Klikr je mezi chovateli, sportovními cvičiteli a handlery známý a oblíbený již dlouhá léta. Psi učení klikrem se velmi dobře soustředí, rychle se učí nové věci a výcvik je baví.

 

METODIKA KLIKRU

Výcvik je založen na pozitivním upevňování žádoucího chování (pes pracuje, aby dosáhl něčeho příjemného – pamlsku nebo míčku). Je to velký rozdíl proti klasickému korekčnímu způsobu, který je založen na negativním upevňování (pes pracuje, aby se vyhnul něčemu nepříjemnému, třeba trhnutí vodítkem nebo korekci rukou).

Podle autorky metody Karen Pryor a Morgana Spectora, autora výborné knížky citujeme:  „Je mylné se domnívat, že pozitivní upevňování je dobré jen pro jednoduché cviky, a že pokud chceme dosáhnout dokonalosti, musíme sáhnout k hrubosti. Ve skutečnosti můžeme pomocí klikru dosáhnout dokonalosti, o které ostatní jen sní. Záleží jen na energii, kterou jsme ochotni vložit: víkendy plné pokusů a spousta hodin soustředěného přemýšlení, jak aplikovat principy positivního upevňování na každodenní výcvik. Naučit psa co chceme, můžeme stejně efektivně pomocí pozitivního i negativního upevňování. Rozdíl je však v tom, že pozitivní upevňování ponechává psu jeho zvědavost a chuť zkoušet nové věci, zatímco negativní upevňování zužuje repertoár jeho chování a plní ho obavami z nového.“

A JAK TO V PRAXI VYPADÁ?

Při tradičním výcviku většinou označujeme chvíle, kdy pes udělá chybu. Stavíme psa do takových situací, kdy pravděpodobně selže, abychom ho mohli „opravit“.
Klikr  nám umožňuje opačný přístup: dovolíme mu dělat chyby, aby si mohl sám najít chování, které bude odměněno, naučí se tak samostatně rozvíjet takové činnosti, které by podle něj mohly být odměněny. Pokud zvolí správnou cestu, je odměněn, pokud ne, nic se nestane, ale nic nezíská. Bez chyb se učit nedá. Pes, který se nebojí udělat chybu, nám nabízí spoustu různých druhů chování a my máme z čeho vybírat. Pes se na výcvikovém procesu podílí aktivně, učí se samostatné práce a rozvíjí schopnost řešit problémové situace. A co je nejdůležitější – takový výcvik je pro něj zábavný a beze stresu.

VÝHODY KLIKRU

Velkou výhodou klikru je to, že během výcviku a nápravy chování se nemusíte psa dotýkat, abyste mu ukázali, co po něm chcete. Nezaměnitelný klikavý zvuk dává psům na blízko i na dálku jasnou informaci o tom, že cvik splnil dobře a vy psa za správné chování již jen odměníte a pohrajete si s ním. Zvuk neboli „KLIK“ musíte ale přesně načasovat a udělat ho ve chvíli, kdy pes cvik splnil dobře. Pes si vytvoří asociaci konkrétní činnosti s „klikem“ a následnou odměnou a naučí se tuto činnost opakovat. Slovní nebo kontaktní pochvala nikdy nemůže přijít tak přesně jako kliknutí. Klikr má navíc stále stejný zvuk, ať už je vaše nálada jakákoliv.

JAK KLIKR VYPADÁ A JAK FUNGUJE

Klikr je malá plastová krabička s plíškem uvnitř, který po stlačení prstem vydá typický dvoutónový zvuk – klik.

ODMĚNA

Připravte si pro psa odměnu. Každému chutná něco jiného a je jen na vás co zvolíte. Každopádně by to mělo být něco velice chutného, co váš hafan běžně nedostává, aby ho tato dobrůtka dostatečně motivovala splnit požadovaný úkol. Použijte na malé kostičky nakrájený sýr, párek, nebo malé kostičky grilovaného kuřete. Nedoporučují se pamlsky, které by pes dlouho žvýkal (granule) nebo, které by mu mohly zaskočit (suché krekry).

Naučte pejska, co vlastně KLIK znamená. Stlačte a uvolněte pružný konec klikru, ozve se vám dvou-tónový klik. Ihned nabídněte psovi pamlsek. To se opakuje, klik – odměna, klik – odměna…Důležitá je souhra vašich pohybů – pro pamlsek sáhněte až poté, co kliknete, ne současně nebo dokonce před kliknutím. Pejsek si po chvíli tyto činnosti spojí a bude již kliknutí očekávat s vědomím, že následuje dobrůtka. Jestliže chcete psa více odměnit, dát mu najevo, jak jste spokojeni, neklikejte více, ale přidejte odměnu – třeba hračku, slovní pochvalu či pomazlení. Odměny střídejte, pes by neměl hned dopředu vědět, co dostane.

JAK NA TO?

