Zná to asi každý majitel psa. Je krásný den a vy vyrazíte se svým psím mazlíčkem na procházku. Představujete si, jak se pes hezky provětrá a kam všude s ním půjdete. Jenže ouha. Jen co připnete vodítko a vyjdete ze dveří, váš malý ďáblík vás nenechá ani zamknout a už vás táhne vlastním směrem…

TAHÁ VÁŠ PES NA VODÍTKU? NEDOVOLTE MU TO!

Odřené ruce i kolena, cizí oslintané děti, kalhoty na vyhození. Nemusí to vždy končit takhle „katastroficky“, nicméně když pes táhne na vodítku, je to nepříjemné. Jak pro něj, protože se škrtí, tak i pro páníčka, který má pocit, že mu každou chvíli vykloubí rameno. A to ani nemluvím o pocitu ublížené páníčkovské ješitnosti, když vás pes táhne za sebou jako cosi nechtěného, co ho omezuje v pohybu asi jako koule u nohy.

NEŠKUBAT, PROSÍM

Samozřejmě první vaší reakcí, když mazlík začne táhnout, bude chuť škubnout zpátky. Psovi tím ovšem způsobíte bolest a to je asi to poslední, co byste si přáli. A věřte, že škubnutí bude psa hodně bolet. V krajních případech mu může dokonce způsobit i poranění hrtanu či krční páteře. Ano, po dvacátém zatahání vašeho psa bude hodně těžké škubnutí odolat. V takové chvíli je potřeba zopakovat si mantru všech dobrých chovatelů psů: „Hlavně klid!“

ZASTAV A PŘEŽIJEŠ

Co tedy dělat v případě kdy už jste vyčerpali všechny slovní povely a drahý chlupáč stále táhne jako Sibiřský husky zapřažený v saních? Jak jsme již řekli, chce to hlavně klid. Mrazivý klid. Kdykoliv pes začne táhnout, „zmrzněte“ na místě a staňte se sloupem. Buďte si jisti, že váš miláček bude táhnout dál jako zběsilý. Nedejte se a vytrvejte. Především pro majitelky větších plemen bude tato metoda zkouškou nejen trpělivosti, ale i svalů. Ať už ale venčíte psa jakékoliv velikosti či rasy, připravte se na to, že když budete praktikovat „metodu sloupu“ budete pro kolemjdoucí působit nanejvýš komicky, zvláště když zpočátku budete muset zastavovat po každých dvou krocích. V opakování totiž tkví úspěch nejen této metody, ale vůbec celé výchovy psa. Ale co jsou nechápavé pohledy kolemjdoucích oproti způsobně ťapkajícímu psíkovi po vašem boku, kterého tato metoda slibuje?

ZMĚNA JE ŽIVOT

Pokud vás předchozí metoda znavila a váš mazlíček, který má teď v očích otrávený výraz čtrnáctiletého školáka na exkurzi v Národním muzeu, stále táhne, nezoufejte. I sebelépe vychovaného mazlíka občas na procházce upoutá potulná kočka nebo igelitový sáček nevábného obsahu a vůně, díky kterým se vodítko napne jako poslední kapitola knihy od Agathy Christie. V takovém případě se opět zastavte, ale tentokrát zkuste náhlý obrat a změňte směr chůze. Tím pejska znejistíte a odvedete jeho pozornost od kořisti, ke které vás táhne. Pozor ale když se otáčíte, nikdy nespouštějte svého psího miláčka z očí, může se stát, že si postaví hlavu a při změně směru začne škubat zpátky a bude se pokoušet vyvléknout z obojku. V této situaci musíte chlupáče hlavně uklidnit. Zavelte „sedni“ a vyčkejte dokud se nezbeda neuklidní a pak pokračujte směrem, který jste obratem určili.

