcete, vychovali jste ho k tomu, aby pro to, co chce, nepracoval. Vychovali jste ho tak, že vás může ignorovat, dokud nevyšlete signál k uspokojení nějaké jeho touhy.

2./ Pokud ho žádáte o nějaké chování výměnou za to, že pro něj něco učiníte, vychovali jste ho k tomu, aby když něco chce, pro vás pracoval. Vychovali jste ho tak, že se mu vyplatí věnovat vám pozornost, protože nikdy neví, kdy by se mohla objevit příležitost k odměně.Kdykoliv chce pes jít ven z domu nebo dovnitř, máte skvělou příležitost, abyste ho cvičili. Chce něco, co mu můžete poskytnout pouze vy. Proč bste od něj neměli něco žádat na oplátku? Chtějte po něm, aby si sedl, než se prožene dveřmi. Měli byste pracovat na etiketě u dveří, kde pes sedí a setrvává, než se otevřou a vy jej propustíte.

Čas jídla je matkou všech motivačních příležitostí. Chcete svého psa naučit řídit traktor a sekal trávník? Pravděpodobně by se vám to podařilo, pokud byste jako motivátor využili jeho večeři. – tak vzrušující je večeře pro většinu psů. Pohled na misku se žrádlem je doprovázen smyslem, který zasahuje samotnou podstatu a může změnit oči vašeho psa na větrníky. No, i kdybyste psa nedovedli naučit, aby sekal trávník, mohli byste ho naučit něco užitečného pro vás. Mohli byste mu říct „jdi do boudy“, než mu dáte večeři. Nejspíš bude tak vzrušen, že se vrhne do svého pelechu takovou silou, že se bouda odrazí od zdi. Můžete psa také dát do polohy „sedni – zůstaň“ a pomalu misku pokládat na zem. Pokud setrvá, je puštěn ke žrádlu. Když ne, zvedněte misku a zkuste to znovu. Přitom byste mohli položit misku na podlahu jen tak, ale to byste ho nic nenaučili. Vidíte, že učit psa užitečnému chování během krmení nevyžaduje žádné zvláštní úsilí?

Zdroj: Jane Killion, Jak trénovat nemožného psa