Na začátku vašeho cvičení zkoušejte něco jednoduchého, něco co pes dělá rád sám od sebe – klikejte a odměňujte ho v mnoha situacích (přijde za vámi, podá vám pac, sedne si, podívá se na vás…). Poté zkuste natrénovat pozornost pejska. Jakmile se na váspodívá, následuje KLIK a odměna. Výstižné je popsání klikru jako fotoaparátu, kterým se snažíme zachytit moment, kdy pes dělá něco žádaného.

Když už pes ví, jak z vás vymámit klik a odměnu, začne vám nabízet chování samovolně, aby vás přinutil k odměně. Nyní je čas začít dávat povel, jako slovo nebo posuněk. Pes dostane klik a odměnu, až když předvede chování během nebo po vašem povelu. Začněte ignorovat, když pes předvádí chování, aniž mu byl dán povel. Povel dejte psovi oznamovacím způsobem a nikdy ho neopakujte. Když pes napoprvé neuposlechne, ignorujte to, otočte se a od psa odejděte. Pes nedostane klik a odměnu – to je jeho trest. Když víte určitě, že pes ví, co má dělat a rozhodne se neposlechnout, nedostane odměnu. Po chvíli se můžete vrátit a dát povel znovu. Když pes poslechne, dostane obrovskou pochvalu.

ZVYŠUJTE CÍLE

Jestliže se vám výcvik daří, zkuste zvýšit požadavek na psa. A začněte s tzv. tvarováním požadovaného chování. (Shaping). Co to v praxi znamená? Počkejte, až váš pes zůstane ležet o něco déle, přijde o něco dříve, sedne si o trochu rychleji. Klikněte a dejte odměnu. Věnujte čas a úsilí na upevnění vždy jen jednoho cviku – např. povelu sedni. Snažte se, aby pes seděl v perfektní pozici, ignorujte křivé sednutí, sednutí bokem… Podejděte pár kroků a povel zopakujte. Pokud pes cvik provede lépe, následuje klik a odměna. Buďte trpěliví, pes sám musí zjistit, co od něj chcete.

JAK ČASTO CVIČIT?

Cvičte často a krátce. Doporučují se 3 -5 minutové lekce než jedna hodinová. Příliš dlouhé cvičení psa unavuje a bere mu chuť provádět úkoly s radostí. Jestliže vidíte, že pes je unavený, nechte ho dokončit požadovaný úkol nebo mu zadejte nějaký jednoduchý, aby věděl, že je vše v pořádku a cvičení si raději nechte na další den. Buďte trpěliví, nečekejte, že vše půjde hned a na 100%.  Perfektního provedení cviku dosáhnete postupně. Například, když chcete, aby si pes sedl, klikněte zpočátku, když se začíná krčit v zádech; později pes dostane klik a odměnu ihned, jak se zadkem dotkne podlahy. Kliknutí ale musí mít logiku – pokuď kliknete přiliš brzy, odměňujete například jen pokrčení nohou, namísto sednutí. Chcete-li, aby k vám pes přišel, když ho voláte, klikněte, když k vám po zavolání otočí hlavu. Později dostane klik, až udělá pár kroků směrem k vám, jděte k němu a dejte mu odměnu. Nečekejte, že přijde už v začátku, až k vám. Výcvik pomocí klikru je pozitivní metoda, pes by se měl na další cvičení těšit –   je šťastný, že je s vámi a hrajete si!

KLIKÁM, KLIKÁM A STÁLE KLIKÁM…

Není nutné stále jen chodit s klikrem a na každém kroku klikat. Když cvik provádí dobře, není k němu důvod. Postupně klikání u jednotlivých cviků zanecháte, začnete klikat nepravidelně, nebo kliknete naráz až po sérii dobře provedených cviků.

KDYŽ SE NEDAŘÍ

Jestliže výcvik nejeví známky pokroku, znamená to, že klikáte špatně. Nejspíš příliš pozdě. Načasování je velmi důležité. Zkuste se s někým domluvit, ať vás pozoruje, případně nafilmuje. Někdy může být i důvodem to, že pes prováděl příliš jednoduché cviky a najednou se po něm vyžaduje složitější úkol.  Chce to lepší odměnu nebo větší vytrvalost.

VYUŽITÍ

Klikr se dá úspěšně použít v běžném životě, kde pomáhá při výchově a výcviku všech plemen psů. Zejména pak u psů citlivých, kteří špatně snáší psychický a fyzický nátlak. Při správném použití zesiluje vztah zvířete a člověka, buduje vzájemnou důvěru a zájem o společnou činnost. Používá se na parkuru agility, uplatňuje se v rychle se rozvíjejícím oboru tanec se psem, pomáhá při předvádění psů na výstavách.

Tuto metodu v praxi používají i psovodi Policie České republiky a Armády ČR a mají s ním dobré výsledky.

Tak nebojte se a klik…klik…klik…