CHVÁLIT A ZASE CHVÁLIT

U všech výše zmíněných tipů mluvte! Pes tak z vašeho hlasu vycítí, kdy je vše v pořádku a kdy dělá něco špatně. Když začne táhnout, okamžitě jeho činnost doprovoďte pokynem „Ne!“ a použijte patřičnou razanci. Naproti tomu kdykoliv se váš pes správně zařadí k vaší levé noze a oko vodítka vám přestane zaškrcovat krevní oběh v ruce, chlupáče sladkým hlasem pochvalte a podrbejte za ušima. Občas ho můžete i odměnit pamlskem. Načasování takové odměny je však ošemetná záležitost. Nesmíte odměnit ve chvíli, kdy by si to mohl vyložit jako odměnu za tahání. Musíte počkat až do chvíle, kdy už nějakou dobu v klidu ťapká po vašem boku a teprve pak ho odměnit.

OBOJKY, POPRUHY A JINÉ RADOSTI

Už od chvíle kdy jste si mazlíčka pořídili, řešíte dilema jakýže obojek je pro něj nejlepší. Od každého slyšíte jinou radu. Jeden nedá dopustit na stahovací, druhý na polostahovací a třetímu nejvíce vyhovuje klasický. Tady je každá rada drahá. Každý pes je jedinečný a to že máte jezevčíka stejně jako známý číslo dvě, ještě neznamená, že vám bude vyhovovat stejný obojek. Pamatujte, že každý pes táhne jinak. Poraďte se proto se zkušeným chovatelem či veterinářem.

Vyzkoušet také můžete osvědčené čenichové ohlávky s ověřenou protitahací, výchovnou a výcvikovou účinností, které mají spojovací bod mezi páníčkem a psem přesunut na principu koňské uzdy z krku dopředu na čenich psa. V tahu  automaticky stáhnou čelisti psa, pákou za čenich řídí hlavu a tím také mění směr pohybu psa k páníčkovi. Vyrábí se v mnoha provedeních, je dobré vybrat kvalitní výrobek. Mohlo by se stát, že byste místo poslušně chodícího psa na vodítku, měla doma psa s poraněným čumákem

Další alternativou jsou kšíry nebo postroj. Moderní koncept hrudních kšírů kormidluje psa z nejpřednějšího místa jeho hrudníku,  tlak je rozložen na celou hruď, což je z hlediska zdravotní újmy vašeho mazlíčka daleko menším rizikem než obojek, tlačící pouze do krku. S přepínacím vodítkem upnutým na dvou bodech řídíme psa s bravurní jistotou. Obzvláště vhodné jsou hrudní kšíry pro příliš bouřlivé psy, kteří ohlávku na nose nestrpí, pro psy s krátkým čumáčkem, jako je například boxer a nebo pro páníčky, kterým se ohlávka na nose psa nelíbí.

Kdykoliv budete na pokraji nervového zhroucení a jen krůček od použití fyzického násilí, podívejte se do šťastné tváře vašeho hafana, kterého tak milujete, hluboce se nadechněte a vytrvejte ve výcviku. Trpělivost přináší růže a opakování je matka moudrosti, což u výchovy psa platí stonásobně. Buďte důsledná a hlavně klid!

RADY

Hlavně klid – tím, že se budete rozčilovat, nikomu nepomůžete a psa tak pouze znervózníte

„Zmrzněte“ na místě – ucítíte-li, že vás mazlíček začíná táhnout vlastním směrem zastavte a vyčkejte dokud nepoleví.

Změňte směr – táhne-li vás mazlík tam, jděte jinam

Mluvte a mluvte – chvalte ho či odměňujte za poslušnou chůzi, ale razantně pokárejte za tahání

Neškubejte – škubáním proti tahu můžete psovi ublížit

Dbejte na bezpečnost – vhodný obojek či popruh, kvalitní vodítko a hlavně důsledné a neagresivní zacházení s vaším chlupáčem jsou cestou k úspěchu.

Vytrvejte – opakováním a vaší trpělivostí se pes naučí nejvíce.

Obraťte se na odborníka – pokud nic nezabírá a pes se stále chová jako by byl na opačném konci vodítka pouze vzduch, neváhejte se obrátit na veterináře, jiného odborníka či zkušeného chovatele.