Dnešní sportovní kynologie není žádný svazarmovský dril…
CO TO JE?
Pro mnoho pejskařů to pravé, co dělat se svým psem. Ať už se cvičí podle Národního zkušebního řádu nebo mezinárodního řádu IPO, sportovní kynologie se skládá ze tří disciplín: z poslušnosti, obrany a stop. Zkoušky se pořádají buďto všeobecné, různých úrovní, nebo speciály např. pro stopaře. V poslušnosti jde o přesné provádění základních cviků (sedni, lehni, chůze u nohy, odložení), o aport a překonávání překážek. V obranách pes vyštěkává figuranta a posléze provádí zákus na rukáv. Stopa, to je královská disciplína. Pes vypracovává až několik hodin starou stopu šlapanou kladečem, označuje předměty a přesně se točí v takzvaných lomech. Oproti svazarmovským časům se mnohé změnilo, sportovní kynologie už dávno nepřipravuje psy pro ozbrojené složky, změnily se i metody výcviku, i sem proniká pozitivní motivace, cílem je dobře socializovaný, sebevědomí pes, schopný fungovat ve všech situacích.
PRO KOHO SE HODÍ?
Sportovní kynologie je ideálním vyžitím pro majitele pracovních plemen, jako je německý ovčák, belgický ovčák, dobrman, rotvajler, boxer, velký knírač a další. Samozřejmě se jí můžete věnovat i s jiným plemenem, případně vyzkoušet třeba jen stopu nebo poslušnost. Na závodech se ale nejčastěji umísťují němečtí ovčáci a malinoisové.
CO POTŘEBUJETE?
Kromě psa je základním vybavením stopovačka, aport a postroj na obrany. Jako odměna poslouží pamlsky nebo oblíbený míček na šňůrce.
KDE CVIČIT?
Cvičišť, která se věnují výcviku sportovní kynologie, je nespočetně, v každém městě nějaké najdete, hledejte je většinou pod zkratkou ZKO. Figuranta na obrany si lze případně domluvit i zvlášť. Stopy se dají cvičit v podstatě kdekoliv, ideální pro začátečníky je louka nebo nízké pole.
Informace a kontakty najdete na: